şükela:  tümü | bugün
 • başlık yetmedi: "iş ilanlarında maaş bilgisi zorunlu olsun kampanyası" olacaktı.

  iş ilanlarında maaş bilgisinin verilmesini zorunlu yapabilecek kampanyadır.

  ilanlarda sayfa sayfa yetkinlikler listesi yazmayı bilen işverenlerin, pozisyon için vereceği maaşları da yazması gerekli bence. ücret konusu yüzünden ciddi bir zaman/para kaybı yaşanıyor bu ülkede farkında mısınız?

  yaz oraya adam gibi ne maaş vereceksen, bir tane ilana on bin kişi başvurmasın. insan kaynaklarına da yazık, yazılı sözlü her başvuruya dönmek zorunda olanları var. o özgeçmişleri insan okuyo insan! (ik'cı değilim yanlış anlaşılmasın, arkadaşlar var ondan biliyorum)

  iş görüşmeleri para konusunda şans işine döndü artık!

  özetle, maaş konusu gizli olmamalı. ilanlara maaş bilgisi eklenmeli, hatta zorunlu olmalı.

  edit: bari maaş aralığını yazın be, eliniz mi yabışır.
 • beklentiler: 8309284093742
  maaş:1,500

  yormayın boşu boşuna yalan söyleyip izin alıp çıkıyoruz. ne siz yorulun ne biz.

  bu arada 5 sene üzeri tecrübeli adam çağırıp sikko maaş söylemeye utanın.
 • +1 imle katıldığım kampanya
 • maaş aralığını telefondaki ön görüşmede sorarak fikir alabileceğinizden kimsenin katılmayacağı kampanya.

  olsa keşke. avrupa'da bu iş böyle.
 • aslında maaş bilgisi açıkça bellidir ilanlarda.

  mesela yetiştirilmek üzere, yeni mezun, trainee*, zart zurt programı diyorsa çok taşaklı bir firma değilse asgari ücret veya asgari ücret+%10-%20 civarında bir ücret söz konusudur.

  uzman yardımcısı, 3 yıl tecrübe, ufak sorumluluklar söz konusu ise asgari ücret üzerine %50 koyup maaşı o şekilde düşünebilirsiniz.

  uzman, 5 yıl tecrübe, yönetim, orta seviye sorumluluk söz konusu ise asgari ücret x 2 veya yer yer asgari ücret x 3 şeklinde düşünülebilir.

  tabi bu söylediklerimin tamamı yerli kobiler ve işletmeler için geçerli tabii ki. ben tamamı yabancı sermaye olup bu ülkede iş yapıp başlangıç pozisyonu olarak en minimum sorumluluk ve sıfır tecrübeli elemanlarına asgari ücretx4 maaş verip, sağlık sigortası, işveren katlıkı bireysel emeklilik vb bütün hakları sağlayan şirketler biliyorum.

  sonuç olarak şöyle bir konu var, maaşı şirket size kafasına göre vermez, sizin bir ederiniz, bir fiyatınız vardır yani o maaş size verilmez, siz o maaşı hakedersiniz. size 10 bin lira veren şirket sizi çok sevdiği için vermiyor, sizin fiyatınızın 10 bin lira olduğu için ve size muhtaç olduğu için veriyor... sizin yerinize aynı işi aynı kalitede 5 bin liraya yapan biri çıkarsa anında sizden vazgeçer. aynı şekilde sizin de aynı işe 20 bin lira veren bulduğunuzda kaçıp gideceğiniz gibi.
 • bazı firmalar sorulan sorulara istenilen ücret aralığını koyabiliyor. denk gelmemiş sanırım.
 • +1imle katildigim kampanya. abd de ilanlarda saatlik veya yillik olarak nasil bir aralikta odeme yapilacagi net olarak belirtiliyor. sen tecrubene gore alt limiti veya ust limiti alabiliyorsun, cogunlukla da tam ortasi oluyor araligin. yillardir olan bir uygulama turkiye de neden olmasin bence.
 • katıldığım kampanyadır.

  türkiye'de firmalar çalışana maaş beklentisi sorar. çalışanın beklentisi belirlenen aralıkta ise verirler, değilse ya elerler yada kendi aralıklarına göre maaş teklif ederler. çalışanın beklentisi aralıktan düşük ise kurumsal firmalar hariç kabul ederler. sadece çok kurumsal firmalar belirlenen maaş aralığına göre daha yüksek teklif yaparlar.

  maaşın ilanlara yazılmamasının sebeplerinden birisi de mevcut çalışanı rahatsız etmemektir. eğer aynı işi yapan çalışana 1x maaş verip, ilanda 2x yazarsanız, iç kadroya zam yapmak zorundasınız aksi halde iç kadro istifa edecektir. bu sebeple ilanlara maaş yazılmadığını düşünüyorum.
 • +1 ile katıldığım kampanya