şükela:  tümü | bugün
  • sayın yetkili,

ilanınızı gördüm ve belirttiğiniz kriterlere uygun olduğumu düşündüğüm için bu pozisyona başvuruyorum. yine de ilanınızda firmanız ya da bulunduğunuz sektörle ilgili bilgi vermemiş olmanız dolayısı ile karşılıklı zaman harcamamak adına bazı detayları belirtmek isterim.

ilanınızda belirttiğiniz şekilde zimbabvece seviyem anadil düzeyinde olmakla birlikte, taylandcam 10 üzerinden 8 dir. dinleme ve okumakta sorun yok fakat konuşmakta biraz zorlanıyorum ama pratik yaparak aşacağımı düşünüyorum. üçüncü dil olarak istediğiniz patagonyaca seviyem henüz orta seviyededir, belirtmek isterim ama azimliyim ilerletebilirim.

esnek çalışma saatleri benim için sorun değil fakat hangi sektörde yer aldığınızı belirtmemeniz nedeniyle bilgim olmadığından özellikle belirtmek isterim sabah 10 da gidip akşam 16 da çıkabileceğim şekilde bir işte oldukça verimli olacağımı düşünüyorum.

ehliyetim var ve istersem aktif sürücü de olabilirim fakat samimiyetle söylemeliyim ki (vakit kaybetmeyelim) iyi bir sürücü olmamamdan ve trafikten korkmam sebebiyle araba kullanmayı tercih etmiyorum eğer bir şöför sağlayabilirseniz firmanıza değer katacağımdan eminim.

sektörle ilgili 15 yıllık tecrübeden bahsetmişsiniz - yine üzülerek belirtiyorum hangi sektör olduğunu anlayamadım - okul yıllarını da sayarsanız toplamda altında kalıyorum ama akıl yaşta değil baştadır.

"ilgili okul ve bölümlerden mezun" demişsiniz umarım mezun olduğum bölüm pozisyonu karşılıyordur fakat sorun değil çabuk öğrenirim.

seyahat engelim yok.

"sigara kullanmamak ön şartı" ibarenizi gördüm fakat diğer tüm özellikleri karşıladıktan sonra bu ufak sorunu aşacağımızı düşünüyorum. herkesin yanında içmem zaten.

stresli ortamda çalışabilirim - gerçi iş tanımını da belirtmemişsiniz ama - stres çağımızın vazgeçilmez faktörü.

ilanınızda belirttiğiniz şekilde sorun çözmekte üzerime yoktur - umarım sorunlarınız çok vahim değildir -

belirttiğiniz üzere aynı anda bir kaç işi birlikte yürütebilirim en azından yolda yürürken sakız çiğneyebiliyorum.

"belirtilen son tarihlere uygun şekilde işleri düzenleyebilecek" şeklinde bir ibare kullanmışsınız, planlı programlıyımdır fakat ilanınızın aksine firma içinde belirtilen tarihleri önceden belirttiğinizi umuyorum.

istediğiniz yakada bulunmuyorum, servis yok demişsiniz ancak sorun değil, esnek çalışma saatlerini göz önüne alarak bu konuya bir çözüm getirebileceğimizi düşünüyorum.

tüm bu noktaların altını samimiyetle çizmek isterim.

yanıtınızı beklerim...
  • genel nitelikler:
    eğitim hayatının kaymağını üniversite diplomasıyla yemiş,
    aperitif olarak 1-2 yıllık satış deneyimi olan veya işi mutfağında öğrenmek isteyen,
    tatlı olarak ingilizce bilgisi bulunan
    kendine güveni ve ikna kabiliyeti ile parmak ısırtan,
    karın doyuracak kadar inisiyatif alan ve bireysel çalışabilen,
    şeflerine sipariş iletir gibi eksiksiz raporlama yapabilecek,
    diğer departmanlarla kuru fasulye pilav uyumu içerisinde çalışabilecek,
    b tipi ehliyeti olan ve çatal bıçak kullanır gibi araç kullanan,
    meze olarak yaratıcı ve dinamik bir kişiliği olan, tatlı olarak güleryüzü bulunan,

iş tanımı
    restoranları ziyaret ederek sistemi ve ürünleri tanıtacak, gelecek soru ve önerilere peynir ekmek gibi cevap verebilecek,
    restoranların katılma sürecini şef garson gibi takip edecek,
    kebap yapmayı sevmeyen, aksine aktif olarak yeni restoran ve lezzet araştırması yapacak,
    xxx arıyoruz.

ön yazı:
    saygıdeğer x yetkilisi,

kariyer.net’te yayınlanan “xxx” ilanınızla ilgilendiğimi belirtmekten pek memnunum.
    üniversite, askerlik derken sırada iyi bir iş bulabilme koşuşturmacası var. a üniversitesi b bölümünün yollarını aşındırıp kişiliğimi yontarak, önüme çıkan askerlik görevini de yeni bitirmiş, sudan çıkmış balık edasıyla kapınızı çalıyorum.
    aldığım eğitimin bir kısmı ingilizce olmasının yanında yurtdışına kuş misali uçmamla da italya’nca ve azıcık da almanca bilmekteyim. tabii dilimizi düzeyli bir şekilde kullanmaktan da vazgeçmiyorum, diksiyonumun da hoş olduğunu söyleyenler var.
    hayatı hızlı yaşamayı seviyorum açıkçası; sosyal olmak günümüzün gerekliliklerinden, e takım çalışması konusunda neleri başarabileceğimi söylememe gerek yok, askerdeyken sıhhiye çavuş olarak reviri idare etmiş insanım neticede lakin ortalıktan kaybolup işlerimi halledene kadar deliğimden çıkmamışlığım da olmuştur, kendimle vakit geçirmesini de severim.
    altımda spor arabam yok ama cüzdanımda ehliyetim var. yakışıklı olduğum pek söylenemez ama sempatiğimdir.
    gerçekleştireceğiniz mülakatta sizinle tanışmaktan da onur duyarım.
    ilginiz için şimdiden teşekkürler.

sonuç: hüsran.
    pozisyon durumu: firma, bu ilan için aranan personeli, kariyer.net'ten buldu.
  • ön yazı nedir, nasıl yazılmalıdır?

ön yazı insanı vezirde eder rezil de eder dersem sanırım abartmış olmam. eğer ki cv'niz bir futbol takımıysa ön yazınız da forvetiniz demektir. gole giden en önemli araç olabileceği gibi maç sonunda hezimet yaşatmış ve saç baş yolduran bir şeyde olabilir. iş başvurularında ön yazı yazmanın neden bu kadar önemli olduğunu yukarıdaki 2 cümlede anlattığımı sanıyorum. peki günümüzde değil iş hayatına daha başlamamış öğrenciler, prof. çalışanlar bile neden ön yazı yazmakta zorlanıyorlar?

öncelikle ön yazı yazmanın kurallarını ve iyi bir ön yazının sahip olması gereken kriterleri madde madde belirtelim.

ön yazı nasıl yazılmaz?

- birinci ve belkide en önemli madde kendinize özgü ve başvuru yaptığınız şirkete özel bir ön yazı yazın. bu ne demek? google'da çıkan ilk ön yazı örneğini copy-paste yapıp her gelen şirkete yollamayın. neden? her gelen başvuruda hep aynı kalıpta aynı cümlelerle yazılmış ön yazı belli bir noktadan sonra ik'cı da ters tepmekte ve ön yazının esas amacını gölgelemektedir. kural-1 özgün bir ön yazı bulun.

- ön yazı demek bir nevi cv'inizin özeti demektir. yani cv'nizin tamamını ön yazıya aktarmayın ve elinizden geldiğince ön yazıyı kısa tutmaya bakın. ön yazılarınız ik'cılar tarafından okunuyor evet ve ben ön yazılara olduğunca değer vererek okuyorum ama dediğim gibi biyografi yazmıyorsunuz, kısa ve öz yazın.

- ön yazı bir espri mekanizması değildir ve sizde stand-up yapan bir showmen değilsiniz. yani ön yazınıza ''beni tanıyınca çok seversiniz :)'' gibi cümleler yazmayınız en baştan elenirsiniz.

- ön yazı da kendinizi överken abartıya kaçmayın. gereksiz mütevaziliğe gerek yok ama abartı övgü cümleleri de başvurunuza egoist, megaloman damgası vurdurmasın.

- yazınızda azami imla kurallarına dikkat edin. w, q, x'li cümleler kurmayın, sms dili kullanır gibi slm, kib, by yazmayın.

- belli bir format uydurduktan sonra aynı yazıyı her başvurunuza copy-paste yapmayın. x şirketine başvururken yazınızda y şirketi yanlışlıkla çıkmasın. bu özensizlik ve algısı düşük bakış açısı yaratır ki elenmeniz için başlı başına bir kriter olmaktadır.

ön yazı nasıl yazılır?

klasik yaparım, ederim demek yerine şu nedenle yaparım bu yüzden ederim gibi daha somut cümleler kurun. eğer bir satışçıysanız sayısal veriler kullanın. örneğin ''geçen projede satışları %15 arttırdım'' gibi.

girizgah

sayın yetkili, eğer isim biliyorsunuz sayın herkese benden cay shakira yok, değerli yetkili ya da riske girmeyerek en sadesi sayın ik yöneticisiyle başlayabilirsiniz.

konuya giriş

hangi pozisyonla ilgilendiğinizi, bu ilanı nerede gördüğünüzü kısa cümleyle belirtin yeter. unutmayın! sadece kariyer.netten iş başvurusu yapmıyorsunuz. insan kaynakları çalışanının direkt mail kutusuna gidecek bir başvuruya ön yazı yazıyorsunuz diyelim. böyle durumda;

''sayın yetkili/x bey/y hanım, sizinle www.iskur.gov.tr kariyer portalı üzerinden yayınlanan insan kaynakları uzmanlığı ilanı hakkında iletişime geçiyorum.'' gördünüz mü? ne kadar da sade ve amaca yönelik bir giriş.

gelişme

dananın kuyruğunun koptuğu yer. en fazla 5 cümleyle kendinizi anlatın. eğer yeni mezunsanız ve iş deneyiminiz yoksa kariyer hedeflerinizden, sahip olduğunuz sertifikalardan, bir profesyonelseniz toplam iş tecrübenizden, sahip olduğunuz yetkinlikleri özet geçerek anlatınız.

''x şirketinde satış uzmanı olarak görev aldığım 5 yıl içerisinde, müşteri ile ilişkiler, %20 satış hacmini arttırma, müşteri ziyaretleri gibi yaptığım görevler ve aldığım sorumluluklarımın da yardımı ile, satış yöneticiliği görevini daha üstün bir performans ile yerine getireceğime inanıyorum.'' gibi

kapanış

ön yazının en kolay yazılabilen bölümü de burasıdır. vakit ayırdığınız için teşekkür eder ve iyi günler dilerim. saygılarımla. özgeçmişimle ilgilendiğiniz için teşekkür eder, birebir mülakatta yetkinliklerimi anlatmak isterim gibi.

örnek;

sayın yetkili, sizinle kariyer.net kariyer portalı üzerinden yayınlanan insan kaynakları uzmanlığı ilanı hakkında iletişime geçiyorum.

ismim herkese benden cay shakira yok. anadolu üniversitesi iktisat mezunuyum. bu pozisyona aday bir çalışanda ihtiyacınız olduğunu düşündüğüm çoğu özelliği taşıdığıma inanıyorum. insan kaynakları alanında 3 seneye yakın bir iş tecrübem ve konu hakkında sertifikalarım bulunmaktadır.

yetkinlikler olarak performans değerlendirme sistemi, işe alımın tüm süreçleri, oryantasyon planı hazırlama, turnover raporlama ve işe alım sayaçlarının hazırlanması, eğitim planlama, micro bordrolama, kariyer haritası hazırlama ve çıkış mülakatlarının raporlanmasını gerçekleştirmekteyim. ayrıca ege üniversitesinde insan kaynakları yönetimi alanında yüksek lisansa başladım.

iş tecrübelerim ve eğitim hayatımla beraber insan kaynakları uzmanlığının görev tanımında yer alan çoğu kabiliyete kavuştum. hedefim doğrultusunda bana deneyim kazandıracak ve bendeki deneyimi de şirketime aktarabileceğim ve birlikte sinerji yaratacağımız bu pozisyona başvuru isteğimi belirtmek istiyorum.

vakit ayırdığınız için teşekkür ederim;
    saygılarımla.
  • olması gerekeni asagiya ekliyorum;

önyazı