şükela:  tümü | bugün soru sor
 • is hayatinin insana kaybettirdikleri ile paralel olan bu kavrami arastiran ukte
  is hayati insana oncelikle mektepli de olsaniz alayli da * insan tiplerini karakterlerini ogretir. cevrenizde olusan ikiyuzluluk ve cikar catismalarini gosterir. (bkz: is yeri)

  insanlar neden calismak zorunda sorusunun cevabi olan maddi kazanclar bir yana birakilirsa, hayati ogrenmenin en guzel yollarindan biri calismaktir. * *

  bir hisimla is hayatina atilan kisi, ne istedigini bildigini varsayarak "kariyer yapacam ben, basarili olacam" diyerekten gercekte hayatinin anlamini zorlansa da ogrenebilir. kisi kendini tanir *, ogrenir, hayatin toz pembe olmadigini kabullenmek zorunda kalir. cogu insan gercek mutlulugu is hayatindaki zorluklarin nedenini ve toplumun kendisine yaptigi farkettikten sonra tadar. (bkz: kariyer/@lazarus) bu negatif durum, her ne kadar bir goturu gibi gozukse de onemli bir kazanimdir. *

  is hayatinda uyaniklar ve egitimliler rekabeti baglaminda kisi, kendisindeki eksikligi gorur basarisiz ise eger, vicdanen kaldiramiyorsa bazi seyleri, * nokta kadar menfaat icin virgul gibi egilme mentalitesini kazanir.

  is hayati insana hayatin gercekte ne oldugunu gosterir, insanlarin yasam kavgasi icerisinde izledikleri yollar, dostluk onemli getirilerdir. hayat tecrubesi, sacma sapan stres icinde gozukse de, to each her own tadinda orman kurallarinin gecerli oldugu is ortaminda gorulur ki hayat budur. *

  sonuc olarak, isini seven, zevk alan kisi is hayatinda en fazla kazanan kisidir. * kendine guven * ve hayatta istikrar, gunumuz yasantisinda * is hayati cervevesinde olusabilir. elbette bir acidan bunlar zugurt tesellisi olarak gorulebilir. *
 • duzenli mesguliyet esnasinda yasananlarin yan faydalari.
  ornek:
  gereksiz insanlara tahammul yetenegi. sinirlenmeden, hatta gulumseyerek ve nazik olarak bu kisileri cileden cikarabilme becerisi.
 • duygusal hayatınız kötüyse, aklınızı dağıtmanıza yardımcı olabilmektedir.
 • endeksli bir hayat..sorgulamadan, dusunmeden, hissetmeden yasamanin inceliklerini ogreterek pirupak bir beyin kazandirir.

  (bkz: hepimiz koleyiz, hepimiz makinayiz)
 • sabretme yetisi.
 • bana "şemsiyeproof göt" kazandırdı efendim, darısı sizin başınıza..
 • saçları jöle kullanmadan dimdik etme yetisi.
 • aynı anda hem telefona, hem karşınızdaki kişiye cevap verip, bir taraftan yazı yazarken diğer taraftan evrakları yetiştirme becerisi ve en önemlisi bunları yaparken kafanızı da kaşıyabilme yetisi.
 • "sinestezik miyim neyim" dememek işten değil... kazanım değil farkındalık galba efenim...
 • çoğunluk için; dalkavukluk, yalakalık, işgüzarlık. bazıları içinse; tahammül, sabır, rol yapma yeteneği. bu son yazdıklarıma kendimden örnek vermek gerekirse; içinden ona kadar sayıp, gülümseyerek yine içinden küfretme yeteneği.