şükela:  tümü | bugün
 • feci bir karşılaştırma.

  ikisinin mensubu da içinde bulunduğu hayattan nefret eder çoğunlukla.

  tek yol emeklilik.
 • karşılaştırmayı şöyle özetleyelim;

  aranızda iş hayatına atılmadan okulu uzatan varsa onlar için verebileceğim tek öneri uzatabildiğiniz kadar uzatın okul hayatında ne zorluk yaşıyorsanız emin olun iş çok daha berbat olacak. zaten 60'ınıza kadar oveya bu şekilde ihtiyacınız olmasa dahi büyük ihtimalle sevmediğiniz/sevmeyeceğiniz işlerle çalışmak zorunda kalacaksınız ya çevre baskısıyla ya da çalışmadan yaşamayı kendinize yediremeyeceğinizden, öğrenciliğinizin tadını çıkarın gezin tozun imkanlarınız neye el verirse elinizden gelen her şeyi yaşayın nasılsa çok özleyeceksiniz her daim öğrencilik günlerinizi. haftasonunu bekleyerek ömrünüz geçecek zaten bugünlerinizin tadını ne olursa olsun çıkarın. zevk almaya bakın çünkü daha önce de söylenildiği gibi görürseniz bu mezbelelikten bir sonraki tek kurtuluş durağınız emeklilik olacak.

  keyfinize bakın öğrenciler, hatta benim için de gezin tozun. hep duyarsınız bize de söylediler sinir olduk ama hayat size güzel. madem öyle size de bu güzelliği sonuna kadar yaşayın.
 • henüz okulda olanların iş hayatına, işe başlayanların da okul hayatına özendikleri karşılaştırma.
 • lise'de okuyup okulumu çok seven benim için okul hayatının alacağı karşılaştırmadır.
 • ikini de yaşamış olan biri olarak iş hayatının daha iyi olduğu kanaatindeyim. üniversitede eziyet çekip ( ders çalışmak bi işkence bana göre, kampüse giden bitmeyen yollar da öyle) üzerine para veriyorsunuz bu eziyet için. iş hayatında ise o kadar eziyet çekmemekle beraber çekseniz de üstüne para alıyosunuz. her bakımdan para almak daha iyi.
 • kesinlikle karşılaştırılmaması gerekendir. karşılaştırılması gereksizdir. bilmem kaç senelik öğrencilik hayatından sonra 1 senelik iş hayatı feci gelmiştir. bu sebeptendir ki tekrar öğrenciliğe adım atmışımdır. bilmiyorum sözlük kafam çok karışık. iş hayatı güzel ama kendine vaktin kalmıyor. öğrencilik güzel ama paran olmuyor. bu yüzden karşılaştırılması saçmadır işte.
 • ikisine de ayak uyduramadım, kendi halimde sürükleniyorum
 • işten kaçmak için okul hayatını uzatayım diye master doktora falan yaparsanız yazacağınız zibiliyon ödev, rapor, tez bok püsür ile uzunca bir süre "fazla mesai" yaparcasına yaşayıp üstüne de para almayacak olacağınızı düşününce iş hayatını da hemen korkup savuşturmamak lazım bence. en azından mesai bitince günlük yapacağınız işin de bitmesi gibi bir durum var. mesai geç bitsin veya bitmesin. eve ödev getirip sabahlamıyorsunuz arka arkaya iki ay boyunca. hafta sonum yok anasını satayım. olsa da hafta sonu yemek için para kazanmıyorum. kampüs çimlerinde yatmayı fazla fetişleştirmemek lazım.
 • iş hayatı daha zordur. sabah kalkıp da esnerken,ben bugün işe gitmeyeyim diyemezsiniz. okul hayatında ise sabah kalkamayınca birkaç devamsızlık hesaplaması yapıp uyumaya devam edersiniz. hocanız arayıp nerede kaldın diye sormaz.

  iş hayatında kafanız daha rahattır. hele de ücretli çalışıyorsanız. gider işinizi yaparsınız. yetişmesi gereken iş varsa biraz sıkabilir ama babamın işi mi lan bitmediyse de bitmedi a.q. dersiniz. zaten bu süre zarfında mesailerinizi sabahlamalarınızı yöneticiler de göreceklerdir. okul hayatında ise şu proje bu final, yok efendim tez di savunmaydı okulu ha uzattım ha uzatacam ömrünüz gider.

  iş hayatında en fazla 5 iş günü toplamda 9 gün tatil hakedebilmek için işe başlayışınızdan itibaren 1 yıl geçmesi gerekir. 365 gün it gibi çalışırsınız ki seneye 1 haftacık tatil yapasınız. 14 iş günü derler de yalandır. hiçbir yerde hadi ben tatile gidiyorum 14 iş günü yani 20 takvim günü yokum diyemezsiniz. fazladan izin günleriniz işten atılmazsanız birikir de birikir. götünüze kaçar. işten çıkarılırsanız parasını verirler.
  okul hayatının tatili boldur. şubat'da 3 hafta yazın net 3 ay tatiliniz olur. yaz okulu veya büt falana kalsanız bile yıllık net 2,5 ay tatiliniz olur.

  iş hayatında 1 ay peşin çalışmanıza karşılık maaş alırsınız. işe servisle gidersiniz öğlen yemeği verirler. sağlık sigortası gibi yan haklarınız olur . okul hayatında ise hep cepten yeriniz. ve özel üniversitede okuyorsanız 4-5 senede verdiğiniz parayı bu maaşlarla belki 10 yılda amorti edebilirsiniz.

  sonuç olarak iş hayatı daha zor, okul daha streslidir.