şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ispark tarafından şimdilik kadıköy-kartal sahil hattında oluşturulmuş bisiklet kiralama istasyonları. süper ötesi işe yarayan ucuz bir kiralama yöntemidir. speyşıl tenks to isbike..

  (bkz: bisiklet+kiralamak)

  ayrıca fiyatlar hakkında fikir sahibi olmak için,

  http://www.ispark.com.tr/…t-donemi-basladi/130.aspx
 • (bkz: kaybis)
 • (bkz: velib)
 • saati 2 liradan bisiklet kiralama olanağı sunan ispark girişimi. biraz sistematiğinden bahsedeyim. bir ana ünite var, buradan kaç adet bisiklet kiralayacağınıza, kaç saat süre ile kiralayacağınıza karar verebiliyor, işleminizi buna göre yönlendirebiliyorsunuz. bu işlemler tamamlandıktan sonra sistem sizden kredi kartınızı okutmanızı istiyor. ispark bisiklet başına 50 tl tutarında bir bedeli, kullanım bedeli düşüldükten sonra iade edilmek üzere bloke ediyor. siz bisikletinizi alıp istediğiniz istasyona iade edebiliyorsunuz, bu arada geçen sürenin kullanım bedeli sistem tarafından hesaplanıyor, bloke edilen tutardan kullanım bedeli düşülüyor, kalanı iade ediliyor. kullanım bedelleri de öyle aman allah paralar değil, bir saat için 2, üç saat için 3 lira gibi paralar. buraya kadar ne hoş değil mi, hikayenin devamı da var.

  dün öğle saatlerinde iki tane bisiklet kiralayalım dedik. bostancı istasyonunda, sekiz on tane bisiklet olmasına karşılık, kiralama işlemlerinin yapıldığı ünite arızalı idi. bir sonraki istasyondan (caddebostan) kiralar, bostancı'ya gelir, bisikletlerimizi bostancı istasyonuna teslim ederiz dedik, ne de olsa, bu girişimde, istediğimiz istasyondan bisiklet kiralar, istediğimiz istasyona teslim edebilirdik, moralimizi bozmadık.

  caddebostan'daki istasyondaki ünite hem çalışır vaziyette idi hem de biri servis dışı olmasına karşılık üç tane de bisiklet olduğunu görünce çok sevindik. hemen kiralama işlemlerimizi gerçekleştirip bisiklet başına 50 telemizi bloke ettirdik. makine bize bir şifre verdi, bisikletlerin başına gidip bağlı bulundukları üniteye şifremizi girdiğimizde bisikletlerimize kavuşacaktık. ama o da ne? 0-9 arası rakamların bulunduğu panelde, 0, 1, 2 ve 3 dışında herhangi bir tuş çalışmıyor. benim elimdeki şifrede de bunlar dışındaki rakamlardan bir hayli var. diğer bisikleti deneyelim dedik, onda da aynı sorun ile karşılaştık, moralimizi bozmadık, müşteri hizmetleri diye bir şey var dedik, orayı aradık.

  müşteri hizmetleri bizi bir başka numaraya yönlendirdi, sandım ki, yakınlarda bir görevli var, gelip arızalı olan paneli tamir edecek, hemen verdikleri telefonu aradık. ters bir adam karşıladı bizi, derdimizi anlattık. adam bize "size yardımcı olamayız, ancak sizi en yakın istasyona yönlendirebilirim, oradan bisikletinizi kiralayabilirsiniz." dedi. (vay be! ne kadar da düşünemediğimiz bir şey söyledi bize) kendisine en yakın istasyonun (bostancı) durumunu da anlattık. yapılacak bir şey olmadığını söyledi.

  yapılacak bir şeyin olmadığı bir durumda iki telefon konuşması yaptık. niye yaptık biz de anlamadık. bana sorarsanız yapılabilecek bir şeyler var:

  sevgili ispark sevgili büyükşehir belediyesi,
  madem ki böyle bir işe giriştiniz, insanların bisiklete en çok yöneldikleri hafta sonları için de çalışan bir gezici ekip kurabilir, arızalara hızlıca müdahale edebilirsiniz. alt ve üst yapısını kurmadan, bakım anlaşmalarını yapmadan böyle bir hizmete kalkışmanın yerinde bir adım olmadığını biz vatandaş aklımızla bile çözebiliyoruz, siz ki bizlerin hayli hayli büyüklerisiniz. hadi bunu yapmadınız, yapamadınız, yapmak istediniz ama beceremediniz, önemsemediniz...diyelim, o zaman vatandaşın bisiklet kiralayacağı iki üniteden birinde arıza oluşur ise diğerini devre dışı bırakabilirsiniz. sözgelimi bisikletlerin bağlı bulunduğu panellerin tuşlarında bir arıza mı var, kiralama ünitesini de devre dışı bırakın ki, vatandaş, kiralama işlemini yapıp eli boş dönmesin. ayrıca, bloke edilen tutarın ne zaman ve nasıl iade edeceğine dair de bilgi verilsin ki, biz de vatandaş/tüketici olarak ona göre karar verelim. bloke edilen tutarın 48 saat sonra iade edileceğine dair herhangi bir ibare okumadım, okumuş olsam belki de bisiklet kiralamaktan vazgeçerdim. bu da işin bir başka boyutu.

  vatandaş olarak, yapabileceğimi yapıp kendi çapımda bir direniş hareketi oluşturarak, kiralama istasyonunda bulunduğum süre boyunca, kimsenin o istasyondan bisiklet kiralamamasını sağladım. ama ben gittikten sonra ne oldu tabi onu bilemiyorum.

  netice itibariyle şu oldu, ispark, karşılığını ve hakkını vermediği, daha doğrusu hiç vermediği bir hizmet için 100 tl tutarındaki bir bedeli iki gün süre ile uhdesinde tutma hakkı elde etti. ha bu yolları karış karış parselleyen, iki dakika kaldırıma yanaşık vaziyette bir araba görmesin, başına cümbüş sineği gibi üşüşerek hemen park ücreti kesmeye yönelen ispark görevlilerini düşündüğüm vakit bana çok da şaşırtıcı gelmiyor.

  bloke edilen o para 48 saat sonra iade edilmesin de görelim bakalım, buralarda ne şenlikler olacak.
 • bu gün kiralamak için gittim, hemen arkasındaki yerine arabayı park ettim, bir baktım güncelleme yapılıyor bahanesi ile kiralanamıyor. bisikletlere bakayım dedim kimisinin sepeti var, kimisinin sepeti yok, kimisinin kilidi var kimisinde yok ve çamur pislik içindeler, o bisikletlerin halini gördükten sonra kiralayacağım varsa da kiralamam el alem sepeti vs yürütsün sonra da sepeti çıkardın bahanesi ile bizden alsınlar parayı yeak ya. bisikletler de pembe, pembe yerine unisex bir renk tercih edilebilirdi, pembe renk ucuza geldi herhalde.
 • eti form sponsorluğu bahanesiyle yeşile boyanmıştır bisikletleri.
  sistem güzel işliyor ama bostancı ve caddebostan'da bisiklet bulunamıyor. bildiğin karaborsa.
  onun dışında bisikleti 2 kere alamadık, 2 kere de iade edemedik. boşta başka istasyon vardı da oradan hallettik şükür. bindiğimiz bisikletlerden birinin pedalı neredeyse kopacaktı. şu aletlere neden bakım yapmıyorlar anlayamadım. bozuk pedalla gidemediğimiz için iade ettik bisiklet keyfi yarım kaldı.
  bu tip iade olaylarında içeride param olmasına rağmen 2 saat sonra bir bisiklet daha alamıyor olmam gayet saçma olmuş herhalde abonman kartına sakladıkları bir olay bu. kredi kartıyla aldık başımıza bu kadarı geldi.
 • dün arkadaşlarla caddebostan sahilden fenerbahçeye yürüdük, komiklikler şakalar eğlence falan, akabinde onlar varış noktalarına ulaşmış olmalarına karşın caddebostan'a benim geri dönmem gerekiyordu..

  dedim şimdi, bu kadar yolu tek başıma geri mi yürüsem?
  yoksa dolmuşa yürüyüp, dolmuş bekleyip iki adımlık yolu yarım saatte mi gitsem?

  ikileminde kalmışken bir de ne göreyim, velespit..

  milattan 40.000 yıl önceden bir anda 21. yüzyıla gelmiş neandertal gibi bir iki salladım bisikleti düğmelere bastım falan.. bir bok olmadı haliyle..
  sonra bir baktım yazmışlar kocaman.. okudum ettim, 2-3 dakika sonra çalışır bir tanesinin tepesindeydim..

  neticeye gelecek olursam, 7 dakika sonra, istasyondaki insanların bisikleti keşfetmişçesine mutlu bakışları altında caddebostan'a bıraktım bisikleti.. işin garibi şu sms geldi bırakır bırakmaz, "7 dakika peda çevirdiniz, ücret 0.00 tl, kalan bakiye 50.00tl, harcanan kalori: 0"

  bedavaya fenerbahçe'den caddebostana geldiğime mi sevineyim,
  pazar günü sahil yolunda 7 dakika bisiklet kullanıp hiç kalori yakamadığıma mı üzüleyim bilemedim..

  en nihayetinde, ne güzel, ne iyi olmuş bu sistemi türkiyeye de getirmiş adamlar ama her sistem gibi, bu da bulunduğu coğrafi koşullara göre optimizasyon gerektiriyor.. en basitinden, fiyatını artıracaksın veya sponsorlara bastıracaksın, özellikle haftasonları 8-16, 16-24 saatleri arasında farklı noktalarda 4'er kişi bırakacaksın.. bu insanlar hem bisikletlerin lastiğini şişirecek orasına burasına bakım yapacak, hem de kullanmak isteyen veya sorunu olan insanlara yardım edecek.. en azından sistem oturana kadar..

  bir de ilanlarda bir numara yazmışlar, 0212 274 20 20 diye, onu boşuna aramayın size şu numarayı verecek: 0216 445 76 00
 • kaç tane bisiklet var internetten bakabiliyormuşsunuz.

  https://isbike.com.tr/istasyonlar.asp
 • şu sıralar sistemlerinde sorun olduğu için hizmet veremeyen hede.

  edit: hizmet hattı diye duyurdukları 0212 274 20 20'yi arayıp bisiklet alamıyoruz deyince yönlendirdikleri 0216 445 76 00 nolu telefondaki arkadaşlar her kimseler, sorunu çözmeye uğraştıklarını söylediler ve çözdüler de nitekim. 1-2 saat sürdü ama teşekkür ediyoruz kendilerine buradan*
 • üzerinde yoğun bir talep olan sistem. bu sistemi kurarken böyle bir talebi beklediklerini ve kar amaçlı kurduklarını zannetmiyorum. fakat bu sistem için yapılan bütün masraf büyük ihtimalle şimdiden kendisini amorti etmiştir. caddebostan istasyonunda insanlar adeta sırada bekliyor bisiklet gelmesi için. en ücra yerdeki istasyonda bile akşama doğru bisiklet kalmayabiliyor. bu yoğun talep karşısında kayıtsız kalmak yerine bisikletleri sürekli yenileyerek karın bir kısmını oraya aktarırlarsa güzel olur gerçekten. şimdiden çoğu bisikletin bir yerleri kopmuş ve tabiki türkiye gerçeği olarak sepetleri çalınmış. yine de bu sistemi kim akıl etti ve uygulamaya koyduysa gerçekten tebrik ediyorum. ayrıca bisiklete bu kadar rahat bir sele koydukları için de kutluyorum.

  ek olarak her türlü sorununuzda 0216 445 76 00 numarasını arayabilirsiniz, diğer devlet kurumlarının aksine yardımcı olmaya çalışıp genelde oluyorlar.