şükela:  tümü | bugün
  • iş yapılan günler. tatil olmayan it gibi çalışılan günler. hafta içi olması makbuldur ama bazen hafta sonu'nunu da kapsar*. nefret ettirir.
  • pazartesi, sali, carsamba, persembe, cuma bazende cumartesi hatta pazar
  • monotonlaştırılma günleri olarak devinimlendirebileceğimiz günler.
  • iş kanunu anlamında cumartesinin de dahil olduğu günlerdir. örneğin hafta içi sabah 9.00 akşam 18.00 arası çalışıyorsanız, bir saat de öğle tatiliniz varsa günde 8 saat, haftada da 40 saat çalışıyorsunuz demektir.

yarın öbür gün çalıştığınız kuruma karşı "ben cumartesileri de gittim 5 saat de öyle çalıştım" diye fazla mesai davası açarsanız, kaybedersiniz.

çünkü iş kanunu, haftalık 45 saati aşan çalışmaları fazla mesai olarak kabul eder ve cumartesi de iş kanunu anlamında iş günüdür. dolayısıyla yukarıdaki örneğe göre 40 saat hafta içi, 5 saat de cumartesi çalışarak 45 saati ancak doldurmuş olursunuz. ama cumartesi gidip 5 saat + 1 dakika çalışırsanız veya pazar günü* sadece ve sadece 1 dakika çalışırsanız, 1 dakikalık fazla mesai ücretine hak kazanırsınız.

ancaaaakkk, size çeşitli süreler veren kanunlar, ihtarnameler vesaire "3 iş günü içinde şöyle yapmazsan, ben seni bildiğim gibi yaparım" gibi ifadeler kullanıyor ise oradaki iş gününe cumartesi dahil değildir. buradaki iş gününden kasıt bildiğin pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cumadır.
  • seçimden sonra hiç çekilmeyen.
  • hele pazartesiyse, daha da içine sıçılabilecek gündür.
  • -özel ve sevdiğiniz bir işiniz yoksa- birbirinin aynı olan günler topluluğu.
  • garanti kapsamında ürünü teknik servise verecekseniz cumartesi günlerini de dahil etmeniz gereken tanımlamadır. yasa çok net aman boşuna mağdur olmayın.

resmi gazete
    "d) iş günü: ulusal, resmî ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini,"

edit : link düzeltildi
  • şirketlerin her zaman müşterinin aleyhine kullandığı gün birimi. örneğin eve internet bağlatmak istiyorsunuz. başvurudan sonra 7 iş günü içinde gelip bağlarız diyorlar. bir hafta sonra arasanız "iş günü demiştik daha beş iş günü oldu." derler.
    ama mesela anlaşmanız bitti ve modemi teslim etmeniz lazım. "10 gün içinde modemi teslim etmediğiniz halde 200 tl ödemeniz lazım." diye mesaj gönderirler. 10 iş günü değildir o. çünkü ellerinden geldikçe sizi kazıklamaya çalışacaklardır.