şükela:  tümü | bugün
  • ülkem şirketlerinin yersiz ve yanlış düsturu.

iş ilanında neden maaş olmaz?
  • iş ilanında maaş olmaması saçmalığı sanırım sadece türkiye'ye özel. zira insanlardan bir şeyler talep edildiği belirtiliyor ama karşılığından verileceği söylenmiyor.

----
    edit: bir kaç kişi niyeyse hemen atlamış mesaj kutuma yurt dışında ilanlarda yazmaz maaş diye. belli ki hiç yurtdışında iş aramamış ve çalışmamışlar.

---

japonya editi: @mouse sanitary pad japonya'daki durumu bildirdi:

"japonya'dan selamlar.
    burada da yazmak zorunlu degil. bazilari hic yazmaz, bazilari da tam rakami yazar.
    ama genelde "maas su araliklarda, pozisyonuna ve yasa gore degisir" yazarlar.

bu arada bu soyledigim is degistirenler icin gecerli.

yeni mezunlar icin acilan is ilanlarinda ise maas ayrintilariyla yazar. lise mezunu su kadar, universite mezunu su kadar, master yapan kisi su kadar vs. diye."

---
    debe editi: arkadaşlar bu girim çok tutmuş anladığım kadarıyla. iş arayanından iş verenine bir çok kişi de okudu mesaj attı vs. bununla birlikte mesajla sma hastası çocuklar için bir kampanya bilgisi ulaştı. lütfen bana ulaşan şu kampanyaya bakınız. bağış yapamıyorsanız da en azından başlığın gündemde kalması için giri yazınız. teşekkürler.

"sma tip 1 hastası bir yavru var ve uzun zamandır yürütülmekte olan bağış kampanyası maalesef çok yavaş ilerliyor. ciğerindeki enfeksiyon sebebiyle durumu ağırlaştığı için zamanı iyice daralmış durumda.

bu hastalığa yakalanan 5 yavrunun bağışlar sayesinde tedavisine başlandı. ada'nın da onlar gibi olabilmesi için entry'nizde edit ile bu başlığa yer verebilirseniz çok mutlu olurum. maalesef başlık bir türlü yukarıda tutulmuyor, son çare olarak aklıma sizlerden destek istemek geldi:(

(bkz: ada'ya umut ol)"

---
    debe edit 2: bir arkadaş daha istemiş; ada'yla birlikte ahmet'e de umut olalım lütfen bağızlarımızı esirgemeyelim, hiç bir şey yapamıyorsak gündeme çıkmasına yarıdm edelim:

(bkz: sma hastasi ahmet alp'e yardim kampanyasi)
  • iyi at yemini kendi arttırırmış.
    bu da yurdum lafı. al, uyarla.
  • çünkü pazarlık usulü ne sikebilirsek odur diyen şirketin politikası.
  • adamına göre muamele yapacakları içindir.

iş başvurusu yapan biri saf değilse pozisyonun hak ettiği maaşı ya da o rakama yakın bir şey verirler.
    fakat karşılarında saf, yol yordam bilmeyen biri varsa fiyatı kırarlar da kırarlar.

mesela instagram üzerinden satış yapan sayfaların sürekli dm üzerinden fiyat vermesi de buna örnek.
  • niye olmasın, mutlaka olmalı. iş başvurusu yapan nasıl ki cv vererek şirkete ne vaad ettiğini gösteriyorsa işveren de iş başvurusu yapana ne vaad ettiğini mutlaka belirtmelidir.
  • maaş yazmayacaksanız beklentilerinizi de yazmayın.

koyun pozisyonun adını, ihtiyacınız olan özelliklere sahip olan olmayan herkes başvursun. uğraşın durun sonra.

ben oradaki her kriteri karşılayacağım sonra senden haber beklicem falan. bakalım sen benim kriterlerimi karşılıyo musun?
  • saçma sapan bir düstur.
    bunun yüzünden bir sürü zaman kayboluyor.
  • senden bir kamyon özellik isteyip sonunda sana asgari ücret teklif eden orospu çocuklarının ilanlarında ücret olmaz evet.
    bunlara başvuru yapmayın.
  • iş ilanın maaş belirtmeyi ben de doğru bulmuyorum aynı pozisyonda diğer çalışan kişiler ne kadar maaş aldıklarının bilinmesini istemeyebilir. ama iş görüşmesi öncesi mutlaka maaş beklentisi veya aralığı sorulmalı, şirketin vermek istediği aralığın içindeyse öyle görüşmeye çağırılmalı kişi. bu şekilde hem gelecek kişinin içi rahat oluyor "anlaşırsak bir orta yol bulunur" diye , işveren de gelen kişiyi kafasında "şimdi bu çok para ister, dur çok beğenmeyim" gibi saçma kaygılarla değerlendirmemiş oluyor.