şükela:  tümü | bugün
 • çevre yapmakla bağlantısı kurulması gereken söz. şimdi işe girersen işini sevmesen bile her halükarda canlı ve diri olursun, konsantre olursun piyasaya, işinle alakalı diğer şirketlerle ilgili bilgi akışın hızlandığı için ve çevre edindiğin için işini kolaylıkla değiştirirsin. koca bölümüne gelince, orası biraz karışık. kocasına göre değişir o çünkü şöyle bir söz daha var: bir kadını kocası rezil de eder vezir de. tabii günümüzde sadece kadınların kocası yok. kimin eli kimin cebinde?
 • bir nevi -bir dalı tutmadan ötekini bırakmama- hadisesini açıklayan atasözü.
 • iş ararken iş değiştirmek, boştayken iş bulmaya göre daha kolaydır. sektörün takibi, sektör içinde oluşan boş pozisyonların fısıltı gazetesiyle yayılması, çalışırken piyasayı takip etmenin kolaylığı, edinilen çevre sayesinde mevcut iş alternatiflerine referans yoluyla daha hızlı ulaşabilme imkanı, firmaların çalışan insana, işsiz insana göre daha fazla değer verip mevcut pozisyonlar için öncelik tanıması, bazı prosedürlerin çalışan kişi için daha hızlı işlemesi gibi avantajları vardır.

  ancak mevcut durumda çalışılan kurum bu noktada kilit rol oynar. çalışılan kurum isterse tüm kıllıkları çıkartıp iş değiştirmek isteyen insanın burnundan getirebilir. süreci yokuşa sürebilir. görüşmeye gitmek için sürekli bahane uydurup izin istemek zorunda kalırsın. 3-4 mülakat yapan uluslararası kurumsal firmalara transfer için çalışılan işten çok, o firmanın genel müdürlüğünde, insan kaynakları birimiyle vakit geçirmek zorunda kalır insan. çalışırken bunu yapmak, yapmaya çalışmak, mesai saatleri içinde görüşmelere gidip gelmek büyük stres yaratır. istifa edilecek mi? kendimi kovdursamda transfer öncesi tazminat alıp borçlarımı ödeyerek yeni işe mi? başlasam, yarın sabah 8'de mülakata gidebilecek miyim? evrakları istiyorlar fotoğraflar tamam ama sağlık raporu ve sabka kaydı çok zaman alıyor iş yerine nasıl bir bahane uydursam gibi binlerce soru ve sorun insanın kafasında dolanır durur.

  transfer olunacak firmanın insan kaynakları sizin çalıştığınız firmanın yönetim politikasıyla ilgilenmez. onlar görüşmeye çağırdığı, evrakları istediği, mülakata davet ettiği anda sizin orda olmanız gerekir. olmazsanız, yetişemezseniz, çalıştığınız işten izin alamazsanız,sizin yerinize bir başka çalışan doğru yerde doğru zamanda olduğu için transfer olacağınız pozisyonu kapabilir. istifaya hazırlanırken ihbar süresi kullandırma kıllığıda başka bir sorundur. işlemler tamamlanır ve transfer olunacak firma size ne zaman başlayacağınız sorusunu sorarak imzaya çağırır. ücreti teklif eder iş son aşamaya gelir. çalıştığınız kurum artık sizden verim alamayacağını, çıkan dedikodular nedeniyle başka bir firmayla görüştüğünüzü, istifanın eşiğinde olduğunuzu bile bile sanki siz olmadan sektör dönmeyecekmiş gibi son günün son dakikasına kadar ihbar sürenizi kullandırıp burnunuzdan getirmek ister. siz yeni işinize motivasyon ve moral değerleriniz tavan yapmış durumda başlayacakken çalıştığınız kurumun bezdirici politikası yüzünden yeni işinize posası çıkmış bitkin bir çalışan olarak başlarsınız. yıllık iznin kalanını isterseniz vermezler, rapor alırsınız milyon tane zorluk çıkartırlar. çalışırken asla değerinizi bilmeyenler istifa edip transfer olacağınızı anladıklarında sizi bırakmamak, işinizi engellemek için resmen seferber olurlar. ihbar süresinde bu kadar titiz davranan kurumlar işten performans bahanesiyle şak diye adam çıkartırken ihbar tazminatı vermemek için kırk takla atar. kitaplar yazmaya gerek yok kapitalizm böyle bir şeydir. hep kendine yontan ve çalışanı her durumda yokuşa süren.

  bu sözün iş kısmı böyledir koca kısmını koca arayan güzel sözlük bayanları açıklasın.
 • aslı; "iş işte, eş eşte bulunur" olan atasözü.
 • şu hayattaki tutunacak dalım, atasözü. ayrıca babamdan aldığım veciz öğütlerin başını çeker. iş işte bulunur kısmı önemli şahsım adına henüz koca bölümüne gelmediğimden. işim hiç yokken bunu söyleyip sanki işsizliğimin sorumlusu bunu diyen ataymış gibi davranıyodum. parttime iş buldum şimdi de istiyorum ki işi işte bulayım. 5 aydır sürekli iş başvurusu yapıyorum bir tanesinden bile mülakata* çağırmadılar. halbuki hiç işim yokken her gün sabah 9 akşam 5 mülakata gidiyodum. şimdi en azından yarımı var lan çağırsanıza işte bi görüşelim belki kanınız kaynar bi güzellik olur. hiç mi yok arkadaşım?
 • bu lafı ortaya atanın anası, kocasını başka kocada iken bulmuş olsa gerek.
 • işin işte bulunmasını anlarım da, koca nasıl kocada bulunuyor?