1. yarattigi korku nedeniyle "aman irtibati koparmayalim" dedirten ve nice eza ve acilara katlanmak pahasina da olsa calismakta oldugun isyerinde kalma konusunda direnc gostermeye yarayan turkiye gercegi.
  2. hayatın gerceklerini anlamaya yarayan ve olgunlasmayı saglayan durum.
  3. pek çok üniversite mezunun bi süre başına gelen hadise.. bu hadise ekonomik kriz, durgun piyasa gibi makro sorunlardan kaynaklanabileceği gibi ön yazı yazmaya üşenmek, uyruğunu turkiye yerine tayvan olarak yazmak gibi mikro sorunlardan da kaynaklanabilir.. makro sorunlara bir çözüm bulmak birey için ne yazık ki imkansızdır, öte yandan mikro sorunları çözmek de çoğu zaman uyruğunu tayvan yazabilecek kadar dikkatsiz/özensiz/umursamaz bi insanın iş bulamama hadisesini sonlandıramayacaktır.
  4. en cok koyan siz cok kalifiye bir elemansiniz biz sizin isteklerinizi karsilayamayiz diyerek geri cevirmeleri oluyor. neden okudum ben neden bu kadar yil kastim dedirten durum...
  5. eğer makine mühendisiyseniz ve makine mühendisine iş çok denildiği halde bir de bayansanız * başınıza gelebilecek hadise. velhasılı kelam cinsiyet ayrımı da bu durumun nedenlerinden biri olabiliyor.
  6. bir noktadan sonra insana fazlasıyla kafayı yedirten durum. hele ki üniversite öğrencisiysenizve kaydınızı dondurmuşsanız genelde iş yerleri size bir güzel siktir çekerler. mal mal oturur, çevrenizdekilerin nasılda harıl harıl çalıştığını seyredip kendinizi yetersiz, eksik, biraz da salak hissedersiniz..
  7. etrafınızda; neden ve nasıl iş bulamadığınızı düşünen, soran, konuşan insanlarla dolu olması bu durumun en kötü hissetiren halidir. zaten hali hazırda berbat bir süreç olmasının dışında daha da kötü hale getirebilir bu insanların;
    "hala bulamadın mı?.. allah allah..." tavırları.

işin garibi bu süreçten sonra işe girildiğinde aynı insanlar;
    "bu krizde işe girebilmişsin çok şanslısın" derler ve temiz bir dayak isterler.
  8. en çok koyanı ise birlikte mezun olduğum bölüm arkadaşlarımın güzel güzel işlere girmesi ve benim hala orta ölçekli firmalardan bile medet umuyor olmam.
  9. bu durumun; yasadiginiz "hic bir ise yaramama", "onca senenin bosa harcanmasi" hisseleri bir yana, eger bir aileniz varsa bakmaniz gereken, bas etmeniz gereken binlerce sey varsa, iste o zaman o igrenc metaya -paraya- ihtiyaciniz oldugunu ortaya cikarmasi en korkuncudur.
  10. sosyoloji okuyarak ulaşılabilecek sonuçtur. zira hem sosyolog diye halihazırda mesleki bir kategori yoktur (var olduğu iddia edilse de) hem de bu disiplini okurken hayatı bu kadar sorgulayınca bulduğunuz işten de hayır gelmez.

iş bulamamak hakkında bilgi verin