şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın ricası üzerine başına gelen rezaleti buraya yazıyorum. bana aktardığı şekilde paylaşıyorum.

...

iş bankası eski maaş hesaplı, şu an ki ayrıcalıklı müşterisiyim. (nasıl ayrıcalıklıysam kazığı attılar) iş bankasından uzun yıllar önce hgs almış ve kredi kartımdan otomatik yükleme talimatı vermiştim. ekim 2016'da araç değişikliği sebebiyle hgs'me, aldığım aracın plakasını (35****38) tanımladım. 20-25 gün sonra da plaka değişikliği yaptığım için iş bankası’na yeni plakamı (34****01) bildirdim. bununla ilgili olarak işlemi yaptığım iş bankası örnek mah. şubesi hiçbir şekilde dekont, kağıt…vs vermedi. sonraki süreçte de karayolları geçişlerimde hiçbir sorun olmadı. ancak avrasya tüneli geçişlerimde hgs numarası yerine plaka okunduğu için gerekçesiyle 6 ay sonra ceza geldi. 730 tl!

olay şu şekilde gerçekleşiyor; geçiş yaparken 34****01 plaka hgs'ye sorgulanıyor. hgs de, iş bankası plakamı hgs'ye tanıtmadığı için “böyle bir plaka yok” diyor!
    diğer otoban geçişlerinde hgs numarası okunduğu için sorun olmamış. kısacası iş bankası’nın yaptığı yanlış 730 tl ye patladı. “icra yoluyla alınacaktır” yazısı geldiği için ödememi yaptım maalesef.

konu ile ilgili iş bankası’na yazdım. “neden 34****01 plakamı hgs ye bildirmediniz?” diye sordum. telefon ile dönüş yaptılar. “1 sene önce ne şekilde, şubeden ise hangi şubeden olduğunu, elimde (vermedikleri) dekont olup olmadığını sordular” komediye bakar mısınız? hgs sistemine yeni plakamı tanımlamayan, bana dekont vermeyen iş bankası ve bunları talep eden yine iş bankası. bir de üzerine telefondaki arkadaş “belki unuttunuz bize söylemeyi nereden bileceğiz” şeklinde yorum yaptı.

bu tarz mağdur olan kaç kişi var kim bilir? ama peşini bırakmayacağım, her mecrada anlatacağım. tarafıma gelen bu 730 tl'lik cezanın iş bankası tarafından ödenmesini istiyorum! aksi halde tüm kartlarımı, ek kartlarımı, vadesiz hesaplarımı, yatırım hesabımı kapatacağım ve çevremdekilere de aynısını yapmalarını tavsiye edeceğim.
  • artik her seyin elektronik ortamda oldugu bir zamanda, magazalarin fis istemesi gibi dekont sormak gibi ilginc bir ayrintiya sahip rezalet.

is bankasi ile zamaninda cok kavga ettigim icin kendilerinden hoslanmiyorum zaten. umarim yapilan islemin bilgileri ortaya cikar da, magdur kisi bankadan odemesini alir.
  • kimse kusura bakmasın ama rezalet değil ihmaldir. dekont, yazılı imzalı herhangi bir belge, ekran görüntüsü vs almadıkça hepimiz bu gibi olayla karşılaşabilir. banka yada çalışanı biz böyle bir işlem yapmadık dediğinde elinizde belge yoksa son sözü tabiki banka söyleyecek ve siz kesilen cezayı ödemek durumunda kalacaksınız.

bankalarda yaptığınız her işlemin dekontunu, belgesini mutlaka alın, ki buna internet bankacılığı da dahil olmalı bence. ve bunları ister bilgisayarınızda ister evinizde, ofisinizde mutlaka saklayın.

olayı yaşayan arkadaş biraz da bankaya aba altından sopa göstererek sorununa burdan çözüm üretmeyi düşünmüş ama bence pek işe yaramayacak. yinede kendisine bol şans dilerim.
  • rezalet değildir.

normalde internet bankacılığı ile 10 saniyede yapılacak işlemi için şubeye giden, ve yaptırdığı işlemin belgesini istemeyen, sonrasında kontrol etmeyen kişiye müstehaktır.
  • rezalet mezalet olmayan olay.

ben de, geçen gün bankanıza 100.000 lira yatırdım diye arayıp, hesabımda gözükmüyor paramı çabuk yatırın diyeyim o zaman. benim bu parayı almam ne kadar mümkünse senin de o 730 lirayı alman o kadar mümkün sayın dekont almayan vatandaş.