şükela:  tümü | bugün
  • satış
  • üstündekilere saygılı, mesafeli ve her şeyi söylemesen de yalansız ol. bu sana saygınlık kazandırır.

senle aynı seviyedekilere sıcakkanlı, mesafeli ve ketum ol. bu seni aşağıya çekmek istediklerinde ellerini kozsuz bırakır.

atındakilere cömert, mesafeli ve kibirsiz ol. bu saygının yanında sevgi de kazandırır. sevilmek sana kazandırır, bir gün o gün sahip oldukların elinden kayıp gitse bile.

hiçbirini yapamam diyorsan sadece mesafeli ol ve işini yap. büyük çoğunluğun ekmeğinin peşinde olduğunu unutma.
  • öldükten sonra dudaklarını patronun poposundan çekmektir, yoksa beraber gömülme riski var
  • her kim olursa olsun kimseye hic bir sirrini vermemektir. acmak gerekirse bir bilgi herkesin ogrenmesinde bir sakinca gormediginiz bir bilgi degilse en yakin is arkadasinizla dahi paylasmamalisiniz. ıs yerinde sadece aptallar cok konusur.
  • çalışma saatlerinize dikkat edin gençler.

bütün gün dışarda müşteri gezdikten sonra eve gelip bişeler atıştırıp pc başına oturdum. saat 23.48 hala mail yazıyorum, bitmiyor arkadaş. istesem kapatıp yatarım, ama olmuyo, seviyorum da işimi, şu saatte hala heyecanla mail atıyorum insanlara.

memur gibi iş en güzel iş ya, saat 5 de çıkcan kafa rahat ohhhhhhhhh
  • sadece sorumlu olduğun işi yap. iyilik olsun diye kimsenin işini yapma. yaptığın iyilikler zamanla görevin olur.
  • sayet kurumsal sirkette calisiyorsanız, mailleriniz, heran yöneticiniz tarafından, sizi topun ağzına koyarak, daha üst kademelere forward edilebilir.
    götü kollamak
    felsefesi ile hareket ediniz.
  • kesinlikle umursamaz olacaksın . iki dakika önce sinyır bi yöneticinden azarın kufurun dıbini (öyle kibarcası laf sokmalı) yedikten sonra, öğle yemeğinde birlikte check ın yapıp eşe dosta bız ıyı bır ekıbız bakın oğle yemeklerımız dahi aynı bereber yiyip beraber s**yoruz imajı çizeceksin ki üst yönetmin 'iş dışında'en başta bir dikkatini çek seni yakın markaja alsın baksın( bu toplantılarda bonusun olur bak , ara verildiğinde hava yumuşaması için hayattan ordan burdan konu açılır , geçen sizin cehck ini gördüm çocuklar nasıl orasının bilmem nesi iyi mi der konu gider)

arada canımlı cicimli konuşmalar yapacaksın, iş çıkışı çok bayılıyormussun gibi düzenlenen organizasyonlara katılıp birlike kadeh tokuşturacaksın. unutma seni öldürmeyen şey güçlendirir!

gıybeti kötüleyip ardından ama yüzünede söylerim yanı ne var yanlış mıyım deyip sı**p sıvayacaksın, onlara karşı yüzünde hep bir anlamsız tebessüm olacak. asla ama asla seni ağlarken görmeyecekler. gerekirse kızılcık şerbeti içdim diyeceksin.

maddi durumunu ne olursa olsun çanta, telefon, ayakkabı, yurt dışı tatili gibi sosyal statü göstergesi şeylerle süsleyip ağızlarını kapatacaksın.

hafta sonu aktivitelerinden iş yerinde bahsedeceksin ama öyle konu konuyu açtı hesabı - ay geçen berkecanla bi nustete gittik kızım yok böyle bir şey .. (yaladığın kemiğe kadar söyleyeceksin)

araya ingilizce kelime sıkıştırmazsan o da olmaz hele ki plaza çalışanıysan kesin dışlandın . servisin, yiyecek içeceklerin ve molalarda kullanılan jargonu öğrenmen lazım.

yemekhanede/dışarda yemek seçerken bile doğal olanı sorgulayacaksın, - yürüyen tavuk sohberınde olacak barca dakı sporularıda bıleceksin. yaşam tendlerini takip edeceksin, şimdilerde spor yapmayını , kinoa tohumu yemeyeni dövüyorlar benden söylemesi. ha bu arada trend demişken, popüer kitaplardan da haberin olacak olmaz ya biri çıkar ortak bir şey bulup yakınlaşabilirsin burası sana bonus kazandırır bak entellektüel bir yanı da var derler.

çok oldu sanıyorsun dimi ua bır firmadaysan bunlar devede kulak canım!
    duygusal mobing neymiş tecrübe edeceksin , edeceksin ki ...

iş hayatının en ama en önemlisi iki yüzlü olup, kendi kıçını kaldıra kaldıra yürümek. hep yanındakileri ezici gözle bakmak. böyle yaparsan o yağlı kıcınla deri koltuğu gıcırdatıp, terfiyi alabilirsin ki terfi başka bir başlık konusu .
    şimdilik bu kadar.
  • kesinlikle ama kesinlikle kimseye taviz vermeyin. bu her yerde böyledir. adam utanmasa aytiye tost makinesi getirecek al bunu tamir et diyecek.
  • insan hayatında her şeye gerektiği kadar değer vermeli.

iş, insanın geçimini sağlayan ve türkiye'de bulunması zor bir kurum. ancak işinizi hiç bir zaman sevdiğiniz, değer verdiğiniz insanların ve ilkelerinizin önüne koymayın. bunlarla çeliştiği zaman ceketinizi alıp, gitmeyi bilin.