şükela:  tümü | bugün
  • iş hayatının ilk kuralı, işe geldiğinde özel hayatını, eve gittiğinde de işle ilgili detayları çantanda bırakmaktır.
  • "babamın işi mi?" sorusunu sık sık sorun kendinize ve fazla kasmayın. iş babanızın olmadığı gibi patron da babanız değil, güvenmeyin patronunuza. miktarı ne olursa olsun hiçbir para ve hiçbir iş götünüzü yırttığınıza değmez.
  • üstündekilere saygılı, mesafeli ve her şeyi söylemesen de yalansız ol. bu sana saygınlık kazandırır.

senle aynı seviyedekilere sıcakkanlı, mesafeli ve ketum ol. bu seni aşağıya çekmek istediklerinde ellerini kozsuz bırakır.

atındakilere cömert, mesafeli ve kibirsiz ol. bu saygının yanında sevgi de kazandırır. sevilmek sana kazandırır, bir gün o gün sahip oldukların elinden kayıp gitse bile.

hiçbirini yapamam diyorsan sadece mesafeli ol ve işini yap. büyük çoğunluğun ekmeğinin peşinde olduğunu unutma.
  • yıllar önce makyavel taktikleri vermiş zaten. bizzat uyguladığım için %100 işe yaradığını söyleyebilirim.

1) iş hayatında bir şeyi kontrol etme gücüne sahip olana kadar asla yüzünü belli etmeyeceksin. kimseyi kesinlikle yakın arkadaşın olarak görmeyeceksin. ismi üstünde onlar "iş arkadaşı".
    2) erkekler iyi anlar beni aynı askerlik gibi ortada bir yerde duracaksın, ne çok silik olacaksın ne de her işe koşacaksın. her zaman delta-pozitif olacaksın.
    3) en önemlisi ise ne olursa olsun iş hayatını ciddiye almayacaksın. yoksa seni ele geçirir ve bu mutsuzluk hayatına yansır.

özetle işi yapılması gereken, sana gelir sağlayan yan bir şey düşünmek en doğrusudur ki buna profesyonellik denir. ne demişler? "iş işte kalır."
  • dedikodu yapandan uzak duracaksın. uyanık olacaksın. salağa yatmayı öğreneceksin. iş yerindeki insanlar normal arkadaşın değil bunu unutmayacaksın. her an kuyunu kazabilirler.
  • onu bunu boşverin. iş hayatının bir numaralı kuralı işini doğru düzgün, profesyonel olarak yapmaktadır.

böyle olmayınca plazalar, devlet kademeleri bir yığın embesille dolup taşıyor. yok özel hayatmış, yok bilmem neymiş. hikaye kardeşim. iş arkadaşınla özel hayatını da paylaşabilirsin. önce işini layıkıyla yap. bu şekilde çalışmayanlarla dolu bir yerde çalışıyorsanız, zaten zilyon tane kural yazsanız da o hayat bombok geçecektir.
  • arkalı önlü fotokopi çekmeyi öğrenmek.
    kendimi bildim bileli çalışıyorum; hiçbir bilgi, teori, program bu kadar işime yaramadı.
  • işi yapmaktan daha önemlisi, işi yapmanın reklamını yapmak.
  • 1) amirinizin sorduğu bir konuyla ilgili cevap verirken şov yapmasını bilin.
    2) yaptığınız bir işle ilgili şov yapmasını bilin.
    3) başkasının yaptığı bir yanlışla ilgili şov yapmasını bilin.
    4) şov yapmayı bilin.