şükela:  tümü | bugün
  • feci bir karşılaştırma.

ikisinin mensubu da içinde bulunduğu hayattan nefret eder çoğunlukla.

tek yol emeklilik.
  • karşılaştırmayı şöyle özetleyelim;

aranızda iş hayatına atılmadan okulu uzatan varsa onlar için verebileceğim tek öneri uzatabildiğiniz kadar uzatın okul hayatında ne zorluk yaşıyorsanız emin olun iş çok daha berbat olacak. zaten 60'ınıza kadar oveya bu şekilde ihtiyacınız olmasa dahi büyük ihtimalle sevmediğiniz/sevmeyeceğiniz işlerle çalışmak zorunda kalacaksınız ya çevre baskısıyla ya da çalışmadan yaşamayı kendinize yediremeyeceğinizden, öğrenciliğinizin tadını çıkarın gezin tozun imkanlarınız neye el verirse elinizden gelen her şeyi yaşayın nasılsa çok özleyeceksiniz her daim öğrencilik günlerinizi. haftasonunu bekleyerek ömrünüz geçecek zaten bugünlerinizin tadını ne olursa olsun çıkarın. zevk almaya bakın çünkü daha önce de söylenildiği gibi görürseniz bu mezbelelikten bir sonraki tek kurtuluş durağınız emeklilik olacak.

keyfinize bakın öğrenciler, hatta benim için de gezin tozun. hep duyarsınız bize de söylediler sinir olduk ama hayat size güzel. madem öyle size de bu güzelliği sonuna kadar yaşayın.
  • henüz okulda olanların iş hayatına, işe başlayanların da okul hayatına özendikleri karşılaştırma.
  • lise'de okuyup okulumu çok seven benim için okul hayatının alacağı karşılaştırmadır.
  • ikini de yaşamış olan biri olarak iş hayatının daha iyi olduğu kanaatindeyim. üniversitede eziyet çekip ( ders çalışmak bi işkence bana göre, kampüse giden bitmeyen yollar da öyle) üzerine para veriyorsunuz bu eziyet için. iş hayatında ise o kadar eziyet çekmemekle beraber çekseniz de üstüne para alıyosunuz. her bakımdan para almak daha iyi.
  • kesinlikle karşılaştırılmaması gerekendir. karşılaştırılması gereksizdir. bilmem kaç senelik öğrencilik hayatından sonra 1 senelik iş hayatı feci gelmiştir. bu sebeptendir ki tekrar öğrenciliğe adım atmışımdır. bilmiyorum sözlük kafam çok karışık. iş hayatı güzel ama kendine vaktin kalmıyor. öğrencilik güzel ama paran olmuyor. bu yüzden karşılaştırılması saçmadır işte.
  • büyüdüğüm yerden farklı bir ilde, ankara'da, sevdiği işi, hatta pek çok çocuğun hayali olan cool bi' işi yaptığım, işimi de sevdiğim halde okullarımı, arkadaşlarımı çok özlüyorum sözlük.

çevremde hiç arkadaşımın kalmadığını fark ettim. her biri bir yere gitti. hangi birini haftasonu atlayıp gidip ziyaret edeceksin? onu da denedim zaman ayarlansa bile çok zahmetli oluyor. aynı ilde olan yok mu? var hem de nerden saysan 10 - 15 çıkar fakat ben dahil hepsi meşgul.

arada ararım saatlerce geyik falan yaparız halen. ama tabi olmuyor öyle.

babalarını öptüğümün mark zuckerberg'ü, jack dorsey'i falan da olmasa ne yapardık bilmiyorum. tamam sosyal medya gerçek insan ilişkilerinin yerini tutmuyor da, şu zamanda en azından o kadarına da olsa erişebilmek iyi şey değil mi?

neyse telefon bildirim verdi 5 dk'ya iss geçecekmiş dürbünümü alıyım da çatıya gideyim :)
  • ikisine de ayak uyduramadım, kendi halimde sürükleniyorum
  • işten kaçmak için okul hayatını uzatayım diye master doktora falan yaparsanız yazacağınız zibiliyon ödev, rapor, tez bok püsür ile uzunca bir süre "fazla mesai" yaparcasına yaşayıp üstüne de para almayacak olacağınızı düşününce iş hayatını da hemen korkup savuşturmamak lazım bence. en azından mesai bitince günlük yapacağınız işin de bitmesi gibi bir durum var. mesai geç bitsin veya bitmesin. eve ödev getirip sabahlamıyorsunuz arka arkaya iki ay boyunca. hafta sonum yok anasını satayım. olsa da hafta sonu yemek için para kazanmıyorum. kampüs çimlerinde yatmayı fazla fetişleştirmemek lazım.