• mal (i*s*) ve para (l*m*) piyasalarini ayni anda dengeye ula$tirarak makro ekonomi derslerine letafet getiren analitik model. y ve i harfleri islm'den daha cok kullanilir, pek lezizdir.

  bir oturu$ta 7-9 grafik cizmek gerekir bunu adamakilli aciklamak icin, onu yapinca makro ekonomi 1 dersinden alinacak fazla da bir$ey kalmaz. phillips egrisinin hakkini yemeyelim gene de*

  (bkz: is egrisi)
  (bkz: lm egrisi)
 • her ne kadar iyi öğrenilse de, defalarca "hah kaptım abi şimdi olayı" dense de sınavlardan sonra tamamen unutulan, anlaşılmaması için geliştirilmiş, gayet mal ve user enemy bir modeldir. anladığını iddia eden ekonomiciler bile mutlaka ne olduğunu anlatırken kendi içlerinde çelişirler ve "peki şöyle olsa nooluyor?" sorularına genelde cevap veremezler.*

  70 senedir bunu doğru dürüst, kafaya yatar şekilde açıklayacak baba yiğit çıkmamış, makaleyi yazıp keynes ve hicks'in eline vermemiştir. insanlık adına utançtır.

  ekonomideki büyük bir karın ağrısı olan curve'leri shift ettirmek ve yeni kesişim noktaları çizmek gibi tahtayı arap saçına döndüren bu zihniyet sürdükçe memlekette ekonomist yetişmez aga.!
 • en bi kral keynesyen olan hicks'in keynesyen teoriyi (ki saygildeger lord meshur kitabinda matematikten bilhassa uzak durmustu) grafiksel olarak ozetledigi iki egridir. birisi para (lm) oburkusu mal piyasasini resmeder ve bu ikisinin karsilikli durumu faiz ve uretim (gelir) ekseninde incelenir. sofistike iktisatcilarin pek tercih etmedigi ancak mevcut reel-mali piyasa iliskilerini oz ve karmasikligin boguculugundan kurtaran bir analizdir (eksikleri? olmaz mi bir suru!)
  mit'nin babalarindan paul krugman bu yaklasimi pek sever.
  iktisata giris kitaplarinin "akdeniz aksamlari" tadindaki bu egri pek cok iktisadi mefhumu iliskili olarak aciklamaya birebirdir. asprindir novaljindir...
 • en moral bozanı ise tüm bunların bir teoriden ibaret olmasıdır. yarın bir gün birisi çıkıp keynes, adam smith, hicks ve diğerleri çok yanılmış. çağdaş ekonomi modellerinin bu teorilerle alakası olmaması gereklidir dese ve bu teorisini dünyaya kabul ettirse, tüm bu grafikler tarih olacak ekonomi öğrencileri farklı şeylere kasacaktır.
 • makro çalışmaktan beyni sulanmış bir arkadaşın "ıs lm, aleyküm selam" diyerek çaresizliğini nida ettiği model, ekonominin mihenk taşı, allahın belası.