şükela:  tümü | bugün soru sor
  • moda dunyasına alexander mcqueen, kate moss, philip treacy, stella tennant gibi bir cok unlu ismi lanse eden, 2007 de intihar ederek yasamını yitiren ingiliz moda editoru.
  • alexander mcqueen ve annabelle neilson'la birlikte moda dünyasını son otuz senede en fazla etkileyen isimlerden olmuş, çılgın şapka tasarımları olan eksantrik kadın. ölümünden sonra alexander mcqueen onun anısına bir defile düzenlemiş.

    hayat hikayesi filme konu olacak türden biri (sanırım olmuş da). biraz çevre, biraz da bipolar bozukluğun etkisiyle fazla fırtınalı bir beynin etkisinde yaşamış. erkek kardeşi evlerinin havuzunda boğularak ölmüş, annesi 14 yaşında elini sıkarak gitmiş, babası milyon dolardan fazla mal varlığından dalga geçercesine 5000 pound miras bırakmış. sanırım sonrasında 'takmayacaksın' felsefesini benimsemiş mustafa moduna geçmiş... cenazelerde striptiz yapmış, kahvaltıya istediği gibi özel tasarımlarla gitmiş, alakasız işler yaptıktan sonra modaya girişmiş ve moda dünyasının birçok ünlü ismini keşfetmiş, ilginç tasarımlar yapmış, insanları kendinden uzak tutmak için abartılı şapkalar takmış, kanserin de etkisiyle çevresindekilere ölmek istediğini söylemiş, defalarca farklı şekillerde intihar girişiminde bulunmuş ve sonunda isteğine erişmiş beyni sevilesi, abartılı ve ilgi çekici kadın.

    neden uçuk kaçık şapkalar taktığını şöyle açıklamış:

    "... to keep everyone away from me. they say, 'oh, can i kiss you?' i say, 'no, thank you very much. that's why i've worn the hat. goodbye.' i don't want to be kissed by all and sundry. i want to be kissed by the people i love."