• piyasası iyice yerlere düşen meslek. izmir'de c sınıfı olarak hem iş yok, hem de verilen paralar falan acayip düşük. her şeyi geçtim, sigorta yapmayan var lan. mesleğe ters bir defa. sen nasıl sigorta yapmıyosun lan?
  • iş güvenliği uzmanlığı gördüğüm kadarıyla şu konularda eleştirililiyor:

1- işten anlamayan adam nasıl bana önerilerde bulunacak? / herkes sadece kendi alanında çalışsın.

öncelikle o adamı işe alan senin patronun. söyle patronuna senin çalıştığın alanda tecrübesi olan veya o alandan mezun olmuş bir iş güvenliği uzmanı alsın. bunun muhasebeci almaktan farkı yok. patronun ya da ik departmanın işe yanlış personel alıyorsa bunu onlarla konuşmalısın. uzmanların çalışılabileceği alanlarla ilgili bir sınırlama getirilmesi bence de gerekli.

2- eğitim çok uyduruk. piyasaya mal adamlar sürüyorlar.

evet haklısın ama etrafına bir bak. burası türkiye. bana süper eğitim verilen bir yer göster. tam donanımla işe başlayan bir meslek göster. bu ülkede "kervan yolda düzülür" mantığı geçerlidir.

3-para tuzağı.

şimdi entrylerini incelemeye başlıyorum. bakalım kapitalizm hakkında neler yazmışsın. bedava olan bir şey varmış gibi eğitimlere kızmış arkadaşım. evet malesef günümüzde eğitimleri para ile veriyorlar.

4-belgeyi eline alan her adam gidip nasıl çalışanın güvenliğini sağlayacak? tecrübesi yok?

öncelikle bu uzmanlık dalı a, b ve c sınıflarına ayrılmıştır. belgeyi ilk defa eline alıp sallaya sallaya çıkan kişinin yetki belgesi c sınıfıdır. yetki belgesi sınıfları ve c sınıfı, yani yeni belge almış kişilerin sorumlu olabildiği işletme tipleri aşağıdadır. hızlıca bir göz atın.

iş güvenliği uzmanlarinin görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkinda yönetmelik'ten alıntı:

madde 6 – (1) iş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:

a) (a) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; (b) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (a) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (a) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

b) (b) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; (c) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (b) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (b) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

c) (c) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; (c) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (c) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara ek-1’deki örneğine uygun olarak bakanlıkça verilir.

şimdi bu şartlara bakarsak, öyle belgeyi eline alan adamın koşa koşa gidip çok tehlikeli sınıfındaki bir işletmede işe karışamayacağı aşikar. a sınıfı uzman olup, çok tehlikeli sınıftaki bir işletmede çalışmak isteyen bir iş güvenliği uzmanı, 3 kere eğitime gitmek, 3 sınavdan başarılı olmak ve 7 sene iş güvenliği belgesini çalıştırmış olmak zorunda.

diyeceksiniz ki belgeyi alan adam koşup gidip nerede çalışabilir. c sınıfı belge ile çalışabileceğiniz işletmeler az tehlikeli olan işletmelerdir. nedir bunlar?

a) az tehlikeli işler

1) mantar, saz ve kamıştan sepet vb. eşya imali

2) gazete, mecmua yönetim yerleri, yayın evlerinde yapılan işler

3) kereste ve her türlü inşaat malzemesi ve pencere camı toptancılığı

4) her türlü makine ve taşıtlarla yedek parçaları toptancılığı

5) her türlü madeni ve cam eşyası, elektrik malzemesi ve cihazları, radyo, buzdolabı ve benzeri eşya toptancılığı

6) ev ve bürolara mahsus mobilyalarla halı ve kilim vb. yer döşemeleri toptancılığı

7) mensucat, giyecek ve ayakkabı toptancılığı

8) yiyecek maddeleri, içki, tütün ve sigara toptancılığı

9) ilaç, tuvalet malzemesi, kağıt, kitap ve kırtasiye, optik malzemeleri, oyuncak ve spor eşyası, mücevherat, yukarıdaki gruplardan birine girmeyen diğer mamullerin toptancılığı ile ihracat ve ithalat işleri

10) her türlü yiyecek maddelerin satılışı

11) eczaneler ve tuvalet malzemesi satışı

12) kumaş, elbise, ayakkabı ve diğer giyecek eşyası satan mağaza ve işyerleri ile kullanılmış eşya satan yerlerde yapılan işler

13) her türlü mobilya ve mefruşat ile soba, radyo, buzdolabı, çamaşır makinesi ve benzeri ev eşyası ve müzik aletleri satışı

14) küçük el aletleri, boya, mutfak eşyası, porselen ve camdan eşya, küçük elektrik cihazları ve malzemesinin perakende olarak satış işleri

15) araba, bisiklet, motosiklet ve diğer taşıma araçlarıyla yedek parçalarının perakende olarak satış işleri

16) perakende olarak odun, kömür, tütün, buz, kitap ve kırtasiye, çiçek, mücevherat ve süs eşyası, fotoğraf makinesi, oyuncak ve spor malzemesi ve benzeri maddelerin satışı

17) bankalar, para ve tahvil borsaları ve her türlü kredi, banka ve para muamelatı yapan dernek ve kooperatif ve müesseselerde yapılan işler

18) hayat, yangın, nakliyat, kaza, can ve mal üzerine her türlü sigorta işleri

19) gayrimenkul işletenler, simsarlar ve emlak komisyonculuğu

20) nakliyat komisyonculuğu ve nakliyat acenteliği

21) kar amacı gütmeyen ilmi araştırma işleri

22) dini kuruluşlar, kiliseler ve sinagoglarda yapılan işler

23) meslek ve esnaf kuruluşları ticaret ve sanayi odaları, işçi ve işveren sendikaları ve benzeri kuruluşlarında yapılan işler

24) müzeler ve kütüphanelerinde yapılan işler

25) siyasi kuruluşlar ve yukarıda tasnif edilmeyen çeşitli dernekler ve benzeri kuruluşlarda yapılan işler

26) noter, avukat, baro ve hukuki istişare büro işleri

27) ticari müşavirler, hesap uzmanları, muhasebe büroları ve benzeri hizmetler

28) mühendis ve mimar bürolarında yapılan işler

29) bilişim teknolojileri kapsamında yazılım, sistem yöneticiliği, ağ yöneticiliği, web tasarımcılığı vb. işler

30) terzicilik (hususi dikişler)

31) diğer sınıflarda sayılmayan giyim eşyası, baston ve şemsiye imali

32) her tür saat tamiri işleri

33) süpürge ve fırça imali

34) suni çiçekçilik, işlemecilik, sırmacılık ve bunlara benzer süsleme mahiyetinde diğer el işleri

35) mürekkepli ve kurşun kalemler, cetvel tahtası, tampon ve benzeri büro eşyası imali

36) her türlü eşya ve maddelerin satıldığı büyük mağazacılık

37) hayvan arabaları ve hayvanlarla yapılan yük nakliyatı işleri

38) terminaller, park yerleri ve garajlar gibi karayolu nakliyatını kolaylaştıran hizmetler

39) makinesiz deniz nakil vasıtalarında (mavna, şat ve benzerleri) yapılan bütün işler

40) kundura boyacılığı

41) çarşı ve mahalle bekçiliği ile özel güvenlik hizmetleri

42) kadastro ve haritacılık hizmetleri

43) sinemalar, sinema stüdyoları, film çevirme ve dağıtım işleri, sinema filmlerinin tamiri

44) tiyatro, opera ve konserler, radyo difizyon postaları, televizyon ve bunlarla ilgili hizmetler

45) hamamlar ve banyolarda yapılan işler

46) hazır gıda ambalaj işleri

47) mayonez, ketçap ve salata sosu üretim işleri

48) mamul süngerden eşya imali

49) cenaze hizmetleri

50) yorgancılık

51) ağaç dikme, yeniden orman yetiştirme ve ormanları koruma, zamk ve reçine, yabani kauçuk, usare, ağaç kabuğu, ot, yabani meyve ve çiçek, yosun, yaprak çamlardaki iğne yaprak ve saz gibi insan eliyle yetiştirilmemiş olan maddelerin toplanması, mangal kömürünün ormanda yakılması işleri, kültür mantarcılığı

52) meyve ve sebze ile bal işleme yerleri, sirke, turşu, salça, reçel, marmelat, meyve ve sebze suları imali

53) meyve, sebze kurutmacılığı ve manipülasyonu

54) balık ve diğer su gıda ürünleri işlemeciliği

55) tehlikeli grup dışında kalan tarımla ilgili diğer faaliyetler

56) ekmek, ekmek çeşitleri, simit fırınları ve benzeri fabrikalarda yapılan işler

57) pasta, börek, yufka ve benzeri hamur işleri sanayii, hamur ve süt tatlıları üretimi

58) kakao ve çikolata imali

59) şekerleme, karamela, lokum, helva, bulama, ağda, pekmez imali ve benzeri diğer şekerli maddeler, toz şekerden küp şeker ve pudra şekeri üreten yerler ve sakız imali

60) tahin imali

61) çay manipülasyonu, çay fabrikaları, depolama ve ambalajlama yerlerinde yapılan işler

62) çeşitli kuru yemişlerin hazırlanması (fındık, fıstık, ceviz ve badem vb. kırma ve kavurma işleri dahil)

63) diğer yiyecek ve içecek maddelerinin imali ile çeşitli muamelelere tabi tutulması işleri (kuru kahve, sofra tuzu, baharat, doğal bitkilerin içecekleri vs.)

64) meşrubat, gazoz, kola ve karbondioksitle muameleye tabi tutulmuş her türlü meyve suları gibi alkolsüz içkilerin imali, ambalajlanması ve depolama işleri

65) maden suları ve sodalarının hazırlama işleri

66) el tezgâhlarında yapılan her türlü dokuma işleri

67) halı ve kilim yıkama ve temizleme, vb. işleri

68) hazır iplik büküm ve sarım işleri, makara, bobin, masura ve yumak imali, şerit kaytan, kurdela gibi ufak tuhafiye eşyası imali

69) çorap ve çoraptan gayri trikotaj eşyalarının imali kumaş atıkları ve eski kumaşlardan yün imali

70) keten, jüt, pamuk, kağıt, hasır ve benzeri elyaftan halat, ip, sicim, ağ gibi eşyaların imali

71) çamaşır, gömlek, kravat, korse, kemer, eldiven ve benzeri eşya imali

72) şapka ve kasket imali

73) döşemecilik (mobilya ve oto döşeme atölyeleri dahil)

74) çadır, çuval, yelken imali (dokuma yapmaksızın)

75) dokuma yapmaksızın diğer hazır eşya imali (bayrak, perde, çarşaf, battaniye ve benzeri)

76) kundura kalıbı, elbise askısı, tahta sap, kulp, kafes, raf, çubuk, oyma işleri, tabut, resim ve ayna çerçevesi ve benzeri imali

77) çiğ deri kurutma ve bağırsak temizleme ve işleme işleri (sucuk, bumbar hariç)

78) emülsiyon ve palamut hülasası fabrikaları, palamut değirmenleri, palamut temizleme işleri ve meyan kökü, şerbetçi otu vb. bitkilerin manipülasyonu işleri

79) her tür mum ve balmumu imali

80) kol, duvar ve diğer tür saat imali

81) tehlikeli işler dışında kalan tomrukçulukla ilgili diğer faaliyetler

82) suların toplanması, tasfiye, dağıtım ve su şebekelerinin işletilmesi

83) kimyasal kullanılmayan et konserve ve fabrikaları, pastırma, sucuk, salam, bumbar ve sosis imali

84) kaymak, krema, tereyağı, yoğurt, dondurma ve dondurma benzeri yiyeceklerin imali. boza üretim yerleri, dondurma külahı üretim işleri

85) beyaz peynir imali

86) kaşar, gravyer gibi diğer peynirlerin imali

87) eritilmiş sadeyağ imali

88) balık ve diğer deniz gıda maddelerinin muhafazası, tütsüleme ve kurutulması işleri

89) un değirmenlerinde yapılan işler

90) çeltik fabrikalarında yapılan işler

91) un, bulgur, bakliyat ve sebze unları ve bunlara benzeyen diğer gıda maddelerinin işlenmesi, ambalajlanması

92) buz imali

93) makarna, şehriye, irmik, gofret, bisküvi ve benzeri yiyecek maddeleri imali

94) gıda katkı maddeleri ile maya, nişasta, dekstrin ve glikoz vb. imali ve paketleme işleri

95) çeşitli hayvan yiyeceklerinin hazırlanması işleri

96) malt likörleri hariç, her tür sofra şarapları ile likör şarapları, tabii ve suni köpüren şaraplar, mistel kokulu ve tıbbi şarapların imali, diğer mayalanmış içkilerin imali

97) maltlı içeceklerin imali

98) yaprak tütünü ayıklama, temizleme, kurutma, cinslerine ayırma, balyalama, ambalajlama ve bakma işleri

99) yalnız şehir hatlarında işleyen gemilerde yapılan bütün işler

100) motor, yelken veya sair makinelerle işleyen küçük deniz nakil vasıtalarında yapılan işler

101) akarsular üzerinde sal ile ve suya bırakmak suretiyle nakliyat işleri

102) hava alanları bakımı ve uçuşa hazırlık işleri, hava alanlarında yer hizmetleri ve bakım işleri

103) özel okullar, çocuk yuva ve bahçelerinde yapılan işler

104) kaplıca ve içmelerde yapılan işler

105) nebatat ve hayvanat bahçeleri, park, bahçe ve mezarlık tanzim ve bakım işleri

106) dans yerleri ve dans okulları her türlü spor kulüpleri, spor sahaları, ateş poligonları, jimnastik salonları, yüzme havuzları, plajlar, koşu mahalleri ve diğer eğlence yerleriyle sergiler ve bunlarla ilgili hizmetler

107) yemek üretimi yapan yerler, lokantalar, gazinolar, kahveler, pastahane, çayhane, barlar gibi yemek yenen ve içki içilen yerlerde yapılan işler

108) oteller, pansiyonlar, hanlar, talebe yurtları, kamp sahaları ve bunlarla ilgili işler

109) erkek ve kadın berberleri, manikür, pedikür ve benzeri hizmetler

110) fotoğraf stüdyoları, film developman ve basım işleri, fotoğraf filmi renklendirme ve boyama yerlerinde yapılan işler

111) ilaçlar, ilaç hammaddesi ve tıbbi müstahzarlar imali serum ve aşı hazırlama işleri (steril tıbbi dikiş malzemesi, hidrofil pamuk dahil)

112) alçı taşı çıkarılmasından ayrı olarak işletilen alçı tozu ve alçıdan eşya imali

113) otomobil, kamyon, motor ve tentelerinin elektrik aksamı tamiri gibi ihtisasa taalluk eden tamirat ve revizyon işleri

114) motorlu vasıtaların yıkama, yağlama ve bakım işleri, oto lastik tamir atölyelerinde yapılan işler

115) hayvan ve el arabaları imal ve tamiratı işleri

116) piyano, telli ve nefesli sazlar ile kayıt için kullanılan her türlü malzeme imali

117) kemik, boynuz, fildişi, kehribar, lüle taşı, erzurum taşı ve diğer maddelerden süs eşyası, düğme, fermuar, tarak, fırça ve benzeri eşya imali

118) demiryolları ile yük ve yolcu nakliyatı ve bunlarla ilgili hizmetler (yataklı ve lokantalı vagonlar dahil)

119) şehir içi ve banliyö otobüs, tramvay, troleybüs, tünel ve metro işletmesi

120) şehirlerarası otobüs işletmelerinde yapılan işler

121) taksi işleten idareler ve bununla ilgili hizmetler

122) tahıl, pamuk, yün ve diğer zirai mahsullerle canlı hayvan, ham deri, odun ve tomruk, kereste toptan satışı

123) trafik kontrolü ile ilgili işler

124) kızılay, çocuk esirgeme kurumları, görme özürlülere mahsus yurtlar, hayır müesseseleri ve benzeri kuruluşlarında yapılan işler

125) ilancılık, fotokopi, teksir, ozalit işleri, modelcilik gibi ticari hizmetler

126) bitkisel yemler ve hazır preparatlardan karma yemleri üreten tesislerde yapılan işler

127) suni inci, boncuk vb. üretim işleri

128) dondurulmuş gıda üretimi

129) çocuk mamaları ve ek besinleri üretimi

130) melamin eşya imali

131) kişisel koruyucu olarak gaz/buhar maskesi ve tıbbi solunum cihazı maskesi üretimi

132) çakıl, kum, curuf, çimento vb. maddelerden motor gücü kullanmadan yapı, yalıtım döşeme vb. malzemeleri imali

133) tünel, metro ve benzeri yerlerin işletmeciliği

134) saf su ve asitli su üretimi

135) temizlik şirketlerince yapılan ve diğer tehlike sınıflarında belirtilmemiş işler

136) kundura tamir işleri

137) saz, kamış ve benzerlerinden mobilya üretimi

138) makine yağları satışı

5- kendi işinde bir şey olamamış, iş güvenliği uzmanı olmuş.

bunu da anlamıyorum işte. bir adam çıkıp "benim yaptığım işi bilmeyen adam nasıl olacak da bana akıl verecek" diyor, ötekisi de inşaat mühendisliğini becerememiş de iş güvenliği uzmanı olmuş diyor. çelişkiye bak hele. ne güzel işte, adam hem inşaat mühendisi, senin de yaptığın iş hakkında bilgi sahibi, hem de o sektörde iş güvenliği uzmanı, iletişiminiz de kuvvetli olacak. su ürünleri mühendisi mi isterdin şantiyende?

6- iş güvenliği uzmanı bir telefon ile gelen emri yaparmış, böyle böyle ne uzmanlar heba olmuş.

ülkemizde bir çok karaktersiz ve işini doğru yapmak yerine kişisel çıkarlarını önemseyen insan mevcut. eğer bahsettiğin olay "yaa skerler hacı. bir telefon ettiririm, aklını alırım iş güvenliği uzmanının" tadında bir durumsa, kusura bakma ama sen de karaktersizsin.

her neyse, varmak istediğim nokta şudur ki, çoğu işletmesinde iş güvenliği uzmanı olmayan bir ülkede, iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirilmesi iyi bir şeydir. normalde hiç yok oğlum zaten? en azından bu eğitimi alanlardan 10 kişiden 1 tanesi işini doğru yapsa, bu konuda tecrübe kazansa, şansımıza ahlaklı çıksa, bu bile faydalıdır. şimdi böyle yazınca da bakanlık yandaşı gibi oldum ama maksadım eksik bir şeyi savunmak değil. bu ülkedeki her şey gibi bu konun da eksiklikleri var ama en azından konunun kendisi faydalı. üzerinde çalışılır, önemsenir ve bu alanda çalışanlar işlerini iyi yaparlarsa çok işe yarayabilir. bu nedenle yapıcı şeyler yazmak ve bu işle uğraşacakların hevesini kırmamak gerekiyor.

bir de bu uzmanlık alanını beğenmeyen arkadaşlardan da "bir işletmede iş güvenliği uzmanı bulunmasının zararları nelerdir?" konulu bir yazı bekliyorum.
  • hakkında çılgınca dezenformasyon yapılan meslek. yazılanların %90'ı götten uydurma. ben anlatmaktan yoruldum, bu işin eğitimini bile almamış adamlar saçmalamaktan yorulmadı. mesaj atın, cevaplayayım ama hemen cevap veremeyebilirim. hapishane ortamı malum. sabahtan risk analizini yaptığım muhasebe ofisindeki ofis boy'un götüne davlumbaz girmiş. bir baktım jandarma kapıda. "n'oldu?" demeye kalmadan aldılar içeri. bunları da koğuş ağasının hesap makinesinden yazıyorum. öyle herkesi de koğuş ağası yapmıyorlar, a sınıfı olman gerekiyor.
  • yaw bize de alındı bu arkadaşlardan adamın kendi güvenli görünmüyor ki tehlikeli bir tipi var.
  • her gün farklı bir duruma uyanan bir meslek. 6331 sayılı kanuna eklenen yeni bir fıkraya göre, sigortalı olarak 1 senesini doldurmuş c sınıfı uzmanlar b sınıfı sınavına girebilecekmiş (torba yasa madde 55). hazır fıkra demişken bir tane de ben ekleyeyim.

iş güvenliği uzmanına sormuşlar:
    + bir daha dünyaya gelsen hangi mesleği seçerdin ?
    - imam olurdum.
    + niye ?
    + çünkü mevzuat hiç değişmiyor.
  • birileri emek ve para harcayıp iş bulamadığı için çaresizlikten kurslara gidip belge alıp bir iş kapısı açabilmek için uğraşırken, tuzu kuru olan diğer insanlar da belgeler elde patladı diye seviniyor. sizler belki anlayamıyorsunuz ama herkesin bir şekilde bir yol çizip hayatına devam etmesi gerekiyor.
    ben de bir iş güvenliği uzmanıyım ve belge almak için gitmedim kursa. zaten gidip belgemi de almadım. asıl mesleğim olan makina mühendisliğine devam ediyorum edeceğim de. zaten şantiyemizde isg uzmanı olarak 1 a 2 c sınıfı toplam 3 uzman var. onlar bunu görevleri olduğu için yapıyorlar ama ben hiçbir sorumluluğum olmadığı halde en az onlar kadar duyarlıyım. güvenlikle alakalı bir risk olduğu anda işi durduruyorum biç kimse hiçbir şey diyemiyor. çünkü; önce can güvenliği!
    ve mutlaka her teknik insan bu eğitimi alıp bu bilinci kazanmalıdır. yoksa insanlar ölmeye devam eder.
  • geçenlerde bi tanesiyle tanıştım. iş güvenliği uzmanı kimdir, nedir, ne iş yapar, kimler tarafından eğitilir bilmiyorum ama hepsi benim tanıştığım arkadaş gibiyse ve iş güvenliğini bunlara emanet etmişlerse yazık günah lan.

yüksek fırında dumana maruz kalan işçinin ısrarla adli vaka olmaması gerektiğini iddia ediyordu. hayır madem bi boktan anladığın yok, bari benim işime karışma.

arkadaş saçmalamaya devam edince koca fabrikanın iş güvenliğini kime emanet etmişler diye sormak zorunda kaldım. ey torpil sen nelere kadirsin.

sonra bu garip arkadaş 155'i arayıp polis çağırmış. kendisine hakaret ettiğim gerekçesiyle beni polise şikayet ediyor. polis memuru sabır küpü çıktı. güzelce anlattı, "beyefendi adı üstünde polis imdat bu öyle kişisel sorunlarınız için arayacağınız bir danışma hattı değil, doktor bey size hakaret ettiyse karakola gelir şikayette bulunursunuz".

bu arada hastaya yoğun bakımda yer ayarladık, anestezi uzmanı 24 saat takip edelim dedi. iş güvenliği uzmanı denen eleman hastayla konuştu, alttan girdi, üstten çıktı herifi kendi isteğiyle taburcu olmaya ikna etti. imzasını aldık yolladık mecburen.

eleman çıkarken doktor olmuşsun ama adam olamamışsın muhabbeti çevirmeyi ihmal etmedi. hatta kendisinden adamlık dersi alma talebimi geri çevirmeyerek açık adresini ve telefon numarasını da bıraktı.

işin kötü yanı adresini ve numarasını yepyeni bi tomar karbon kağıtlı reçete kağıdının üzerine yazdı. tabi o sinirle hayvan gibi bastırarak yazmış olacak ki nöbet boyunca hastalara ilaçlarıyla birlikte adamlık dersi reçete etmek zorunda kaldım.
  • hakkında çok iyi eğitim aldığını iddia eden uzmanların göz korkutup, laf sokmak yerine eğitimi ve tecrübelerinden yola çıkarak bilgi vermesini umduğum meslek. ayar vereceğim diye bir paragraf yazı yazmak, ne buraya girip fikir edinmeye çalışanlara faydalı, ne de bu sözlüğün amacı. madem bu işin peygamberisin ve madem buraya yazanlar c sınıfı uzmanlık hakkında fikir istiyor, üşenmeden otur da bize "c sınıfı iş güvenliği uzmanlarının karşılaşabileceği riskler" hakkında bir yazı yaz.

ayrıca 200 tane uzmanın hapiste olduğu iddianla ilgili de kaynak verebilirsen sevinirim.
  • işleri gereği hergün aşırı esprili orospu çocuklarıyla uğraşıyorlar.
  • maaşını işveren ödediği sürece hiçbir şekilde yeterli faydayı sağlayamayacak olan kurban. evet hem devletin hem de işverenin günah keçisidir iş güvenliği uzmanı.

sağolsunlar bir de yasa çıkardılar haziranda, "işçi ölür ya da uzuv kaybına maruz kalırsa ve ihmali anlaşılırsa belgesi askıya alınır" diye. güzel ülkemde işveren-çalışan ilişkisi o kadar modern ki her önerinizi gönül rahatlığıyla işverene tebliğ edebiliyorsunuz ve hiçbiri de "ben tebellüğ etmem" demiyor. dolayısıyla işçinin başına bir şey geldiyse ve sana da kusur atfedildiyse ekmek kapından oluyorsun.

bi de "önlem almazsa bakanlığın ilgili birimlerine durumu bildirir" diyor devlet. bak sen, kendisine maaş ödeyen işvereni şikayet edecek uzman öyle mi?
    nerede yaşıyoruz biz? finlandiya'da mı?
hesabın var mı? giriş yap