• belli bir sene tüketildikten sonra

iyi niyetli insan ile kötü niyetli insani kapidan attigi ilk adimda ayirt edebiliyor olmaktir.

binlerce, onbinlerce ornegi olabilir elbette
  • alanında en az beş sene çalışmış olmak diye geçer iş ilanlarında. niye peki? beş sene çalıştıysam zaten ben alanımda ben sana personel olarak değil zaten şef olarak başvururum ki! ama olsun.
  • olmazsa olmaz, olunca da bir işe yaramaz.
  • iş ilanlarında , işin piçliği, puştluğunu öğrenmiş, çakalın önde gideni kişiler aramaktayız anlamına gelen nitelik.
  • üniversiteyi 1 sene hazırlık dahil tam zamanında yani 5 senede bitirdim. devlet üniversitesi kazanmaya gayret ettim, bursu bile kazanabilecek olsam yine de tercih etmeyecektim, kafamdaki buydu. temel sebebi de bir şekilde aileme yük olurum korkusu. zaten üniversiteyi de tam zamanında bitirme sebeplerimden biri buydu.

ben hep çalışmak istedim okurken. aileme kaç defa dedim, hep aldığım cevap "oğlum okulunu bitir, zaten hep çalışacaksın" oldu. ben okurken garsonluk yapmamı istemiyordu ailem. veya ne bileyim sahafta çalışmamı istemiyordu. sadece okuyup bitirmeme konsantre olmamı istediler.

3. sınıfta alttan tek dersim olmasına rağmen üstten de 2 ders alarak madem yaz okulu yapıyorum bari tam yapayım kafasıyla yazımı piç ettim. aslında bir amacım da boş kalan vaktimde ( 4. sınıfta son dönem 2.5 günüm boştu) bölümümle alakalı part time iş bulup az biraz tecrübe edinmek, hatta belki becerebilirsem mezun olduktan sonra da şirkette kalabilmekti. gel gör ki muhteşem cenabetliğim konuştu ve ekonomik kriz tam o sıralarda patlak verdi. bu arada tabi ki daha az ders alıp yazın staj yaptığı yerde kalarak düzenli çalışan arkadaşlar vardı.

üniversiteden mezun oldum, hatta bölüm 4.sü olarak oldum. hava atmak falan değil, bizim bölüm o kadar boktan ki 2.5 ortalamayla bölüm dördüncüsü olabiliyorsun. 4 senede bitirmek biraz zor, fakültede "x' e giren var ama çıkan yok" diye haber başlıklı bir hocanın dersi var. adam geçirmiyor lan bildiğin. bizim dönemden itibaren insafa gelmeye başladı da geçebildik zaten, insanlar o zaman yavaştan mezun olmaya başladılar. neyse demem o ki, tam zamanında bitirdim, bölüme oranla güzel bir ortalamam var, ales'e de girdim güzel bir puan aldım. ama iş ilanlarına bakıyorum (zaten kriz de var) abi herkes tecrübeli eleman arıyor. başka arkadaşlarım iş buluyor, niye çünkü tam zamanında bitirmemişler okulu, o part time işe girdikten itibaren yaptıkları tecrübeyi okutabiliyorlar. ordan oraya zıplayabiliyorlar. başladım delirmeye tabi. götümü yırttım yok iş, iyi dedim askere gideyim. askerliği de çıkardım aradan, mayıs 2010 da geldim yine yok abi iş. sektör zaten tam bir bokluk abidesi. o kadar sinirim bozuldu ki, karar verdim yüksek lisans yapmaya. şimdi yeni bitirebiliyorum, çünkü arada iş bulabildim ve sikerler tezi diyip işime odaklandım.

burdan şuraya geleceğim, bence üniversiteyi 4 senede bitirmek işverenin gözünde hiç bir sike yaramıyor. bölümünle alakalı staj yaptığın yerde çalışmaya devam edebilirsen ilerde mezun olduğunda çok daha farklı muamele görebiliyorsun. ayrıca staj yaptığın yerden para kazanmana da gerek yok. ya en azından çok düşük bir ücret bile kafi olmalı. ben bunu acı bir şekilde öğrendim, ailemin de biraz katkısı oldu tabi. ben önemsemedim pek (aileme karşı çıkmak istemedim), ama bence -hele ki mühendislik okuduysanız- bölümünüzü bitirmeyin hemen, çalışcak yer bulun.
  • ofis islerinde internet penceresini simge durumuna kucultme hiziyla dogru orantilidir.
    (bkz: ofis isi)
  • basit bir şeyden anlaşılabilir.

(bkz: soğukkanlılık)

panik yetersiz iş tecrübesine işaret eder.
  • yanlış bir tercüme ile özgeçmişe giren bir tamlama olduğunu düşünmekteyim, işin tecrübesi mi mesleki tecrübe mi çalışma tecrübesi mi daha iyi durur henüz karar veremedim. iş tecrübesi denildiğinde ilanı verenin biz bu iş pozisyonunu şu amaçla açtık ama henüz verim alamadık şu kadar süredir gibi birşeyler yazmasını beklerim. (bkz: çeviri kokan cümleler)
  • götten zembille çıkarak edinilen tecrübedir.

amına koduğumun firmalarının hepsi de en azından birkaç yıl deneyim istiyor. en kıçı kırıklar bile.

behey orospu çocukları! stajı, sigortasız çalışmayı falanı filanı saymazsın, işi biliyorsun gel ben sana deneyim kazandırayım demezsin bu gariban nereden edinsin iş tecrübesini orospu sıçmığı iş verenler?
hesabın var mı? giriş yap