şükela:  tümü | bugün
 • "mesleği öğrendiğin yerde hiçbir zaman iyi para kazanamazsın, iyi para kazanmak için mutlaka ikinci bir şirkette işe başlaman gerekir"

  bunu bana bir abim demişti, o zamanlar mesleğime başladığım şirkette az para kazandığım konusunda sitem ediyordum. bu iş yerinde işi öğrenip başka bir iş yerinde iyi maaş almaktan başka çaren yok demişti. hiçbir zaman işi öğreten yer sana para vermez demişti.
  ben o şirkette 8 senedir çalışıyorum ve kapıdan dışarı adımımı atsam 400-500 tl fazla maaş kazanabilecekken hala piyasanın altında maaş almaya devam ediyorum. ne kadar da haklıymış diyip sömürülmeye devam ediyorum.
 • sırtlanlara, çakallara, tilkilere karşı tetikte olun. artık vahşi bir doğanın içerisindesiniz. bol bol belgesel izleyin. bir çakalı tanımanız ilk görüşte zor olabilir. hamlelerinizi özenle seçin. burası artık okul hayatı değil. burası ego savaşlarının, çıkarların, kıskançlıkların, kinin ringi. bu ringde kaybetmemek için düşmanlarınızı ve kendinizi iyi tanıyın. yem olmamak için gardınızı iyi alın. tetikte olun. her an bir yumruk sizi yere serebilir. o yumruğu yememek için çok çalışın.
 • disiplin, çok çalışmak, düzenli olmak gibi gibi... şimdi bunların hepsini unut. yapman gerekenleri söylüyorum; kesin başarı.
  politik ol, yalakalık yap, ağlanmayı bil, kendini iyi pazarla.
 • üstüne vazife olmayan işi (iyilik olsun diye bile) yapma.
 • "kendinizden yaşca büyüklere abi demeyin." bu size karşı daha cüretkar olmalarına neden oluyor.
  "bey" ve "hanım" kullanın kafanız rahat olur herkes haddini bilir. samimi olmazsınız ve daha az kafanızı yorarsınız.
 • herşeyi bildiğini çaktırma. senle alakalı alakasız herşey üstüne kalır hatta o kadar ki senin alanınla alakası olmayan bişeyi bile "xyz bunu halleder yauuu" diyip sana kitlerler.
 • iş hakkında herşeyi biliyorsan, bilme. sadece görevin olanı yap. her gün extra işleri bile yaparsın, bir gün yapmayınca seni şikayet bile ederler. iş yerine arkadaş edinmeye değil, para kazanmaya gidiyorsun. bunun bilincinde ol. yoksa hep kullanmaya çalışırlar. çok mu sıktılar o zamanda bas git. her yer aynı parayı veriyor. hiç birşey psikolojinden önemli değil.
 • acımasız ol. yükselmek için başkasına çelme takmaktan çekinme. yoksa o çelmeyi bir gün sana öyle bir takarlar ki daha sittin sene kendine gelemezsin. o yüzden kimseye acıma. koy götüne gitsin. çünkü seni senden başka düşünen yok.
 • özelini paylaşma!

  kimse kara gözün kara saçın için orda değil. sen olmasan başkası olacaktı. iş arkadaşı sen orda olduğun sürece vardır. elbette dostluklar kurulur; ama bir yer kadardır.
 • hangi pozisyonda olursanız olun, kimseye açığınızı vermeyin gün gelir size karşı kullanılır.

  yöneticiyseniz elemanınıza gereğinden fazla değer vermeyin, çünkü bir anda şirketin tüm yükü onun omuzlarında havasına girip ben olmasam bu şirket batar moduna giriyorlar, ama taktir ettiğinizi onu mutsuz etmeyecek seviyede belli edin.

  kısaca fazla muhabbet tez ayrılık getirir mottosunu uygulayın.