• - verici: daha önce sizi tam 5 kez aramışız niçin daha önceki telefonlarımızı açmadınız?
    -alıcı: sabah saat sekizbuçukta, bir işsiz olarak, uyumayı tercih ediyordum.
  • - verici: şu andaki işyerinizden niçin ayrılmak istiyorsunuz?
    - alıcı: profesyonellikten uzaklar, ayrıca sundukları imkanlar da tatmin edici değil. üstelik de kendi kariyer planlamam çerçevesinde pek umut vermeyn bir şirket.
    - verici: anlayamadım??
    - alıcı: kanımızı sömürüyolar, üç kuruş bile para vermiyolar, ne yemek ve yol parası var. üstüne üstlük pezevenk bir yönetici ile çalışıyorum.
    - verici: biz sizi ararız
  • - verici: bize kendinizden biraz bahsedermisiniz?
    - alıcı: asp, html, php, .net, java, sql server, oracle, db2, c++, vb biliyorum, pes3'te rakip tanımam, ayrıca 4 tane kız arkadaşım var.
    - verici: oldukça aktif biri olduğunuzu söyleyebilirmiyiz yani?
    - alıcı: tabi. zaten 100 metreyi 10 saniyede koşarım. çıkarmadan da 5 yaparım.
    - verici: biz sizi ararız
  • - ev hayatınızda nasıl birisiniz? paylaşımcı mısınız? iş bölümünü destekler misiniz?
    - ne paylaşımı ne iş bölümü? sen bizim evi komün sandın galiba? aloo... sabahtan akşama kadar .ıçım çıkıyor çalışmaktan ne diyosun!
  • -kendinizi 5 kelimeyle tanımlayabilir misiniz
    -bu soruya hemen cevap verebileceğimi sanmıyorum, zira bu soru sizin tarafınızdan zaman içinde cevabı bulunacaktır.
    -yine de cevap verseniz
    -walla dürüstlük, samimiyet, yardımseverlik, içtenlik eee içki masasi!!
    -nasıl yani içki masası mı
    -tabi bu 5 li düzenli olarak yaptığım ve içinde bulunduğum ortamlardır. (işi sevmeyenzi alttan baltayla girenzi)
    -hmmm
  • genelde yaratıcı, etkili cevap verenlerin işe kabul edilmemesi ile sonuçlanan durumdur.

+ işveren: eveeet.. herşey olumlu. son olarak da sizi elektrik mühendisliği ile ilgili bir sınava alalım. buyrun sorular. 3 soruyuda yapın, istediğinizden başlayın. buyrun boş kağıt/kalem. ben yarım saate kadar gelirim
    - ben : *çiziktirik çiziktirik* yo hemen buyrun. bitti bile.
    + işveren: 27354 mü? anlayamadım??
    - ben : elektrik mühendisleri oda sicil numaram. ayrıca buyrun bu da diploma numaram. devletin bu kurumları beni elektrik mühendisliği mesleğini yapabilir bulmuşlar, siz hangi sıfatla beni sınamak istiyorsunuz?
    + işveren: ama.. gak.. guk...

not: bu olay gerçekten yaşandı. ben gerçekten oda sicil numaram ve diploma numaramı yazdım o kağıda. ben gerçekten işvereni fitil ettim orda. ve... işe kabul edilmedim. edilsem bile gitmezdim yaa (hadi len!).
  • bir bankanın grup* mülakatı
    insankaynaklarından bir zibidi- bankamızın başka hangi bölümünde çalışmayı düşünürdünüz?
    ben- valla ne diyeyim. siz hangisini önerirsiniz?
    zibidi- ben size bir şey öneremem, kendi özelliklerinize hangisi uygunsa
    ben- o zamannn........bi sayar mısınız elinizde neler var?
    zibidi- bir bankada hangi departmanlar var bilmiyomusunuz? (nereden bilecem .mcık. bugüne kadar sadece atm'leri kullanmışım)
    ben- biliyorum elbette ama ben sizin önerinilerinizi duymak istemiştim(masadaki diğer lavuklardan bir kaçı güldü)
    zibidi- dediğim gibi ben size bir şey öneremiyeceğim.
    ben- açıkçası ben başka bi bölümde çalışmayı düşünmüyorum
    zibidi- iyi o zaman siz bilirsiniz
    ....................................
    ben- ya ben sıkıldım çıkabilirmiyim
    zibidi- tabii ama size tavsiyem kendinizi hazır hissettiğinizde iş başvurularınızı yapın bir dahaki sefere
    ben- sağolun benim de size bir tavsiyem var. bir daha bu kravatı takmayın ve saçınızı da tommiks gibi ortadan ikiye ayırmayın. komik oluyorsunuz.

-------yaşanmıştır----------
  • - bizi neden tercih ettiniz
    - kariyerime yeni ve farklı alanlar eklemek için(işsizim abi ne iş olsa yaparı)
  • + en beğendiğiniz ve en beğenmediğiniz üç özelliğinizini söyler misiniz?
    - haydaa.. vallaa isterseniz birkaç arkadaşımın telefonunu vereyim, onları arayıp öğrenin. şimdi ben ne desem olmaz, o açıdan
    + nasıl yani??
    - söylesem inanır mısınız?? ayrıca en beğenmediğim özelliklerimin farkında olsam, onları düzeltmek için çalışırım. (size de söylemem, kek miyim ben?
    + ...
    - ama bir tanesi var düzelmiyor. kindarımdır. kin tutarım. fil gibiyimdir, unutmam. (hele böyle anlamsız salak saçma sorular soranları hiç! bu arada, evet, kek'im!)

bu da gerçekten yaşandı. çok kurumsal bir firma olmalarına rağmen maaşı beğenmemiştim.
    (bkz: orasından kıl aldırmamak)
  • + sayin x , cv'nizden anladigim kadari ile bi kac senede bir i$ degi$tiriyorsunuz.sebebi nedir acaba ?
    - parasi cok geldi ayrica rahat bana batar.bi de sizin gibi mukemmel bir mudur arayi$i icindeyim yillardir.
    + bu durumda sizinle iyi anla$acagimizi saniyorum.
    - ne is olsa yalarim efendim.
    + farkettim.
hesabın var mı? giriş yap