şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özelleştirilimesi gündemde olan şeker fabrikalarının iş bankası tarafından, özelleştirme ihalesi kapsamında satın alınmasının, hem halk sağlığı açısından hem de ekonomik açıdan en doğru hamle olacağını düşünmekteyim.

  eğer bu fabrikalar, yabancı şirketlere satılırsa bu fabrikalar zaman içerisinde kapanıp gidecek. şeker fabrikalarının, doğrudan çiftçiye ve hayvancılığa katkısı çok büyük.

  fabrikaların zarar etme meselesi ise büyük oranda yalan olduğu iddia ediliyor. çalışmayan 3 fabrikanın da hesaba katıldığı iddiası düşündürücü.

  halk sağlığına zararları ise bu başlıkta incelenmiş: (bkz: nişasta bazlı şeker raporu ve olası sonuçlar)

  bu bilgiler ışığında, iş bankası bu hamle ile hem düzgün yönetilirse çok büyük karlar elde etme olasılığı olan işletmelere sahip olacak hem halk sağlığına katkı sağlayacak hem de tarım ve hayvancılığa katkı sağlamış olacak.

  neden iş bankası diye sorulacaktır mutlaka. iş bankası'nın çoğunluk hissesinin bir grubun ya da şirketin eline geçmesi imkansız ve devlet bankası olmadığı için asla özelleştirilemeyecek olduğu için. yani iş bankası'nın yöneticileri istemediği sürece bu stratejik işletmeler ülkede kalacak.

  ekşi sözlük sayesinde bu fikrin iş bankası tarafında değerlendiriliceğine inancım büyük.