• -bok püskürük işler yaptırılmaz
    -erken çıkar geç gelir
    -daha kibar davranılır
    -mesaiye kalmaz(her sektör değil tabi)
    -doğum izni cart curt derken senelerce ortalarda görünmez
    -istediği gibi giyinir
  • ise terlikle gelebiliyorlar. ben en cok buna kil oluyorum. biz corap ve uzerine o deri ayakkabilari giyerken, uzerine de uzun pantolon ve hatta uzun kollu gomlegimizi giyip o temmuz agustos sicaklarinda kavrulurken, kadin arkadaslarimiz beyaz yaz elbiselerini giyip, ayaklarina da birakin bir sandaleti, dupeduz sippidi terlik giyip ofise geliyorlar. sonra da klimayi kistiriyorlar. afedersin ama fuck you, fuck you all.

neyse ki simdiki isyerime sort tshirt ve converse gibi seylerle gidebiliyorum. ama dusunun ki hala terlik degil.
  • klima yönetiminin onlara verilmesi
  • yukarıda cart curt,ortadan kayboluyor kadınlar,doğum izni muhabbetine diye yazan turnusol ,sen; karın, kardeşin,ablan veya annen herhangi bir hanımefendi doğum yaptığında ertesi gün işe gönder olur mu?? yıllarda ortadan kaybolmasın.cart curt olmasın....
  • vallahi niyeyse benim hiç kullanmadığım ama ekipteki bir kız arkadaşımızın çatır çatır "ama hamileyim, ama çocuğum var, ama hastayım" diye diye kendisini tanıdığım 2 yılda sürekli kullandığı bir ayrıcalıklar bütünü olabilir.
  • erkeklerden daha düşük maaş verilmesi
  • klimanın kendilerine zimmetlenmesi;

çalışma ortamının 55 derece olduğu bir üretim tesisinin asma katında bulunan ofislerde temmuz ve ağustos aylarında klimanın kumandasının fabrika müdürü tarafından kendilerine zimmetlenmesi..
  • kadınlar tarafından varlığı asla kabul edilmeyecek fakat her zaman var olan ayrıcalıklardır.

kadınların ortalama ömrü erkekten uzun olmasına rağmen erkeklerden daha erken emekli olurlar.

en önemlisi iş yerinde kaza sonucu birisi ölecekse bu kişi %90-99 erkektir.

iş yerinde erkek asansöre bile tedirgin biner çünkü insan kaynakları her zaman kadına çalışır.bir nevi kadınları koruyan polistir. google memo olayını hatırlarsınız. şirkette erkekleri aşağılayacak her türlü veri paylaşılabilir, sunulabilir. kadınlar duygusal davranıyor diye bir rapor sunarsanız ve kadınlar buna küsüp işe gelmezse işinizden atılırsınız.

kasiyer gibi cinsiyet farketmeyen pozisyona bile nedense kadınlar aranır. (cinsiyet kotası)

bir başka uygulama da kimi yerlerde ramazan kışa geliyorsa, kadınlar erkenden eve yollanır. bayram, haftasonu gibi ekstrem durumlarda nöbetleşe gelmek gerekiyorsa genelde kadınlar bundan muaftır. il dışına, dağa, bayıra gidilecekse ona da erkek gider.

kıyafet, saç, ayakkabı gibi birçok kuraldan muaf olmak. yazın erkeklerin en fazla kısa kollu gömlek gibi iğrenç kıyafetler giymesine verilirken, ki çoğu yerde bu da yok kravatı bile çıkaramazsınız, kadınlar elbise ile püfür püfür dolaşabilir. benzer durum ayakkabı için de geçerli.

hatta kadınların sakalı olsa hiçkimse sakala da karışamazdı. erkek olarak biraz uzun sakalla gitseniz sorun olur. saç konusu da aynı şekilde kimse kadının saçının uzunluğuna boyasına karışmaz, çoğu yerde uzun saçlı erkek olmak yönetmelik açısından sorun oluşturmasa da yönetim tarafından hoş karşılanmaz.

özel ve devlet destekleri kadınlara verilir. erkek olarak şirket açacağım diyip alamayacağınız desteği alırsınız. üstelik bu şirkette cinsiyetçilik yapma hakkı da size tanınır. haberi isteyen bulabilir, sadece kadın çalıştıracağım diyen bir şirket övülüyordu geçen senelerde. tam tersi mümkün olamazdı. üstelik forbes listelerine girmiş çok büyük bir şirketti.

kurduğunuz şirket dandik bir ev yemeği lokantası bile olsa haber kanallarında, “işte kadının açtığı lokanta”, “neden kadınların açtığı yerler daha başarılı, az sonra” şeklinde manşetlerde reklamınız yapılır. (link vermiyorum bu haberler gırla)

psikolojik baskı meselesi. şirkette kadınlara daha az psikolojik baskı uygulanır. yeri gelir erkeğe küfür edilir, hareket çekilir, aşağılanır. kadına bunların yarısını yapsanız kadına mobing uyguluyor diye adınız çıkar. genel müdür olsanız bir daha tutunamazsınız.

işe girmek için askerliğinizi yapmak zorunda kalmazsınız. erkekler en iyi ihtimalle parası varsa cebinden 35 bin lira verip üstüne 1 ay askerlik yapmak zorunda kalırken kadın olarak bunlarla zaman ve para kaybetmezsiniz.

erkek kendisiyle aynı konumda çalışan kadından her 1 tl için 2 kuruş fazla kazanır(gerçek istatistik budur isteyene link atarım). bu hesapla işe 3000 tl maaşla girseniz, yanınızdaki kadın 2940 tl kazanır. yani ödediğiniz 35 bin tl’yi kapatmak için 48 yıl çalışmanız gerekir. 6000 tl kazanıyor olsanız 24 yıl. buna rağmen ama erkek daha fazla kazanıyor diye kadınları hakkı savunulur.

aklıma geldikçe ekliyorum.

edit: bir konuda çok mesaj geldi toplu cevap vereyim, kadın olmanın günlük hayattaki zorluklarını bana yazanlar var. bunların konuyla alakası nedir çözebilmiş değilim. şu şekilde mi düşünmemiz gerekiyor, kadın ev işini daha çok yapıyor, o zaman erkeklerin iş kazasında kadınlardan 10-100 kat fazla ölmesi çok normal bir durum.
  • nedense senelerdir çalışıyorum,ben hiç böyle ayrıcalıklar görmedim. hatta bir şekilde mutlaka kadın çalışan yönetici bile olsa müdürler bir şekilde erkek ayrımı yapıyor.
    alt pozisyon da çalışıp daha fazla maaş alan erkek örneği çok gördüm.
  • işleri güçleri hepsiburada,morhipo,n11 vb.
    buradan sıkılınca da ofisin binanın muhitin muhtelif yerlerinde elzem selfieler çekip paylaşmak.
54 entry daha
hesabın var mı? giriş yap