şükela:  tümü | bugün
  • istisnai durumlar olsa bile istisnalar kaideyi bozmaz. yüzünüze gülümseyip :
    -aa tabi olabilir trafik, şirketin yerini herkes bulamıyor vs... deseler de inanmayın.
    görüşme yapanın iç sesi her zaman şunu der:
    -eksini verdim güzel kardeşim
  • hayata geç kalmak kadar fena değildir. dünyanın sonu, felaket, "aman allahım" hiç değildir. bu demek değil ki 10 günlük sakalla, iyice gevşek vaziyetlerde, yırtık kotla gidin o görüşmeye. ben bu şekilde başarılı olanı görmedim. ama geç kalıyorsan da kaldın, insanlık hali yani. sen de yeterince insansan, aklın varsa, tek cümle eder, kaparsın o işi yine.
  • plazayı görmek ama her tarafın alt üst geçit dolu olmasından dolayı '' görüyom ama gidemiyom:( '' gibi salak bir moda girmenin sonucu da olabilir bu mesela. 10 dk geç kalmak, cüzdanı evde unuttuğunuz için danışmada kimlik yüzünden oyalanmak, sinirlerin bozulması yüzünden asansörde yanlış katta inip tekrar geri binmek falan derken ortalama 15-20 dk geç kalmak. o mülakattan sonra yine çağırdılar. yine geç kaldım. aslında erkenden gidip koyun gibi beklemektense geç kalmak daha iyi. ''ooo hoşgeldiniz fekat hanım gözümüz yollarda kaldı'' diyorlar geç kalınca mesela.
  • sizi cagiran sirket bi zahmet telefon acip yarin gorusmeniz oldugunu soylemekten dahi aciz bir yerse, cok da kafaya takmamaniz gereken durumdur. ha oyle bi yer degilse isi bastan %50 sakada bindirmissiniz demektir, hele gecikeceginizi haber de vermediyseniz gecmis olsun. is gorusmesinin yapilacagi yerde 10-15 dakika onceden hazir bulunmaniz gerekir, ne daha once, ne daha sonra.
  • bir şirketin ik departmanı ile bir anımı paylaşmak istiyorum. iş görüşmesi için bana verilen saat 16:00'dı acele ile 12:00'da gittim, ik ile konuşmamızın sonralarına doğru neden 12:00'de geldiğimi sorduğunda "çünkü bana 12:00 uygundu." cümlesi döküldü ağzımdan (ve sonuç, 1.5 yıldır bu görüşmeyi gerçekleştirdiğim şirkette çalışıyorum, halen neden benim işe alındığımı sorguluyorum.)
  • çok geçerli bir mazeretiniz yoksa aynı firmaya bir daha geç gitmeyeceğinizi garantileyecek eylem

(bkz: biz sizi ararız)
  • işverenin devamlı yaptığı ancak işe alınanın yapması hayati hata olan durum. tamam paraysa para, ancak emek satacak işe girecek kimse de.

1 saat geç kalan birini işe almıştım ben. 3.5 yıl çalıştı. bir sorun çıkmadı.

sonra ne oldu? biz şirketi kapattık. heheheh.
  • maps.google.com sayesinde başıma gelen durumdu. metrodan yürüyerek 11 dk yazmıştı. 22 dk sürdü aq
  • herkes bir "yere" gec kalabilir. kendini 1 saat once orada olacak sekilde ayarlasa bile, kendisinin kontrolu disinda olaylar gelisebilir. yolda kaza olur otoyolun ortasinda mahsur kalabilir. feribotla geciyordur, denizin ortasinda feribot arizalanir. colugu cocugu hastalanir sakatlanir acile goturmesi gerekir. bu saydiklarimin hepsini gordum. daha bunun gibi milyonlarca senaryo var.

ayrica kimse kimseye yarin ise gec kalmayacaginin da garantisini veremez. peygamber miyiz yoksa muneccim mi? insaniz amk.

2 haftada bir is gorusmeleri yapiyorum. haliyle gec kalanlar oluyor. adamin cidden istemeyerek mi gec kaldigi yoksa gorusmeyi ciddiye almayip mi gec kaldigi "genelde" belli oluyor. dedektif olmasaniz bile iki basit soru sorunca gercek ortaya cikiyor. adam yalan profesoru degilse aninda sicip siviyor. o yuzden cok takilmayin. hele istanbul veya benzeri kesmekes ve bala gote yasanan bir sehirde biri bir yere gec kaldiysa hic takilmayin.

yani: relax, take it easy
  • bi sürü iş görüşmesinde bekletilen biri olarak hiç de umurumda olmayan durumdur, beklesin bezevenkler