şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merhaba sözlük, sizlerden bugün yaşadığım kötü bir durum için bana akıl vermenizi rica edeceğim. bundan yaklaşık 15 gün önce bir iş görüşmesine gittim ve görüşme olumlu geçti. işveren ile görüşmemiz sonucunda 11.06.2018’de (bugün) iş başı yapmam yönünde karar verdik bu kararın sebebi ise yerine geçeceğim kişinin 10.06.2018’de işi bırakacak olması. anlaşıp, sözleşip el sıkıştıktan sonra bugüne kadar iş yeriyle ve iş verenle hiç bir telefon konuşması veya mesajlaşma olmadı.
  ben bugün her şeyden habersiz yeni bir işe başlamanın heyecanı ile işe gittiğimde benim çalışacağım pozisyona başka birisinin 2 gün önce başladığını öğrendim. bunu işverene sorduğumda yerine geçeceğim kişinin aniden çıkmak istediğini ve çıktığını o yüzden hemen başkasının alındığını söyledi. ben neden benim aranmadığımı sorduğumda ise hiçbir cevap alamadım. peki yeni birisi alınmışsa bile neden beni arayıp bana “sen gelme, senin yerine başkasıyla anlaştık” denmediğini sorduğumda “çok yoğundum, unutmuşum” gibi akla mantığa uymayan saçma sapan bir cevap aldım.
  şimdi sayın sözlük ben bu işe başladığım için başka iş görüşmelerimi iptal ettirdim, zaten işe başlayacağım diye iş aramayı bıraktım. sizlere sormak istediğim şey benim, bana yapılan bu tutum karşısında neler yapabileceğim. iş kanunu veya başka bir yerde bununla ilgili bir şeyler var mı? yoksa gerçekten işverenler böyle istediği gibi insanlara sözler verip tutmayabilir mi?
  not: google’a baktım ama bir şey bulamadım o yüzden buraya yazıyorum.

  edit: malesef toplumumuz öyle bir hale gelmiş ki yazar arkadaşların da yazdığı gibi en başta gösterilen karaktersizliğe şükreder olduk. bir yazar arkadaşımız sende de suç var aramamışsın demiş kesinlikle hak veriyorum çok haklı. ifşa et hangi firma olduğunu yaz demişler ama ben bunu doğru bulmuyorum mesajla şirketin adını soranlara cevap verebilirim fakat burada açık açık belirtmek hoş olmaz “bence”. bu olayın olmasında bir başka suçum ise şirketle kontrat imzalamamış olmam. yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürlerimi borç bilirim.
 • bu onu götveren yapar
 • isveren magduru bu arkadasi yalniz birakmayalim.

  (bkz: up)
 • (bkz: işveren)
 • güncel tutulması gereken bir konu. aynısı bundan tam 6 sene önce başıma geldi.

  koskoca kale holding evraklarınızı hazırlayın ve pazartesi getirin, salı iş başı yapın dedi. evraklarım hazır pazartesi yola koyuldum tam levent’e yaklaştım bir mail. başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır, şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder çalışma hayatınızda başarılar dileriz.

  o kadar mülakattan sonra evrakları hazırladıktan sonra neden diye sorduğumda, ilgili pozisyona şirket içinden birini getirdik.
 • bazi firmalarin ne kadar ciddiyetsiz calistigini gostermis.

  sonra sikayet ediyorlar, aday gorusmeye gelmedi, ise aldik, baslamadi.

  farkinda misiniz, balik bastan kokar?

  farkinda misiniz, sizin firma olarak ciddiyetsizliginiz artik duyula duyula normallesti, ve normallesince isin calisan, aday tarafina da bulasti?

  farkinda misiniz, artik ise basliyorum diye soz verip gelmemek, isi kabul ettim diyip kontratin gonderildigi emaile cevap vermemek, is gorusmesine gitmemek, is gorusmesine gitmek ama sirketi hic merak etmemek, ise baslamak ama baska bir is buldum diye ertesi gun ayrilmak falan bunlarin hepsi cok nor-mal oldu.

  neden? cunku bir zamanlar toplumsal kabullerimiz vardi, ahlak citalarimiz vardi. hele de mesele is ise, bir is itibari vardi. verilen soz tutulurdu. verilen sozu tutmamak nor-mal degildi. verilen sozu tutmamak itibari sarsardi.

  ne zaman ki isveren cephesi, ben isverenim, istedigimi yaparim kafasina geldi, soz verdi tutmadi, gorusme verdi, unuttu, isveren olmanin onu tum ahlaki degerlerden muaf kildigini sandi, o zaman is dunyasinda ahlaksizlik sergilemek normal, ahlak da ahlak diye etik gozetmek anormal oldu.

  simdi hr'lar sosyal medyada aglasiyorlar:
  aday gorusmeye gelmedi,
  aday maile cevap vermedi
  teklifimizi kabul etmisti, simdi ulasamiyoruz
  ama bu cok sinir bozucu (hadi yaa?? gercekten mi?)
  bi haber vermek cok mu zor? (bilmem, siz cevap verin.)
 • öncelikle yapılacak şey ifşa etmelisin bunu. hangi firma? hangi ik sorumlusu, isim ver bunu yapanların... eğer ifşa etmeye çekiniyorsan, üzgünüm ama daha çok ensene vururlar.

  kanunen yapılacak pek bir şey yok sanırım. ortada email veya kağıt üzerine düşen bir söz varsa bir şeyler olabilir gerçi ama burada amaç ne? işi mi almak yoksa rezil mi etmek? bence o işi verseler de alma zaten. ilk günden bu tip sikiklik yapanlar emin ol daha sonra neler yapar. bence ucuz kurtulmuşsun, her ne kadar ekmek aslanın ağzının olsa da, hayırlısı olmuş.
 • karaktersizlik örneği bir işveren hareketi, bence ifşa et, et ki yarın öbür gün bu şirket tekrar eleman almaya kalktığında başvuran kişiler kimlerle karşı karşıya olduklarını bilsin ve o na göre önlemini alsın. he burada senin hatan yok mu var neden 1 hafta sürecinde en azından gitmeden bir iki gün önce işyerini arayıp durumla ilgili tekrar bir bilgi almıyorsun.
 • maasi gec yatiran, 2-3 aylik maasi iceride tutan, yillik izne cikarmayan, is cikisi yillik iznin uzerine yatan, mesaili calistirip erken ciktiginda trip atan firmalarin yaninda melektir. karakterini onceden belli etmistir. bu asamada boyle bir olaya maruz kalan kisi haline sukretmelidir. kisi firmayla asla muhatap olmamali, isine gucune bakmalidir.
 • adam zaten sorumsuz biriymiş, başlamaman iyi olmuş orada maaşda alamazdın emin ol
  kendimden biliyorum...