şükela:  tümü | bugün
  • beyaz yakalılar dünyasında çokça karşılaşılan bu maillerde geçen tarizler çok büyük zeka ihtiva eden cümlelerdir. karşısındakini iğnelemiştir ama buna itiraz edemeyecek bir biçimde yazılmıştır. bazen de öyle incedir ki sadece kendisine yazılan kişi anlar, diğerleri hissetmez bile. bu tarz insanlara hayranım acilen siyasete girmelerini öneriyorum.
  • "bilindiği üzere" şeklinde başlayan cümlelerdir.

muhtemelen unutulan bir hususta karşı tarafa laf sokulacaktır;

- "bilindiği üzere" şirketimizin son yönetim kurulunda alınan kararlar neticesinde, şu şu şu kararlar alınmıştı.

( ama siz bunlara uymuyorsunuz) mealinde.
  • bazı zamanlarda iğneleyici cümle özelliği taşıyabilir.

+ fya bugutay bey.
  • -yeni yılınızıda gelecek çalışmalarınızıda kutlarız.
    -sizin de yeni yılınızı da gelecek çalışmalarınızı da kutlarız.
  • bu akşam yapılacak olan toplantıda "sayın bakanımıza sunulmak üzere" gerekli blablala nın hazırlanarak saat 16.00' ya kadar xxx@xxx.com adresine gönderilmesi hususunda...
  • zorunlu olmayan bir kutlama, toplantıya iştirak eden sayısı azdır, fakat teşekkür maili herkese yollanır:

“kadir kıymet bilen, davete icabet terbiyesi almış siz değerli çalışanlarımıza büyük fedakarlıklarla hazırladığımız yılda sadece bir gün yapılan gecemize katıldığınız için teşekkür ederiz.”

(bkz: terbiye)
  • şu tarihli şu konulu mail ile ilgili geri dönüş olmadığından,
    gerekli işlemler tamamlanamamıştır. süresi zarfında dönüş rica ederiz.
  • inanın bana büyük çoğunluğunda dahi anlamındaki delerin yanlış yazıldığı cümlelerdir bunlar.
    haa ben iğneleme falan sikime takmam kim neyi yapacaksa o gereğine katlacaktır.
  • "... takdirde gerekli uyarılar yapılacaktır."

torpilliyi, çapsızı, vasıfsızı ve sorumluluk almaktan kaçınanı yönetici yapınca her mail, her mesaj, her telefon tehdit niteliğinde olur.
  • şifahen konuşmuş olmamıza karşın

"sözlü söyledim yapmadın, bari buradan yazayım da aklın uçsun götün tavana vursun. yapma da bir göreyim" dir manası