şükela:  tümü | bugün
  • 1894 te odesa'da dogan, stalin tarafindan yazdigi kisa hikayelerde rus ordusunu yansitma tarzi begenilmedigi icin oldurulen, yahudi asilli rus yazar. dokunakli ve yer yer vahsi bir yazi sekli olup en unlenmis eseri red cavalry adindaki kisa hikayelerini topladigi kitabidir.
  • stalin den çok çekmiş bulunan,ve o öldükten sonra eserleri hakkettiği değeri bulan kişi.tutuklanmış ve sibirya ya sürülmüştür,burada da ölmüştür zaten.isa'nın günahı adlı kısa hikayesi olmaz böyle şey dedirten bir eserdir.
  • yoksul bir yahudi ailesinin oğlu olan isaac babel,1894'de odesa da doğdu.ilk ürünlerini gorki'nin yardımıyla yayımladı.devrim ve içsavaş yıllarında kızıl süvari ordusunda ikmal subayı olarak görev yaptı.sonraları odesa'da bir basımevinin yöneticiliğini üstlendi.1924'de odesa masalları,1926'da ise ününü daha da pekiştirecek olan kızıl süvariler adlı kitabı yayımlandı.babel, devrim sonrası sovyet edebiyatının en güçlü temsilcilerinden biridir.devrimi anlamış bir yazar olarak edebiyat bürokrasisine karşı çıktı, 1934'deki yazarlar kurultayında iğneleyici bir dille, yeni bir edebiyat çığırı açtığını, kendisinin bu susuş çığırının ustası oldugunu söyledi.
    1937'de kesin olarak bilinmeyen bir nedenle ama büyük ihtimalle troçki'ye duyduğu yakınlık yüzünden,tutuklanarak sibirya'ya sürüldü.tutuklu bulunduğu sırada yine bilinmeyen bir nedenle kırk beş yaşındayken öldü.1954'de, ölümünden on beş yıl sonra itibarı geri verildi.
  • nikolay yejov denen lavuğun karısıyla takılan yazar.

    herifteki cesarete bak, dürzü nkvd'nin başındaki adamın karısını götürücek kadar cesur/aptalmış, sonra da kesmişler biletini.
  • doris lessingin jack orkney'nin günaha çağrılışıadlı öykü kitabında denk geldiğim yahudi kökenli rus öykücü. bu üç sayfalık öykü, kendisini okuma isteği doğurmuştur bende.