şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cali$tiin i$yerinden ba$ka i$e gecme eylemi
  super kasici
  once i$ buluyosun sona adamlarla goru$me icin zaman ayarliyosun bunu obur tarafa caktirmiyosun sona anla$iyosun ama ben size haber vercem diyosun genede sona istifa ediyosun sona kal diyolar sona sende bu adamlar bana bunnari bunnari veriyo siz ne verceksiniz diyosun sona heeee diyolar sona obur tarafa ben geliyom diyosun ama ter dokuyosun bunnar olarken
 • sonna obur tarafa gıdıyosun bı bakıyosun kı aha hershey acaıp boktan pıshman oluyosun tukuruk modelı oluyo yenı bı ısh degıshtırme olayına gırıshıyosun
 • gelen gideni aratir lafinin dogrulugunu belgeleyen sözdür. aah ah...
 • bırakılan iş yeri büyük acılar çektirmiş olsa da hüzünden hüzüne sürükleyen, yeni ortama alışana dek kasvetlere boğan, risk paylarını ilk haftalarda daima hatırlatan, yaşamın cilvesi muğlak virajı.
 • eger asosyal takilmiyorsaniz is degistirmenin getirdiklerinden biri eski is arkadasi olmaktir. kolay bisi degildir bu, gerektirdikleri vardir. mesela eski isyerindeki arkadaslarla bulusmak. eger bu arkadaslarla is disindaki paylasiminiz yeterince guclu degil ise, hatta olsa bile ilk zamanlarda konu mutlaka o beraber calisilan isyerine gelir. maalesef konusulanlar guzellikler olmaz cogunlukla, cunku sevimli nedenlerle is degistirenimiz azdir.

  hele ki is ayni sektor icinde degistirildiyse, bu tip bulusmalar karsilikli atismaya degilse bile en azindan sado mazo diyaloga donusur. diger sirkete gecen arkadas daha pacalari sivamaya yeni basladigi halde yeni isyerini, yeni kosullarini bikmak usanmak bilmeden ballandira ballandira anlatirken oburunde 1 - eger isinden memnun degilse "ben de" modu, imkan dahilinde reddedilme, kiskanclik krizi ya da kaybedenlik hissiyati, belki bir umit ama cogunlukla umitsizlik 2 - eger isinden gayet menunsa "ya evet, sen de haklisin"larin yetmedigi noktada hafif bir kizginlik, acikca itiraz, yuksek sesli bir duzeltme, bir noktada bos verip saga sola bakinmaya baslama, bosa harcanan zamana takilma, bir bahane uydurma ve kosarak uzaklasma durumlari gozlenebilir...

  belki bir zamanlar "is iste" diye karsilikli kadeh tokusturdugun insan, karsinda kendini bilmez bir tavirla atip tutmaktadir. cunku onun artik calismak kavramindan arinmaya degil ya eskisinden uzaklasmaya ya da yenisini sindirmeye ihtiyaci vardir. bu durumdaki bir arkadastansa sevgilisinden yeni ayrilmis bir arkadas yeg olabilir. nitekim onun dirdiri eger ayni kisiyle beraber degildiyseniz o kadar da batmayacaktir. ustelik yeni birini buldugu anda kus olup ucacaktir...
 • insanın canına tak dediyse ne şartlar, ne ortam, ne vefa ne o ne bu herşey fasa fisodur. insan bir an önce bu akıntıdan dışarı atmak ister kendini çünkü boğulmaktadır. nefes alamamaktadır. iş değişirirse herşeyin daha güzel olacağına inandırır kendisini. ha bu doğru mudur? olası mıdır? onu da yaşayıp görür. kısa vadede pişman olunsa da insan herşeye alışır. her mekana (işyeri) her cisme (delgeç, zımba, kalemlik, pembe 05 kalem) duygusal olarak bağlansada da gün gelir herşey unutulur unutulur.
 • sonucunda ortaya çıkan durumlar : a.) pişmanlık b.) rahatlık-keyif c.) hiçbiri

  seçenek a ise durum hakkaten b.ktandır, kişi kimseye değil kendine kızar ki, bu kızgınlıkların en rahatsız edenidir. bunalım, özgüven kaybı, belirsizlik vb. birçok olumsuz hal ve düşünce peydah olur, hayattan soğur insan. yapılacak tek şey biraz takılıp başka bir iş bulmaktır ki, kariyer için olumsuz bir durumdur.
  seçenek b ise sorun yok, özgüven-popülarite artar, moral yüksektir. kişi kendiyle gurur duyar bir süre.
  seçenek c ise, ya kişi çok soğuk kanlı bir insandır ya da yeni işinin eskisinden farkı yoktur. o bir süre sonra a ya da b'ye meyledebilir.

  sonuç olarak sektörden sektöre fark etse de iş değiştirme çok daha iyi imkanlar içeren yeni bir vaad sunmuyorsa akla yatkın değildir. imkan ya da vaadler kişiden kişiye de değişir, kimi çok kazanayım it gibi çalışayım derken, kimi makul imkanlar rahat bir iş diyebilir. iş değiştirmeden önce kişinin kendini tanıması ve hislerini dinlemesi önemlidir bence. bir tedirginlik varsa insanın içinde hiç girilmemelidir o işe, uygun iş için sabredip beklemek daha iyidir.
 • kariyer degisikliginde 10 kusurlu hareket =p http://www.isteinsan.com.tr/…n_kusurlu_hareket.html
 • en kısa hali bile kastırıcıdır. iyi niyetle davranmak istersiniz ki ortada gerçektende ayrılmak için kötü bir neden olmayabilir, sadece daha sizi mutlu edecek birşeyle karşı karşıyasınızdır. ama bunu halihazırdaki yere söylemek ve diğer tarafın başlama takvimine dek olayları halletmiş olmanız gerekir. yabancı firmadayken bu işlem daha da zor olabilir. o şuna şu da öbürüne söylemek durumunda olduğunu söyleyerek, karşı tarafa karşı sessiz olmanıza neden olurlar. bu arada yaw bak adamlar vazgeçmesin paranoyasına girersiniz.
  ayh.
 • uykusuz gecelerin sonunda etkin karar verme sürecinin son eylemidir.