şükela:  tümü | bugün
 • her zaman insanlar geçmişte dünyaya yön veren insanları ve fikirleri merak etmişlerdir. fakat çoğunlukla bu insanları insanoğlu kendince tasvir etmiştir. kulaktan kulağa akan bu insanlar belki bir tarih aralığında yaşamıştı, belki de insanın hayal gücünden ibaretti.

  neyse konumuza dönelim; isa'nın gerçek yüzü nasıldı acaba? şimdiye kadar bir çok tasviri yapılmıştı. aynı soruyu atlanta'daki columbia theological seminary'de doçent olan carlos f. cardoza-orlandi sormuş ve sanatçıların kültürlerinin ve geleneklerinin etkilerinin derin olabileceğini düşünmüş olduğu bir çok betimlemeye baktığında bütün tasvirlerde batı avrupalı bir insan imgesinin baskın olduğunu görmüş( bazı tasvirlerin arap ve ispanyol olduğu da görülmektedir)

  bunun üzerine israilli arkeologlar ve wilmington'daki north carolina üniversitesi'nde adli antropoloji hocası olan profesör a. midori albert, adli antropoloji bilimini kullanarak, farklı insan gruplarını, kültürlerini ve arkeolojik verileri ve fiziksel, biyolojik bilimleri kullanır. bir tıp sanatçısı olan richard neave gibi isimleri de takıma katarlar.

  isa döneminde yaşadığı bilinen insanların kafataslarının röntgen ve tomografisi çekilir ve özel bir bilgisayar programı kullanılarak o dönemdeki insanların deri ve kas kütlelerini belirlediler. ayrıca eski yahudi metinleri ve incil'e bakarak o zamandaki saç ve sakal şekillerini ortaya çıkardılar.

  bunca veri ışığında , araştırmacılar yüzün dijital 3d rekonstrüksiyonunu yaptılar ve şöyle bir tasvir ortaya çıktı.2

  kaynak
  kaynak
 • (bkz: serkan kaya) lan bu
 • doğruluğu şüpheli bir varsayımsal tahmin.

  çünkü yahudilerin yazdığı talmud'a göre hz isa'dan yeshu ben panthera (panthera oğlu isa) olarak bahseder. (ibranicedeki ben bildiğin araplardaki bin kelimesi aynı) o da kim derseniz talmud'a göre isanın biolojik babası olan romalı lejyoner.

  bununla birlikte ms 2.yyda yaşamış grek filozof celsus da isanın babasının adını yine lejyoner panthera olarak nakletmiştir. hatta almanyada bulunan panthera adlı eski bir lejyoner adına bir mezar vardır. mezar yazıtında sidonlu panthera 40 yıl orduya hizmet etti diye geçer. ki sidon günümüzde lübnanda yer alır.

  ancak bu mezardaki kişinin talmud ve celsus'un bahsettiği kişi olup olmadığı belli değildir. hepsini bir kenara bırakacak olursak panthera grekçeden latinceye geçmiş addır. ancak iki toplulukta da kullanılmaktadır. grek, latin, ya da köle/barbardan devşirme olabilir. sonuçta adamın has ortadoğulu olmadığı bariz gibi.

  avrupalı lejyoner babasına çekmişse eğer ilk dönem hristiyan tasvirleri sandığınız kadar yanlış olmayabilir.
 • doğru olma ihtimali yüksektir, en azından kara kaşlı, kara gözlü, kavruk tenli olduğu doğrudur. zira isa diye biri yaşamışsa bu kişi mezopotamyalıdır. anadolu'dan italya'ya kadar da insan tipi böyledir. o sarışın mavi gözlü tiplerin avrupa'ya gelip karışması kavimler göçü'nden sonra gerçekleşiyor.

hesabın var mı? giriş yap