şükela:  tümü | bugün
  • ekonomik kriz, işçi maaşlarını ödeyemez duruma düşen patronları kurtarma aşamasına kadar geldi. ekonomik kriz yerine ‘dönemsel durum' ifadesi kullanılarak çıkarılan yeni düzenlemeye göre, işçi maaşlarını ödeyemez duruma düşen şirketler, devlete başvurup maaşların 3 ay süreyle işsizlik sigortası fonu'ndan ödenmesini talep edebilecek. durumu 3 ayda düzeltemeyen şirket, maaşların bir 3 ay daha ödenmesini şakkadanak isteyebilecek.
    iktidar ‘ekonomik kriz' ifadesini kabul etmediği için zora düşen şirketler kriz kelimesini hiç dillendirmeden sadece, “dönemsel durum” gerekçe göstererek başvuru yapabilecek.
    haber
    bu düzenlemeyle işçilerden kesilip biriktirilen işsizlik fonuyla işçiler kendi maaşını kendine ödeyecek.
  • canı sıkılanın konkordato ilan etmesine döner bu iş. kimse maaş ödemez. işsizlik fonu 6 ayda tarumar olur.
  • vergi vermeyen yandaşlar artık maaş da vermeyecek.
    güzel iş aslında
  • ne işsizlik fonuymuş bu arkadaş. paraya sıkışan gözünü işizlik fonuna dikiyor. seçimden sonra bunu da yalan edecekler.
  • işçinin maaşını işçinin ödemesi durumu olacaktır, gerçekleşirse.
  • batıyordu zaten işsizlik fonu gözlerine. yandaş patronlara dağıtılacak demek ki.

tanım: işçilerin maaşlarından kuruş kuruş ödedikleri güvenceye el uzatılmasıdır.
  • işsizlik fonunun yasa dışı kullanımı manasına gelecektir.
  • böyle bir uygulama yapacağınıza, 10 yılın üzerinde kesintisiz her gün çalışan kişilere verimlilik teşviki olarak işsizlik fonundan para verin veya aldığınız işsizlik fonu oranını düşürün. hem insanların işe olan aidiyet duyguları artsın hem de tüm işverenlerin adil olarak yükleri azalsın.
  • calisan olarak biriktirdigimiz paralarin patronlarin cebine gireceginin habercisidir.
  • ben %100 yurtdışına ihracat yapan bir üreticiyim. maliyetimin %30'u işçilik. 10 euro ortalama satış fiyatım.

türkiye içinde benzer maliyet yapısına sahip ve aynı malları üreten bir rakibim var. ancak onların satışının %70'ı yurt içine. bu arkadaş geçen yıl yeni yatırım yaptı ve euro kredi kullandı. şimdi geliri ağırlıkla tl olduğu için ödeyemiyor. elemanlarının da bir kısmı sgk'sız ve suriyeli'ler çalışıyor. onların maaşlarını da ödeyemiyor.

bu adam, bu işsizlik fonu teşviğinden yararlanacak. ben yararlanamayacağım. kendisi yararlandığı için maliyetleri azalacak. benim pazar payımdan almak ve durumunu düzeltmek için yurtdışı fiyatlarını kıracak ve benim müşterilerimi çalacak.

şimdi benim suçum ne? üretici olmak mı? her işimi yasal yapıp tüm çalışanlarımın sgk'sını tam değerinden gösterip, bunları düzenli ödemek mi?