şükela:  tümü | bugün soru sor
  • asla sevgili olarak önerilmeyecek olan kimselerdir. zira özel hayatta müfettişlikleri tutunca pek bi çekilmez oluyorlar.
  • bunlar ya doğrudan bakanlığa bağlı olarak çalışırlar. (bkz: iş teftiş kurulu) ya da sgk'nın teftiş kuruluna bağlı olarak.
    iki türü vardır; sosyal ve teknik olmak üzere. sosyal olan sigorta, prim, iş sözleşmesi gibi konularda teftiş yaparken, teknik kısımdakiler fiziki şartları teftiş ederler.

sosyal alanda iş müfettişi olmak için iktisadi idari bilimler fakültesi ya da siyasal bilgiler fakültesi mezunu olmak şartken, teknik alanda iş müfettişi olmak için mühendislik fakültesinden mezun olmak gerekir.
  • yeni torba yasa ile işçi şikayeti incelemelerini bırakıp iş ve işyeri sahasına geri dönüş yapacak olan müfettişlerdir.
  • baş iş müfettişliğine terfi etmiş olan ve 60'lı yaşlara merdiven dayamış olanlarından bilgisayarının masaüstünde yeni dosya açamayanları mevcuttur. ver eline word'ü eski raporlardan kopyala yapıştır metoduya rapor yazsın bunlar.
  • üçlü kararname ile atanır..

edit: atanamadı...
  • görevli bulundukları grup başkanlığının sorumluluk alanındaki ya da kimi zaman dışındaki illere ulaşımlarını sağlayacak ve görevlerini ifa etmeleri için tahsis edilmiş, resmi hizmete mahsus araçları yoktur.
  • bir tanesinin bugün linkedin profilime baktığını gözlemlediğim iş kolu. neyimi teftiş ediyorlar acaba?
  • bugunlerdeki kazalarin sorumlululari olan meslek mensuplaridir.
    cunku kalitesiz bir sinav ile kalitesi yeterli duzeyde olmayan kimselerin alinip, ahir niteliginden bir level ustte olan calisma ortamlarina sahip bu kimselerden, maden ocaklarinda cok teknik eksiklikleri bulmalarini, tespit etmelerini beklemek beyhudedir.
    bi kere, bunlar ortalama zekaya sahip her acik ogretim mezununun oturup iki haftada ezber yapacagi bir is kanunundan sorumlu olunan bir sinavla alinmakta.
    ıkincisi piyasada tutunamayan, is bulamayan muhendisler buraya girmeye can atar. bi de tekstil muhendisi maden denetliyor bu ulkede.
    unkapanin denen bi yer var istanbulda gidip calisma ortamlari degismediyse ben anlatiyim, odalarin kapilari yerinden cikmis duvara yasli, kapilar bildigin buzlu camli oda kapisi, odadan iceri bakiyon bos pis masalar, zaten evden bozma bir yer her halinden belli. ıki daireyi birlestirmisler arada karanlik bi koridor var demir bi zeminden yuruyon.
    yani bu adamlarin yapacagi maden denetimi iste gostermelik oluyor. cunku giris sinavlari, mesleki egitimleri, calisma ortamlari kaliteden pek uzak.
  • 2010/2 dönemi iş müfettişi yardımcılarının müfettişliğe ataması halen yapılmamıştır, dört buçuk senedir müfettiş yardımcısı unvanındalar. atamalarının bir an önce yapılarak hak kayıplarının daha fazla devam etmesi engellenmelidir.
    yeni başlayan bekar müfettiş yardımcıları 2015 yılı itibariyle 3350 lira civarında maaş alır. 5. derece iş müfettişleri ise 4100 civarında almaktalar. başmüfettiş maaşı da en fazla 5.000 tl civarındadır. son yıllarda özlük haklarında hiç bir ilerleme olmamıştır.
  • isini yanlis yapan isg is mufettislerinin dahil oldugu gruptur.

yonetmelikte der ki,
    "işveren veya işveren vekili, kurulca hazırlanan toplantı tutanaklarını, kaza ve diğer vakaların inceleme raporlarını ve kurulca işyerinde yapılan denetim sonuçlarına ait kurul raporlarını, iş müfettişlerinin incelemesini sağlamak amacıyla, işyerinde bulundurur."

peki, siz hic gordunuz mu mufettislere belge, bilgi veren isveren?

99 ssk girisliyim. ben gormedim.
    mufettis gelir, isgci butun evraklari adamlarin masasina yigar. sahada gezdirir. paratoner kayitlarini verir. basincli kaplarin evraklarini getirir. topraklama haritasini teslim eder vs.
    kkdyi giydirmekten isveren/vekili sorumludur ama isgci insanlari disipline verir. ısini bilmeyen uzmanlar, isini bilmeyen mufettisler, ne yapmasi gerektigini bilmeyen devlet, avukatlar, hakimler, olen isciler.
    orgutlenmeye inansalar, isciler coktan devrim yapar, greve giderlerdi. isgciler de sadece danismanlik gorevini yerine getirselerdi.

isg, isgcinin sorumlulugu degil ki, denetime isgci cevap versin?!

kaza bilgilerini, kurul tutanaklarini isverenden,
    basincli kap, kaldirma araclari vb makina muhendisinden, bakimcidan
    saglik gozetimini doktor veya diger saglik personelinden ve diger evraklari da gercek muhataplarindan istesinler de, ve su 'uzman' isgciler de her semerin altina girmesin, isg kulturunu ulkede bir oturtun yahu. hesabi is verenden sorun!

ayrica is mahkemesi hakimleri de mevzuata bir hakim oluversinler, hapse tikilan isgcilerden ozur dilesinler. cunku kanun is givenliginden isveren veya vekilini sorumlu tutarken, kalkip bu cocuklari iceri atan hakimler bir zahmet meri mevzuati okuyun yahu. sizi kim yonlendiriyorsa kesin ilisiginizi.

yanlis yoldasiniz tum endustriyel iliskiler taraflari; devlet, isveren, isci ve sendikalar.
    yanlis!
    ezilmeye, hakarete alismis isci de sapir sapir olmeye devam etsin. cunku baska secenegi kalmamis.

ıs mufettisler, 'uzman'lar, ulkenin kalkinma hizini geriletiyorsunuz, insani umursamadiginizi anladik da, bari ekonomik olarak bir bakin su ise. isg neden sanayi devrimi ile gundeme geldi, iki okuyun arastirin.
    isg kapitalizmin urunudur.

yine hedefimi astim, bir diktator gibi cigrimdan ciktim, costum cok konustum ama neyse ki dogruyu soyluyorum ve zaten kimse dinlemiyor.