• modern hapishane.
  • senelerden, bu sene. yeni mezun olmuşum. işsiz işsiz takılıyorum. askere gitmedim iş bulurum diye. ne de olsa odtü mezunuyuz ya, askere gitmeden iş buluruz kafası anlayacağın. firmanın bulunduğu kuleye girdim, kata gittim. içerisi gayet tırttı. neyse, görüşmeye girdim. klasik, siz çok iyisiniz ama tek sorunumuz var cevocan bey geyikleri. askerlik olmadığından reddedildim. ama sikimde değil, gene olmadı lan diyerek asansörden indim ve çarşı olarak tabir edebileceğim yere girdim. dunkin donuts'ta bi kahve içeyim dedim. tam kahveyi içiyorum, masada bir broşür dikkatimi çekti. üzerinde impress the boss yazıyor. orada toplantı yaparak patronunuzu etkileyebilirmişsiniz efenim. hay sizin patron yalakası kültürünüzü sikeyim derken kahve bitti. çıktım gittim.
  • iddiaya gore en ust katinda palantir varmi$.
  • hayatimin evimden cok icinde gectigi toplam 3 kuleden olusan istanbul 4. levent'teki yapinin adi. ilk gordugunuzde sizi manhattan'a tasiyan havasi ile beyninizi yikayan, ancak 3 hafta sonunda laboratuardaki deney farelerinin gezindikleri minik labirentlerin insanogluna uyarlanmis versiyonu oldugunu anladiginiz bu "akilli" binalarda, insanlar ayni saatlerde masalarindan kalkarak sikis tikis asansorlerde asagi iner, topluca kartlarini turnikelerine okutur, bir marul bahcesi satin almaniza yetecek parayi bir tabak salataya verir, sigaralarini tutturup topluca ayni turnikelerden gecerek yukaridaki hapishanelerine donerler.
  • en yükseği, iş bankası genel müdürlük binası olarak hizmet veren ve kule 1 olarak adlandırılan, toplam üc kuleden oluşan ve iş bankası'nın, hiç sonu gelmeyecekmiş gibi duran gayrimenkul envanterinde, maddi değer anlamında en üst sırada yer alan üçlü plaza kompleksi.

kule 1, 41 katlıdır. en üst kat, yüksek tavanlı bir kokteyl salonundan ibarettir. o salondan, istanbul'u çepeçevre bir kuşbakışı manzarası olarak, ipix tadında izlemek mümkündür.

kule 2 ve kule 3, iş bankası iştiraki olan şirketler ile iş bankasıyla organik bağı olmayan bazı şirketlere evsahipliği yapar.

kule 1'in tepesinde her daim dalgalanan türk bayrağı ise, iş bankası'nın bir devlet bankası oldugu izlenimini verse de, aslında bankaya tanınan bir ayrıcalığın, bankanın kendine biçtiği "milli banka" rolünün bir ifadesidir. bu bayrak, kaliteli bir kumaştan dikilmiş olmasına rağmen, o yükseklikteki rüzgara her gün yenik düşer ve yırtılır. ancak her gün bir görevli çıkar oraya ve o bayrağı değiştirir. hatta bazen, bir günde bayrağın iki kez yırtıldığı da olur.

kule 1'in, 2001 yılının başlarında, 3000 kişilik bir mensup ordusuyla beraber, tam kapasite faaliyete geçmesini takiben, iş bankası'nın reklamsal gözbebeği olduğu söylenebilir. 2001'den beri bankanın; müşteri odaklı hizmet ve ürünlerinden ziyade gücüne, kudretine vurgu yapan ve bütün prime time kuşaklarının üzerine bir kabus gibi çöken reklamlarında, hep one çıkan hatta gözümüze sokulan tema, bütün heybetiyle bu bina olagelmiştir. bankanın ilk görücüye çıkardığı günden beri, medya da bu kuleler yığınını, bir bütün olarak bağrına basmış, başta reklam çekimleri olmak üzere birçok vesileyle bu üçlüyü bir dekor olarak ya da arka fonda bir siluet şeklinde kullanmıştır. bu halkla ilişkiler kampanyasına, birçok köşe yazarı da, bu kuleleri, modernitenin ve gücün timsali olarak kutsadıkları yazılarıyla eşlik etmiştir.

öte yandan, medyada bu yapı üçlemesi hakkında, kule güzellemesi türünün dışında kalan yazılar da yazılmadı değil. örnek olarak:
    (bkz:http://arsiv.sabah.com.tr/…80-102-20040425-102.html)
  • asansörde veya sigara içme alanında birçok şirketin gizli sırlarına kulak misafiri olabileceğiniz bir yer. güzel kız sayısı gittikçe azalmakta eskiden zara bu binadaydı. eski güzel günler işte. kendimize göre top 5 listesi oluşturduk. gerçekten güzel kız sayısı 5
  • içeriye girince insana rahatsızlık veren bir kasvete sahip ofisleri vardır. isveç jazzı gibi bişey..
  • bütün arkadaşlara "olum ben iş kuleleri'nde staj yapıcam" gibi cümlelerle hava atılıp, en yüksek kulenin giriş katının hemen üzerindeki asma katta staja başlanılınca hayal kırıklığına uğratan, 20 (yirmi) iş günü boyunca işyerim olacak bina.
  • 41. katına çıkarak etrafı seyrettiğim kule.gayet muazzam.
    iş kulelerinde çalışmanın tek dezavantajı, kuleyi görememektir diye de ekliyorum.
  • iceriye her girenin bir hatun cikarmasi gerekiyormus intibasi yaratan bir ismi vardir bu kulelerin.
hesabın var mı? giriş yap