şükela:  tümü | bugün
596 entry daha
 • ///olay hissenin yıllık getirisi meselesi değil ki burada, bunu bilinçli bir şekilde para meselesi gibi gösteriyorlar, ki bu da ekonomik sıkıntılı bu günlerde insanlarda tepkiye sebep oluyor.//

  olay bilakis para meselesi. daha dogrusu, chp comarlarinin akp comarlarina acik kapi birakacak mahiyette sureci kotu yonetmesi.

  bir iskur hissesinin yillik almasi gereken temettu miktari ortalam 200,000 yeni turk lirasi isbankasinin son karina gore. toplam 2500 adet (2458) kurucu hisse var. yani ortalama yillik uzerine yatilan para: yaklasik 500milyon yeni turk lirasi.

  a) akpliler bu etli besinin farkindalar. hazineye devri gerceklesirse, tdk / ttk ya chp'nin verdiginden fazla verirler ama etli kismini hazinede kendileri somururler.
  b) chpliler yillardir bir cok yerden bu akpliler gelsin yesin diye acik kapi birakmis.akp rantin kokusunu alir. acik kapi birakmayacaksin. neden hisselere bu tur ali cengiz oyunlari yapiyorsun chp olarak? nedeni cok.

  neyse hala "kisa kismindayiz" . uzun kismina gelmedk henuz hikayenin.
 • siktir. çomar
 • bu konu çok geriden gelen ve çok önceden halledilmesi gereken bir konu; banka bu kadar globalleşmemişken (darbe zamanı) bu hisselerin hazineye ya da daha doğrusu bankaya aktarılması ve üzerinin kapanması en iyisiydi.

  kenan evren, yanlış saat misali bu anlamda doğru bir iş yapmış ama sonra geri alınmış. banka çalışanları ve mudilerinin büyük kısmı, anti akp, bankayı laik ekonominin kalesi olarak görüyorlar ve bu tür söylemler tüylerini diken diken ediyor. oysa üst yönetim, yönetim kurulundaki chp varlığına rağmen görece apolitik, kredi kullananlar da yine daha heterojen dağılıyor. banka ve iştirakleri, 17 aralık'a kadar bankasya başta cemaat şirketleri ile gayet iyi çalışıyordu, 17 aralık'ta kamu bankaları gibi iş bankası da cemaatle arasına çizgi çekti, diğer yandan hükümete yakın gruplarla/kişilerle yine de gayet iyi bir hacim var.

  diğer yandan sözlükteki muhaliflerin zeka ortalaması ortada, ekonomi, finans vs. hiçbirşey bilmeden her haberde ölümüne komplo, hile hurda arıyorlar, bu chp söylemlerine de yansıyor (hangisi diğerini körüklüyor bilmiyorum) bu da akp'nin işine geliyor, çünkü çaldıkları zaman da çalmadıkları zaman da sürekli aynı şeyleri söyleyen bir muhalefet var, bu da kendi tabanlarına hırsızlıklarını aklama fırsatı yaratıyor.

  gelinen noktada cumhurbaşkanının niyeti de üzüm yemek değil, orada da bağcıyı dövmek hedefleniyor. ancak ne pahasına olursa olsun, cumhurbaşkanına sövenler, arada chp'nin defolarını atlamasın.

  bugün burada sayfalarca muharrem ince güzellemesi yapanlar, kemal kılıçdaroğlu'nun parti yönetimini bu tür rantlar yüzünden bırakamadığını bilmeliler. iş bankası hisselerinin değeri, temettü tutarları çok yüksek meblağlar olsalar da, chp'nin olaydaki rantı çok daha sınırlı, iş bankası ve bazı iştiraklerine yönetim kurulu üyeleri atamak, sendika yöneticilerinin çocuklarına bazı kira ve kredi kıyakları gibi şeyler için tutunmuşlar bırakmıyorlar, sökülüp atılmalarında hem bankaya fayda var, hem bu rantlar için partide hizip yapmayı bırakırlar, chp için de büyük fayda olur.

  peki hisseler ne olacak?
  hazineye devredilmesi, bildiğin gasptır ve telaffuz edilmesinde bile sakınca vardır.
  piyasada satılması (mevcut piyasa zaten uygun değil ya) stratejik olarak %60 serbest dolaşım stres yaratabilir. (satılsa bile bedel kime gidecek?)

  sandık alsın desek para yok, yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanıyor. yine de en iyi çözüm, hisselerin sandığa satılması olur. hisselerin parası da, temettü geliriyle önümüzdeki 20 senede ttk vd tdk'ya ödenir. uygun fiyat bulunur. zaten temettü kısıtlaması nedeniyle tam temettü alamıyorlardı, belki normal aldıklarının üzerinde bir temettü alırlar, bankanın sermayesine katkı olan aradaki fark azalır. tdk ve ttk'nın nakit akışında önemli bir değişiklik olmaz. en azından hisselerin yönetim kurulundaki yönetici hakkı sandığa geri döner, gerçi bu durumda da sendika yönetimi daha da güçlenir. (son başkan 30 kusur senedir koltukta)

  aynı koşullarda hazine alsa, hisse parasını peşin değil de temettüyle vs. uzun vadede ödese, bu defa hükümetin atayacağı yönetim kurulu üyeleri bankanın kredibilitesini sarsar. (pratikte büyük değişiklik olmaz ama mudiler para çeker, yabancılar sorgular vs.)

  bir alternatif de, sandığa bu kıyağı yapmayalım, banka hisselerini kendi alsın ve dolaşımdan çeksin diyebilir. bu da finansman gerektirir. bedelli bir sermaye arttırımıyla bu sağlanabilir. ancak dediğim gibi sandık, pek para çıkaracak konumda değil. işleri daha karışık hale getirebilir. ama en iyi çözüm bu görünüyor, spk'nın yardımıyla bedelli ihracı, sandığın payı %55, serbest dolaşımdaki pay %45 olacak şekilde bedelli ve hisse geri alımı organize edilebilinir. tdk ve ttk'ya ödemeler yine vadeli yapılır. bunun bir alternatifi de, chp yönetimindeki hisselerin değişken kupon ödemeli (temettü kadar) süresiz (perpetual) tahvile dönüştürülmesi olur. sandık ve serbest dolaşımdaki hisse oranı otomatikman artar (bedelsiz sermaye artışı), hisselerin temsil hakkı bunlara geçer, tdk ve ttk ödemelerini almaya devam eder.

  bu ve benzer senaryolar, geçmişte kurumun farklı kademelerinde bu günlerin geleceğini görenler tarafından dile getirilmiş, ancak banka üst yönetiminin chp ile bu hesaplaşmaya girmekten çekinmesi nedeniyle denenmemiştir.