şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: türkiye iş bankası kültür yayınları) tarafından çıkartılmaya başlanan dizi.
    1- hüseyin rahmi gürpınar- kuyruklu yıldız altında bir izdivaç
    2- hüseyin rahmi gürpınar- mürebbiye
    3- hüseyin rahmi gürpınar- efsuncu baba
    4- namık kemal- intibah
    5- şinasi- şair evlenmesi
    6- namık kemal- vatan yahut silistre
    7- samipaşazade sezai- küçük şeyler
    8- ahmet mithat efendi- felatun bey ile rakım efendi
    9- şemseddin sami- taaşşuk-ı talat ve fitnat
    10- halit ziya uşaklıgil- mai ve siyah
    11- fatma aliye- refet

okuma editi: henüz serinin ilk kitabını okuma fırsatı yeni bulabildim, iş kültür yayınlarının başladığı iş takdire şayan fakat kitapta dipnot sayısı çok fazla. modern klasikler gibi kısmen daha gençlere hitap edildiğini düşünüldüğünden midir bilmiyorum fakat günlük hayatta mutlaka kullanılan kelimeler, cümleler bile dipnotla tekrar açıklanmış. umarım sonraki kitaplarda düzeltilir. takipteyiz

ekleme: bir alt entry'ye yazılsa ilk entry'de de olsun diyerek 8 numarayı ekledim.
    küçük şeylerden sonra seriye bir süre ara verilmişti. baya bir çocuk kitabı çıkardı iş bankası sanırım bu arada. hüseyin rahmi sonrası tanzimattan dönemi ile devam ediyor seri. serveti fünuna geçilecek mi yoksa tanzimat devam mı edilecek bilemiyorum. sadece ahmet mithat eserleri için seri yapılabilir tanzimat devam edilecekse..

ekleme 2: tek bir yazardan değil karışık gitmeye başladı seri baya. bu bence güzel bir şey olsa da haliyle her yeni yazar eklendiğinde kişide umarım eserlerini bitirebilirler düşüncesi oluşuyor. elinize sağlık

ekleme 3: fatma aliye çok sürpriz oldu benim için. çok önemli bir ismin bu seriye eklenmesi herkesi çok mutlu etmiştir eminim. iş kültür git gide çıtayı daha yükseğe koyuyor
  • seriye yeni bir kitap daha eklenmiştir.

8) ahmet midhat efendi - felatun bey ile rakım efendi
  • 10. kitap olarak halit ziya uşaklıgil’in mai ve siyah’ı dahil edilen klasikler serisi. mai ve siyah’ı lisede okumuştum, çok sevdiğim bir kitaptı, yıllar sonra yeniden okuyacak olmak heyecanlandırdı.