şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sanırım ülkemize özgü bir durumdur. yabancı ilanlarda genelde belli maaş aralağı paylaşılıyor.
  örnek1
  örnek2

  o kadar mülakatlar, sınavlar, testler vs. geçilir en son maaş konuşulur. her şeye uysanız bile maaş tatmin etmeyebilir. bir maaş aralığı vermek neden bu kadar zor anlamış değilim.
 • asgari ücretin üstündeki ödemeler elden verildiği içindir.
 • paylaşılmadığı gibi bu maaşların bilgisini veren işkolig gibi sitelerin üzerine çullanırlar. iş arayanları bekleyen bir diğer olumsuz durumdur maalesef.
 • amerikada da pek sık rastlanmayan bir durum bu. ama avrupada özellikle ingilterede hemen her ilanda maaş bilgisi bulunur ve ilan tamamıyla nettir. okuduğunuz neyse karşınıza o gelir. ama bu ülkede bırakın ücreti, saçma sapan title uydurarak milleti kandıran mı dersin, yoksa görev tanımında yer almayan işlerin yaptırılmak istenmesi mi dersin hepsi mevcut.

  para kısmında bir de size beklentinizi sorduklarında kendi bütçelerini söylemeyenleri vardır ki onlar daha sinir bozucudur. adama beklentim x tl ama sizin bütçenize göre pazarlık edebiliriz diyip açık kapı bırakırsınız ama karşınızdaki kişi maaş konusunda yetkili değilim onu ikinci aşamaya geçerseniz müdürümüzle konuşacaksınız diyince benim asfalyalar atıyor bilader. yetkin yoksa ne diye soruyorsun? bazılarına ilk önce siz sorarsınız bütçeniz nedir diye söylemez. sanki devlet sırrı.
 • ofis ve ortama aldanıp belkide piyasanın altında çalışır düşüncesi yüzündendir.
 • yanlış olan durumdur. şayet başta maaş bilgisi paylaşılsa o ücreti kabul etmeyecek adaylar hayır diyecek böylece gereksiz görüşmelerle ne insan kaynakları ne aday uğraşmayacaktır. bu da zaman denen en önemli kaynağın israf edilmemesi demektir.

  tabi ülkede şeffaflık büyük sorun olduğu için zaman kaynak falan mühim olmaz. bir şekilde halledilir.