şükela:  tümü | bugün
 • bir vatandaşın ülkenin vergi politikasıyla ilgili sorusu.***

  cevabına gelirsek;

  (bkz: altın yumurtlayan tavuğu kesmek)

  insanlar kendi sgk primlerini kendileri yatırırsa halkın bilinci artar, ödediği vergilerin farkında olur. milyar dolarlara saraylar, yolsuzluklar, onun bunun makam arabaları, konutlar, lojmanlar yani oraya buraya göz göre göre gereksiz harcanan paralar sorgulanmaya başlar.

  olmaz yani. hele bu iktidarda mümkünatı yok.

  ve (bkz: ben vergisini ödeyen bir vatandaşım) cümlesi amerikan filmlerinden çıkıp hayatımızda ciddi bir yer eder.
 • çünkü o işçi maaşını brüt üzerinden alırsa, o parayı yer ...geçim sıkıntısı şahlanmış bir ülkede bu durumda kimse emekli olamaz.
 • aslında tam tersine, işçiye 400 tl maaş versinler, ama bütün vergileri, faturaları, ev kirasını, yol parasını falan yok saysınlar, kdv dahil... o parayla şimdikinden daha iyi geçinmezlerse, ben de bu işi bilmiyorum!
  not: biliyorum da demiyorum bak...
 • net maaş, işverenin devlete ödeyeceği şeyleri maaştan kestikten sonra verdiği ücrettir. şimdi devlete ödeyeceği ücretleri kesti dediğimiz zaman; ulan 300 lira kestim ama hadi bu ay 200 yatırayım sgk'ya, sıkıştım derimlik bir durum değil.

  mesela senin net maaşın 2000tl yazıyor bordronda. brüt maaşın da 3000tl. patron sana 2bin verip 1000 de devlete ödüyor. e direkt sana ödese yine 3bin ödeyecek. nerede borçlandı işveren?

  amk bu kafa ile valla bu yaşa iyi geliyorsunuz. hayır, bilmiyorsanız, anlamıyorsanız, kafanızda oturmuyorsa sorun, araştırın, öğrenin. ama işte aklı olmadan fikri var bizim memlekette herkesin.
 • işveren açısından bir değişiklik olmaması bir yana, maaşını brüt olarak alan çalışanların yüzde kaçı bu sistemi aksatmadan uygulayabilecek sorusunun bir diğer versiyonudur.

  google'a `kredi kartı borçları arttı` diyerek arama yaptığınızda çıkan haberlerden borcuna sadık bir millet olup olmadığımız kolayca anlaşılırken, erkeklerdeki kadın merakı ve kadınlardaki alışveriş merakı bilinirken; sgk sisteminin çökmesi sonrasında hastalandığınızda devlet bize bahmiyir diyip ağlamak dışında ne yapacaksınız?
 • taksiciler kendileri yatırıyor. bu sayılır mı?
 • hem sgk'yı tut hem yatır... fazla mesaiye girer...

  (bkz: sen istiyor duj verecek 50 dolar daha)
 • çünkü o zaman yandaş işveren vergi kaçıramaz, ske ske brüt verince tüm vergisini ödemiş kadar olur diye yanıtlanacak soru.