şükela:  tümü | bugün
  • iş yerinde yaşanan ve nasıl olup da gerçekleşmiş olabileceği muamma olan olaylardır.

mesela benim başıma çalıştığım şirketin bilgi işlem departmanını devralan şirketin bilgi işlem departmanına devretmem esnasında gerçekleşmiş olaydır.

yazılım lisanslarının devri v.b. gibi konularla ilgili aynı ofiste birbirimizle mail trafiği içindeyiz. sektörden de birbirimizi tanıdığımız için aramızda belli de bir samimiyet var falan.. neyse, ben bu mail görüşmesine başka bir yerden gelen maildeki bir metni kopyaladım ve o arada bir konuşmaya daldık falan.. bu esnada o da birşeyler yapıyor bir yazı kopyalamış yapıştıracak falan.. aa dedi ben bunu kopyalamadım ki dedi.

ney? dedim. yanına doğru hareket ederken kendi bilgisayarındaki metni tekrar kopyaladı yapıştırdı, allah allah dedi. ben bu yazıyı seçmiyorum ki ? dedi. ekrana bakıyorum, bir yazı kopyalıyor, diğer pencereye geçip yapıştırıyor ama kopyaladığı şey değil benim az önce kopyaladığım yazıyı yapıştırıyor. lan nasıl olur böyle bişey dedim bu metnin geçtiği metin benim bilgisayarda açık? dedim ve bilgisayarıma döndüm başka bir yazı kopyalayıp yapıştır bakayım dedim yine aynı şey oldu.

ofiste dumurlar içinde bir oraya bir buraya savrulduk bir süre. hatta sen benim bilgisayara casus mu attın falan diye bile suçladım herifi. yemin etti böyle bir şey yapmadığına ama halen şüpheleniyorum heriften. böyle bir şeyin olması imkansız.

adamla aynı networkde bile değiliz inanın. ben lan kablosuyla şirket networküme bağlıyım adam farklı bir vlan olan misafir networküne bağlı. ki aynı ağda bile olsak normal şartlarda böyle bir şeyin olması i-m-k-a-n-s-ı-z.

yıllar geçmiş olmasına rağmen bu konuyu çözebilmiş değilim çevremdeki meslektaşlarıma anlattığımda "sen hayal görmüşsün" diyorlar. ben de hemen o arkadaşı arayıp durumu bir de megafon açıkken kendisinin anlatmasını istiyorum ve şaşırıyorlar. zira bu olayı ben yaşamamış olsam bana anlatsalar ben de sizin şuan düşüneceğiniz gibi "kafayı yemişsin sen" derdim.

bu da böyle bir anımdır.