şükela:  tümü | bugün
 • haberlerde çok duyulan, toplumun ilgisiz kesimlerinde sanallaşmaya yüz tutmuş bir olgu. is güvencesi denince "allah korusun" yazılı bir tabelanın yeterli görüldüğü yurdumuzda genellikle maden ocaklarında görülüyor işçi ölümleri. ama dahası var. dikkat edilince görülecek ki, onlarca işçiyi taşıyan kamyonların kazalarında, zehirlenmelerde, ellerini ayakları uçuran korkunça kazalarda neler neler kaybediliyor.
  göçük altında kalan hayaller, umutlar, ekmek ve gelecek...
  iş kazası neticesinde ölen işçilerle ilgili çıkan haberlere bir tuhaf aldırmazlık, "olurböylecanımvari" tavır takınmalar yaygınlaşıyor. gerçek emekçiler, ekmeğini taştan çıkaran, çirkin kocaman elleri olan insanlar ölüyor sürekli ve artarak.
  eskiden sobalı evlere kürek kürek kömür atılırdı, hatırlar bazıları, arada küçük bir çatırdamayla bir anda alevlenme görülürdü... çok sonraları anladım ki, göçük altında kalmış bir kömür işçisinin yüreğiydi o yanan; onun umut dolu ve güneşe hasret gözleriydi.
 • 2010 ekim ayında meydana gelen iş kazaları sonucu, bizim ulaştığımız bilgilere göre 58 işçi hayatını kaybederken 353 işçi de yaralandı. en çok ölümlü kaza inşaatlarda yaşandı. 22 işçi inşaatlarda geçirdiği kazalar sonucu hayatını kaybederken 41 işçi de yaralandı. trafik kazaları yine emekçilerin canını almaya devam etti; 1’i mevsimlik tarım emekçisi 14 işçi yaşamını yitirirken; 112’si mevsimlik tarım işçisi 247 işçi de yaralandı. enerji işçileri ve belediye işçileri de iş kazalarına sıkça maruz kaldı.

  detaylı bilgi için buyrun ;

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=33564
 • kasım ayında da devam eden ölümlerdir siz hala görmezden gelmeye devam edin geçen ekimde 58 kasımda 55 bakalım bu ay kaç can yok olacak ;

  kasım ayında meydana gelen iş kazalarında bizim ulaşabildiğimiz kadarıyla 55 işçi hayatını kaybederken 359 işçi de yaralandı. en çok can kaybı karayollarında meydana gelen trafik kazaları sonucu yaşanırken, inşaatlar ve atölyeler işçilere mezar olmaya devam etti.

  detaylı bilgi için ;

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=34061
 • ocak ayında 62 işçi daha hayatını kaybetti...

  http://etha.com.tr/…inda-62-isci-hayatini-kaybetti/
 • hani demiş ya şair, biz şimdi ölsek; en fazla kahvede çaylar soğur… diye, bundan bile beter ölümler bunlar, kimsenin çayını bile soğutmuyor kahvede, çaylar içilirken seyrediliyor haberler ve bir sonraki haberle unutuluyor ölenler.
 • her daim olacak durumdur, profesyonel şirketler inşaat başlamdan önce ölecek işçinin tazminatıınıda bütçeye eklerler.
  http://en.wikipedia.org/…i/construction_site_safety
 • (bkz: #29217278)
 • (bkz: iş cinayeti)