şükela:  tümü | bugün
 • bunun orjinali işçi sağlığı ve iş güvenliğidir.

  ancak birtakım zevatın işine gelmiyor olacak ki, zaman içinde, "işçi sağlığı" kısmı, " sağlığı" olarak dayatılmaya başlanmıştır.

  tabii işveren için, işinin sağlığı, işçisinin sağlığına göre, her zaman önceliklidir.
 • gürhan fişek uyuz olur bu şekilde söylenmesine. söyleyeni fırçalar üstüne.
 • bugün (27 kasım 2010) tarihli resmi gazetede üç adet yeni yönetmelik yayınlanmıştır.şurdan bakılabilir.
 • 20/6/2012'de kabul edilen bir kanunu vardır. (bkz: 6331 sayılı kanun).
 • iş sağlığı ve güvenliği konusu altında artık yeni bir sektör oluçmaktadır. kimyacı, fizikçi, tekniker ve mühendisler bu dalın uzmanları olabilir yetilere sahiptirler. başka da meslek erbablarına bu ayrıcalık tanınmayacaktır. 2014 senesinde zorunlu bir hale getirilecek olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurma kanunu yakın zamanda tüm mühendis ve teknikerleri bu kurslara gitmesine sebep olacaktır.

  90 saat internet üzerinden 90 saat bibebir eğitimden sonra 40 saat de stajı ile birlikte bir sınava girip de başarılı olursanız uzmanlık belgesini almış oluyorsunuz. iş sağlığı ve güvenliği son zamanlarda olan bu işçi ölümleri ve kazaları ile artık daha hassas ve üzerine titizlikle düşülen bir konu olması bu uzmanlığın ve eğitimin de o kadar kolay olmadığının habercisidir.

  içerisinde konu olarak iş güvenliği, hijyeni, kimyasal fiziksel etkenlerdenn tutun iş hukukuna kadar herşey mevcuttur.

  (bkz: iş sağlığı ve güvenliği uzmanı)
 • konuyla ilgili devletten yetkili kişiler az önce mütemadiyen masa başında çalışmakta olduğumuz iş yerimize gelerek bize bir saatlik (yarım saat olduğu söylenmişti) bir sunum yaptılar. an itibariyle ülkemizin iş kazalarında avrupa'da 1., dünyada 2. (ilk sırada çekik gözlüler varmış) sırada olduğumuzu öğrenerek üzülmüş ama şaşırmamış bulunuyorum. anlayamadığım şey, o sınav neydi öyle? hadi kesik parmak, makineye sıkışmış kafa ve parçalanmış el fotoğraflarını psikolojimiz bozula kasıla izledik. aramızda ağlayacak duruma gelenler oldu, neyse ibrettir dedik. (masa başı çalıştığımızı söylemiştim değil mi? sanayide değiliz yani) lakin o sınav harbiden ne idi, nedendi, çözemedik. aramızda ciddi manada heyecan yapanlar oldu. "insanın her bakımdan iyiliği, afiyeti falan nedir?" gibi bir soru için cevap olarak "c)hastalık" şıkkını seçenler oldu mesela. şimdi iyiyiz. çalışıyoruz hepimiz.
 • http://www.guvenlebuyuturkiye.com/ web sitesinden hakkında bilgi alınabilir.
 • çıkan orman yangınlarından, inşaatlarda ölen insanlardan, yolcuyu altına alan demire, ağaca sıkıştıran belediye otobüsünün şoförüne, protestocuları sakatlayan polislere herkesin alması gereken eğitimleri kapsamaktadır. kısaca tedbirli olmaktır, tedbiri elden bırakmamaktır. iş ve işlemlerin usulünü bilmektir, usul esasa mukaddemdir.