şükela:  tümü | bugün
  • tam hali "işçi mi patrona muhtaç patron mu işçiye muhtaç sorunsalı" şeklinde olacaktı ancak malum karakter sınırı.

sektörlere göre farklılık gösterse bile türkiye deki işsizlik oranı göz önüne alındığında işçi patrona muhtaç gibi gözükmekte.

tabi bu muhtaçlık ifadesi kul köle olmak manasında kullanılan bir tabir değil. rızkı veren allah'tır. patron, işveren bir vesiledir.

nispeten daha düşük sermaye gerektiren, hatta sermayesiz iş alanları çoğaldıkça girişimcilik de artacak ve devran dönecektir.
  • hangisinin enflasyonu yüksek ise o diğerine muhtaçtır. mevcut durumda işçi bolluğu ve iş dolayısıyla patron bulamamazlığı bulunduğundan şuanki durum için işçi patrona muhtaçtır.
  • bir trakya atasözü derki" paran varsa yancıkta sikin oynar amcıkta" yani para kimdeyse o kazanır. patron işçiye muhtaçtır diyen mallar muhakkak çıkacaktır itibar etmeyiniz, siklemeyiniz.
  • horoza sormuslar. "yumurta mi tavuktan cikar, tavuk mu yumurtadan?" cevaplamis horoz:

"ben sikerim, gerisine karismam."

o cevabi burada devlet veriyor guzel kardesim.

hepinize hayirli forumlar.
  • aslında patron işçiye muhtaçtır, çünkü zaten kendi tek başına yapamayacağı işlerde çalıştırmak ve servet yaratmak için işçiyi işe almıştır. tek başına üretirken örneğin 10 birim kazanırken işçiler sayesinde 1000 birim kazanacaktır.
    işçi ise nispeten düşük bir maaş karşılığı o işi yapmaktadır. patronu olmasa da, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek geliri zaten tek kişilik üretim kapasitesiyle yaratabilecektir. maaşı 20 birim olan bir işçi, patron için değil, kendisi adına üretim yaptığında 10 birim cebine girecektir.
    patron olmasa işçinin kaybı %50,
    işçi olmasa patronun kaybı %99.
    patron şok.
  • "iş gücü" hiçbir zaman "kıt" bir "üretim bileşeni" olmamıştır dünya üzerinde. ortada bir iş varsa illaki yaptıracak birileri bulunur. o yüzden işçi patrona muhtaçtır.
    zaten patronlar da bu dengenin bozulmaması için gerekli ayarlamaları sürekli yapar. mesela "patır patır çocuk doğurun" diyen dinleri ve yönetimleri iktidara taşır. aha tanıdık geldi lan?
  • normal koşullarda her ikisi de birbirine muhtaçtır. ama türkiye gibi ülkelerde işçi işverene muhtaçken genç nüfüsu çok az olan ülkelerde de tam tersidir. ama yine de bence işçi işverene muhtaçtır. çünkü sermaye sahibi işveren, elindeki parayı illa reel yatırımda değerlendirmek zorunda değildir. bu parayı finansal piyasalarda da değerlendirebilir. ama işçiye iş lazımdır.
  • işçisine göre değişir.

bildiğim bir otel var, aşçısını italya'dan getirttiler.
    adamın maaşı, otel müdürünün maaşından bile fazla.
    türk olsa oteli keraneye çevirir, patronun yine de gıkı çıkmazdı ama yabancı işte.
  • patron işçiye muhtaç. (bkz: azdan az çoktan çok gider)