*

şükela:  tümü | bugün
  • ispanya'nın yeni ve yetenekli yönetmeni. beşinci filmi mi vida sin mi (my life without me) ile 2003'te berlin'de altın ayı adayları arasındaydı. damar oyuncular sarah polley ve deborah harry'ı oynatması bile filem karşı doğrudan bir merak kaynağı. büyükannesi barselona'da bir sinemanın gişesinde çalışırken sinema aşkına kapılan coixet önce reklam sektöründe çalışmış. reklam filmleri çekerken kendi yapım şirketi miss wasabi films'i kurmuş. ilk ingilizce filmi 1996'da çektiği ve liv tyler ile andrew mccarthy'nin başrol oynadığı cosas que nunca te dije (things i never told you) ile goya aldıktan sonra 1998'de los que aman'da (those who love) ispanyolca'ya dönüş yapmış. kendi yazdığı filmlerinde bir anda tüm bir hayatı ortaya çıkarabilen keskin virajlı öyküleri dikkat çekiyor ve de mndil ıslattırmakta beis görmeyen bir duygusallık...
  • my life without me başarısı sonrası dikkatleri üzerine çeken katalan realizador. imdb'den anlaşılan, şimdilerde çekici bir kadro eşliğinde the secret life of words üzerinde çalıştığı.
  • things i never told you adli filmiyle tanistigim yonetmen. bu filmi turkiye'de veya avrupa'da neredeyse hic duyulmamistir maalesef. my life without me ise almodovar kardeslerin yapimciligi ustlenmesiyle olsa gerek avrupa'da biraz daha buyuk bir izleyici kitlesine kavusmustur. bence bu hatun hem akdenizli, hem kadin olmanin getirdigi duyarlilikla harmanlanmis cok uluslu-kulturlu yasantisiyla guzel filmlere imza atmis ve umariz atacak olan bir yonetmendir.
  • önce cosas que nunca te dije, sonra my life without me ve the secret life of words filmiyle gönüllere taht kurmuş; en iyi kadın yönetmenlerden, yeni filmleri merakla beklenmekte...
  • paris je t'aime' de benim favorim olan bastille segmentini yönetmiş ispanyol yönetmen. kendisi aynı zamanda bir sosyalist.
  • (bkz: the bookshop)