şükela:  tümü | bugün
 • işini bilmez insan kaynakları bölümleri veya personel aranan bölümün kraldan çok kraliyetçi yöneticileri sayesinde türkiye şartlarında bambaşka bir şekle bürünmüş ve sırf bu sebepten insanların iş başvurusu bile yapamamasını, kalite eleman yerine herşeyi bildiğini zanneden boş beleş tiplerin kurumlarda boy göstermesini sağlayan özelliklerdir.

  şimdi popüler bir sitede bulduğum x firmasına ait iş ilanında 1 kişiden kaç kişilik iş ve uzmanlık beklendiğini inceleyelim;

  aranan personel : network uzmanı

  istenen özellikler :

  * tercihen üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun (kabul, henüz 1 kişi arıyorlar)

  * alanında en az 5 yıl tecrübeli (buna da tamam, hala 1 kişiyiz)

  * cisco, aruba, fortigate, netscaler, palo alto ürünlerine hakim (cisco, fortigate.. bunlar tamam.. aruba belki.. netscaler ? palo alto ? neyse tamam hala 1 kişi olduğumuzu düşünelim)

  * access point ve wireless controller'lar ile geniş wireless network yönetim tecrübesi olan (ok, kabul)

  * vpn, firewall, router, backbone ve edge switch'ler üzerinde işletim ve kurulum tercrübesi olan (büyük bir kurumsal yapıda core/backbone/saha filan ayrı tecrübeler ister ama bu da kabul)

  * ddos, ıntrusion detection, web application firewall, teknolojileri konusunda bilgili (ney ? şimdi bir dakika, güvenlikçi mi yoksa network uzmanı mı lazım ? burda 2 kişi olduk)

  * radıus, nac, nap, 802.1x konularında tecrübeli (ok hala 2 kişiyiz diyelim)

  * ıtıl ve cobıt standartları konusunda bilgili (hocam =) 5 sene de bunca uzmanlık nasıl olacak ? 3 kişi olduk mu ?)

  * ccna, ccnp v.b. sertifikasyonlara sahip (ulan ccnp desen anlarım da bunca saydın döktün, ccna ? neyse bilader hala 3 kişiyiz)

  * tercihen datacenter deneyimi olan (ee.. bu ne şimdi ? olduk 4 kişi ?)

  * iyi iletişim, problem çözme ve teknik dökümantasyon becerilerine sahip (bla bla..)

  * erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış (ookeyy..)

  şimdi bu klasik, hiç arama tarama yapmadan, uğraşmadan sadece elimi koyup bulduğum bir ilanda görüyoruz ki arkadaşlar 4 kişiyi içinde barındıran 1 kişi aramakta. peki bilader sen böyle bir adamı buldun diyelim.. ne vereceksin bu adama ? 3 bin tl ? 4 bin tl ? 4 kişi için ?

  uzunca süredir söz konusu olan bu durum tabi ki yeni değil, sövmeyeceğim.. ama yazık. bu insanlara da yazık lan. 3-4 kişinin işini yapacak 1 kişi arayıp üç kuruşa çalıştırınca kar mı etmiş oluyorsunuz amk ? uzun vadede neler kaybettiğinizi hesaplayabilecek kafanız yok mu ? neyse işte böyle..
 • ana kural : onlar her şeyi ister,sende var olduğuna inandırmak zorundasın,dürüstlüğün kimsenin umurunda değil.

  her geçen yıl daha iyiye giden bir insan kaynakları sistemi olsada, çağın çok gerisindeyiz. en büyük sorunsal ise insan kaynaklarının insanı düşünmüyor,ihtiyaçlarına hitap etmiyor oluşu bence. ben ne kurumsal firmalar bilirim özel sağlık sigortası verdiği için sektörde kendini bu açıdan en ileride gören.

  iş görüşmesinden olumsuz sonuçlarla dönen herkesin ortak düştüğü hata bir anlık "bu kadar cok isteniyor,ulan ya yapamazsam" tribi. emin ol senden önceki dünyayı kurtarmadı dostum,adam on kişinin yapacağı işi tek kişiden istiyorsa merak etme on kişilik iş yapmanı bekleyemez senden,kasma.
 • + az para istemek.
  + az para istemek.
  + az para istemek.

  üniversite mezunu gençlerimizi popüler meslek diye kandırıyorlar.
  mezun olduğunda 10 bin lira maaş alacağını zannediyor. gittiği iş görüşmelerinde talep edilen ücret kısmına az yazayım diyerek 9 bin tl yazıyor.
  ancak yine işe alınmıyor.
  zira patronlar az paraya çok iş yaptıracağı adamları işe alır.
  çok nadir kişiler çok kazanacağı bir iş bulur.
  o da patronun paraya doygunluğuna yorulur.

  siz hiç özel diş polikliniklerine gittiğinizde yabancı dişçiler ile karşılaştınız mı!
  işte o polikliniklerin sahipleri türk diş hekimine 9-10 bin lira vereceğine, yabancı dişçiye 3-4 bin lira veriyor.

  alın size isim de vereyim.
  avrupa şafak tıp merkezi.
  göral dent.
 • yapılacak işi en az para karşılığında yapabilecek motivasyona sahip olmak. zira aynı işi sizden daha ucuza yapabilecek birisi varsa neden sizi işe alsınlar?
 • 30 yaşını aşmamış olup 10-15 yıllık tecrübeye sahip olmak, yok ebesinin gözü amk.
 • 3 hafta önce görüştüğüm şirketten olumlu veya olumsuz geri dönüş isteğim üzerine arandım. aktif olarak 2 yıldır (aynı pozisyondaki 4.yılım) çalışmama rağmen , aranılan niteliklere uygun olmadığım için olumsuz yönde karar aldıklarını söylediler.

  en temel sebebi sordum , maaş beklentiniz yüksek dediler.
  başvurmamış olmama rağmen hem kendileri çağırıp , hem aldığım maaşı ve beklentimi sorup hem de yüksek demeleri tam bir insan kaynakları elemanının tecrübesizliği. ve büyük firmaların hemen hemen hepsi , insan kaynakları departmanlarında bilgisiz tecrübesiz eleman çalıştırıyor.

  sizlere tavsiyem , iş görüşmelerinizi insan kaynakları elemanları ile değil , başvurduğunuz pozisyonun yöneticisiyle yapın.

  hee ola ki insan kaynakları elemanıyla yaptıysanız , o şirkete umut bağlamayın.
 • bu devirde vasıfsızlık.
 • hem kendini yetiştirecek ve geliştirecek kadar azimli ve zeki olup hem de bu vasıfları sudan ucuza satacak kadar salak veya muhtaç olmak.
 • (bkz: mini etek)
  (bkz: dekolte)