şükela:  tümü | bugün
 • pavlus'un mektupları ile alakalı incelemelerden sonra %0'a inmiş ihtimaldir.

  edit: yanlış okumuşuz ya la
 • aziz paul'ün de bir ayağı aksıyormuş diyollar.

  (bkz: olağan şüpheliler)
 • buna yaşamak mı denir be? yaşamak bu mu lan? sen o kadar iyi insan ol, öğütler ver seni çarmıha gersinler. yemekte öldürsünler. bu mu lan yaşamak? yaşamak buysa ben yokum arkadaşım.
 • özellikle roma'da ve kuzey avrupa'da hristiyanlığı yaymak için isa figürü pek çok pagan hikayesi ile karma edildiğinden gerçek isa ile ortak noktaları azalıyor buda tarihteki gerçek isa'yı saptamakda zorluk çıkarıyor. isa olduğu düşünülen kişilerden biri için (bkz: tyanalı apollonius)
 • (bkz: isa kim amk)
 • oldukça yüksek olan ihtimaldir. hatta kutsal sayılan kitaplarda anlatıldığı gibi birisinin yaşamadığı ise kesindir. müslümanların bu konuya sert tepki göstermesinin sebebi ise isa figürünün islam'da da olması ve islam inancının hristiyanlığın devamı olarak düşünmelerindendir.
 • peygamberlerin aslında hiç var olmamış olma olasılığı ile aynıdır.

  hangi din, hangi inanç olursa olsun hakkında edinilen bilgilerin ve öğretilerin kitaplar ve ikinci kuşak büyüklerimizin anlattıklarının haricinde bir kaynak bulamayız.

  demem o ki; diyelim bir inanç sistemi yaymaya karar verdik. tüm argümanlar yazılı hale getirilip bir kaç yüz insanı inandırdık. gelecek 100 yıl sonra anlatılanlar ve alternatif olarak farklı argümanların ötesinde bir öğreti bulunmadığında ve bahsedilen inanç sistemi 2000 yıl ya da 1600 yıl evvelinden ve hatta 4000 yıllık bir din bu denilse kimin gücü yetecek inanışın doğru olup olmadığını araştırmaya.

  ve inanç sistemi olarak hayata geçirilme tarihi dünya da henüz iletişim araçları ve toplu haberleşme sisteminin olmadığı okuma yazma oranının neredeyse %1 lerin altında bulunduğu bir dönemde gerçekleşiyor. düşünün bilime şeytan işi, kimyaya büyü denildiği bir dönem bu dönem.

  demem o ki burada agnostisizme sığınmak en kaçamak kurtuluş yolu. var olabilir de olmayabilir de bunun aslını kimse bilemez açıklayamaz da.

  dinler tarihi biraz araştırılsa okudukça ibret almamız gereken olayların mitoloji tarihinde binlerce yıl önce farklı mekan ve farklı karakterlerle gerçekleşmiş olduğu yazılmakta.

  hz. isa'nın var olup olmama konusuna gelirsek en güzel cevabı the man from earth filmi vermekte.
 • meryemi töhmet altında bırakır
 • sözlükte 3 satırlık entry'lerle değil, insanlar tarafından ansiklopedi gibi bilgilerle, sağlam külliyatlarla tartışılan konu, olma ihtimali de olmama ihtimali de çok baskın değildir.

  benim okuduklarım sonucunda şahsi fikrim yaşamadığı yönünde. bu da islamiyeti isa'yı direkt kabul ettiği için geçersiz kılıyor tabi.