şükela:  tümü | bugün
 • şark kurnazlığıdır. iğrendirir. muhakkak ki, kartımı da iptal etmemle sonuçlanacaktır.

  13 kasım 2014, saat 19 suları new york barosu sınavına $750 ücreti maximiles kartla ödeyerek kaydoldum. işlemle ilgili hem telefonuma mesaj, hem de e-posta gönderdiler. tutar 1655.17tl. 13.11.2014 günü saat 15:30'da belirlenen gösterge niteliğindeki türkiye cumhuriyet merkez bankası kurları'na göre 1 dolar 2.24tl.

  aradan 10 gün falan geçti. bir hesabımı kontrol edeyim dedim. bir de ne göreyim? iş bankası dolar kurunun aynı kaldığı 14 kasım 2014 tarihinde $750'ı hesabıma yansıtarak, nasıl başardıysa 1655tl'yi 1707.38tl yapmış. şurada.

  aradım bana kur hikayesi anlatıyor müşteri hizmetlerindeki eleman. arkadaşım tamam bankalar mesai saatleri dışında kurları yükseltiyor vs ama kurda değişme yok ki? hadi diyelim 2.24'ten zaten 1680tl olmalıydı, kabul ama 2.27'ye nasıl ulaştınız? 13 kasım'dan itibaren kur hiç 2.27'ye çıkmadı, bilakis devamlı azaldı ve son bir haftadır 2.22tl seviyelerinde.

  kredi kartını zaten hiç sevmem, mecbur olmadıkça da kullanmam. (bkz: #42251733) gönderdiler, bir de şu yaptıklarına bak ya.

  peşin not: 50tl için mi bu kadar şey diyenler için, (bkz: 1 kuruş borç için icra gelmesi)
  (bkz: önce onlar başlattı)

  ek1: az önce özelden yazan arkadaşlara da yazdım. çok güzel bilgiler de geldi sağolsunlar. mesela bankaların "diğer para cinslerinden yapılan harcamalarınız ise önce uluslararası kartlı sistem kuruluşlarının belirlediği kurlar üzerinden bu kuruluşlarca usd’ye çevrilir ve bu tutara %3 oranına kadar olmak üzere komisyon uygulanır" gibi kurallar olabiliyormuş. 50tl geçirdilerse iyi deniliyor.

  mesele şu: 1655 neden sonradan 1707 yapıldı? benim derdim kurla vs değil. bakın o 43.73tl olan alışveriş 17.97dolarlık bir alışveriştir. yani 1 dolar 2.43. ama ne demiştim? sorun kur değil. amazon kartı seçtiğin an kuru gösteriyor. bunu biliyorsun, istiyorsun, kabul ediyorsan siparişi veriyorsun. önce 1655tl deyip 1707tl yapmak neyin nesi kardeşim?

  ek2: tamam anladık. iş bankası kurunu vermem gerekiyordu. o da o gün 2.26 imiş. bu durumda 1700tl civarı yapıyor. hala 1655 neden, nasıl 1707 oldu söyleyen yok.

  ek3: paypal, amazon.com vs.. diyorum ya, adam kurum 2.40 diyor kullanıyorum. bankanın kuruna bakıyor, kullanıyorum. banka da teyit ediyor. sonrasında nasıl, neden arttırıyor? doların düşmesine rağmen?

  ek4: sınav için başarı dileyen herkese çok çok teşekkür ediyorum. ben de bir süre sizden ayrı kalacağım için çok üzgünüm.

  ek5: hakkını aramamışsın diyenler var. şuradan buyurun. söylediklerimin arkasındayım. başlık müşteri hizmetlerinin "kur farkı yansıtılıyor. kur değiştiği için yapılacak bir şey yok" demesi üzerine kurun değişmediğinin görülmesi üzerine açılmıştır. istediğiniz kadar ekran görüntüsü alıp iş bankası avukatlarına iletebilirsiniz. söylediklerimin arkasındayım. ben hakkımı arıyorum. hakkının ihlal edildiğini düşünen varsa entry burada, mahkeme orada.

  ek6: ağza dolandı. o yüzden iş bu entry'de dava konusu ne olabilir diye defalarca okudum. çok zorladım ve bulabildiğim tek ifade şark kurnazlığı. onun da tanımı için başlığa gitmeniz yeterli. bundan dava kazanılabileceğini, hatta tazminat kazanılabileceğini düşünüyorsanız hangi ülkede yaşıyorsunuz söyleyin de biz de oraya yerleşelim.

  ek7: lan sözlükte harbi zeki ve anlayışlı insanlar var. meselenin, 1 lira, 5 lira veya 50 lira olmadığını (ki 1700 lira zaten vermişim, toplam git gel uçak bileti, otelde kalması, araba kirası bana 1 haftada en az 10 bin tl'ye mal oluyor. burada 50 liranın lafını etmiyorum), meselenin onay alınan bedelin sonradan değiştirilmesi olduğunu anlayan 1-2'de olsa insan olduğunu görmek çok ama çok mutlu edici.

  ek8, el cevap: "bankamıza ulaşan yazınızda belirttiğiniz hususlarla ilgili olarak gerekli incelemeler yapılmıştır.

  mevcut uygulamamızda, mastercard kredi kartı ile abd doları üzerinden yapılan alışveriş işlemlerine ait borç kayıtları, işlemin karta borç kaydedildiği günden bir gün önce geçerli olan gişe döviz satış kapanış kuru üzerinden türk lirası'na çevrilerek kredi kartı hesabına borç kaydedilmiştir.

  bu çerçevede, 13.11.2014 tarihinde yaptığınız 750 abd doları tutarındaki harcama, mastercard tarafından 14.11.2014 tarihinde borç kaydedilmiştir. bankamıza gelen borç kaydı işlemin karta borç kaydedildiği günden bir gün önce geçerli olan gişe döviz satış kapanış kuru üzerinden (2,2765) tl'na çevrilerek kredi kartı hesabına borç kaydedilmiştir.

  diğer taraftan, işlem sırasında kredi kartı limitiniz üzerinden otorizasyon alınmakta olup, bankamıza borç kaydı iletilmesinden önce size bildirilen tutar otorizasyon tutarıdır. borç kayıtları bankamıza bildirildiği günden bir gün önce geçerli olan gişe döviz satış kurlarından gerçekleştirildiğinden, otorizasyon tutarından farklı bir borç kaydı söz konusu olmaktadır."
 • bankaların, dövizli işlemlerde o anki kuru değil gün içindeki en yüksek gişe kurunu kullandıklarını bilmeyen yazarın isyanı.
 • ekleme: aşağıdaki entryi girmeme sebep olan entryi şuradan görülebilir.

  new york barosu sınavı harcını sadece visa ve mastercard ile ödenebildiğini bilmeyenler tarafından dalga geçilmeye çalışılan durum.

  --- spoiler ---

  if you choose to file the on-line application, the only acceptable form of payment is a credit card (visa and master card only).
  --- spoiler ---
 • ösym sınav ücretlerinin pahalı olması'nın bir defa daha düşünülmesi gerektiğini bu vesile ile herkese bir kere daha göstermesi gereken olay.

  şükredin lan.
 • sonuna kadar peşinden gidilmesi gereken uyanıklıktır. problemin 50 tl daha fazla ödemek olduğunu sanmıyorum. insana bu durumlarda sadece keriz yerine konulmak koyar. bu uğurda yapılacak masraf 200 tl olsa da, o paranın yedirilmemesi lazım.

  gaza getirmeye çalışmıyorum olm. bankaların uyguladığı kesintileri, bindirmeleri düşündükçe böyle bir sonuca ulaşıyorum.
 • bankalarin ve döviz kuruyla is yapan benzeri kurumlarin (paypal gibi) genelde fahis döviz kuru uygulamasi görülmemis bir sey degil. euro-dolar veya euro-pound arasi kur cevirmelerinde de durum böyle. hatta otellerde, havalimani duty free shoplarda da durum böyle.

  ancak, bu olayda banka alisveristen hemen sonra gönderdigi bilgide yazdigi meblagi (1655 tl) daha sonra degistirdigi (1707 tl) icin bu olay kelimenin tam anlamiyla rezalettir. bunun dalga gecilecek bir tarafi yok.
 • (bkz: bu yazara mesaj yollanamıyor)
  o yüzden buradan açıklayayım. entryler bundan 6 ve 4 ay kadar önce yazılmıştır. 6 ay önce bana vermeye çalıştıklarını ama almadığımı, daha sonra bu rağmen yüksek bir limitle gönderdiklerini dile getirdiğimi açıkladığımı, zaten uzak durmaya çalıştığım şeyin başıma iş getirdiğini, o yüzden sinirimin biraz daha fazla olduğunu anlatmak istememle alakası vardır.

  zorunlu olmadıkça kullanmadığım bir şey. nesi hava atmak ki bunun?
 • (bkz: uzgun surat)oooo rezalet alamadim bir dal dedigim rezalettir. anlamadim hacilar.
 • adam ileri görüşlü aferin. türkiye barosundan falan umudu kesmiş new york barosu'na kaydoluyor.

  (bkz: sayın hakim itiraz ediyorum)
 • 'bu islerle ugrasacagina sinava calissan zaten simdi baro uyesiydin, paran da cebinde kalirdi' diyorum rezaletin banka olmayan tarafina..
  (bkz: #46646322)