şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eski iş yerindeki yöneticisi ile kötü ayrılmış olanlar için bir ızdırap adeta. eski çalıştığım yerde çok kalabalık bir ekip değildik ve direkt genel müdüre bağlıydım. genel müdür dediğimiz de laubalinin önde gideni, ne oldum delisi. uyguladığı psikolojik tacizin yanı sıra el kol şakalarını da çok seven biriydi kendisi bir de karşı cins olunca rahatsız ediyor adeta. ben kendisiyle tartıştığım işin işten çıkardı beni, ki benim öncemde 2 kişiyi daha çıkarmıştı. ben davamı da açmıştım ve kazandım. benden sonra da başka bir bayan arkadaş ile de tartışmış kız ağlayarak çıkmış işten sonra noterden ihtar çekerek ayrılmış.
    gel gelelim ki konuya, yeni iş görüşmelerine giderken eski firmayı kötülememek gerekiyor ama neresinden tutarsam elimde kalıyor. yalan söylesem iyi ayrıldık diye dert içim rahat etmeyecek. referans sorgulamasında direkt o pisliğe bağlı olduğum için vereceğim başka isimler benim müdürüm olmamış olacak ki zaten firmada çok müdür yok topu topu 20 kişiydik yarısı mavi yakaydı. kötü ayrıldım desem ay bu kesin geçimsiz diye en baştan eleneceğim. birçok firma referans istiyor, eski firmamdan referans vermesem de şüphe çekecek. eski ekip arkadaşlarımdan yazsam yetersiz kalacak müdür olmadıkları için. demem o ki keşke referans zorunlu olmasa insanlar halden anlasa...

edit: ya gerçekten millet okuduğumu anlamamış. ik cılara yalan mı söyleyeyim doğru mu söyleyelim iki ucu boklu değnek diyorum, kötü ayrılınca doğruyu söylediğimde ki doğruyu söylerim zaten ama bu sefer de hakkımda geçimsiz bu derler diye çekiniyorum diyorum. eski firmamdan referans çok ama illaha çalıştığım müdürü istiyorlar. ben de diyorum ki mobbing ve ayrıca fiziksel olarak da rahatsız eden bir müdürden nasıl olumlu bir referans vermesini beklersiniz? adam diyor ki ben nereden bileceğim senin ne bok olduğunu referanssız. te allahım...
  • kendisi türkiye gerçeğidir maalesef.
  • referans eklerken dürüst bir şekilde şu kişiden ötürü problem yaşadım derseniz işiniz çok kolaylaşır. çünkü büyük şirketler bununla ilgili çok durumla karşılaşır ve nasıl hareket edeceğini iyi bilirler. tanık olduğum çok sayıda konu var.

(bkz: dürüstlük)
  • işe alımda referans linkedin’den takip edilmeli, adayın kendisine sorulmamalıdır. zaten işe alınan kişinin güvenilirlik kontrolünü yapmak istiyorsan adayın kendisine bunu sormak çok abes ve komiktir.

mesela üniversiteden bir arkadaşım beni aradı geçenlerde. kendisi alkolik olduğu için 10 senede falan bitirebildi üniversiteyi. son 2 senedir benim şirkette çalıştığını yazmış cv’sine. bana dedi ki, abi seni arıcaklar, bi ayar verirsin. aradılar. yere göğe sığdıramadım. “çok üzüldük başka bir yere gitmesine. kendisini çok severdik” falan dedim. oysa angut şirket linkedin’den bakıp bir bağlantım vasıtası ile bana ulaşsaydı bu kadar gönül rahatlığıyla yalan söyleyemezdim.
  • böyle bir saçmalık olmasaydı eğer akp'deki insanlar nasıl işe alınırdı?
  • eskiden o referanslar bile işe yaramıyordu. demek artık soruyorlar.

çok saçma bir şey gerçekten. senin muhasebeciye mi ihtiyacın var. açarsın kullandığın programı. örnekleme fatura gelir gider bordro vs alırsın işle dersin. takip edersin işini yapabilecek kapasitede ise bir iki ay daha ayrıntılı çalışma btakibi için deneme süreli çalıştırırsın. çalışması hoşuna giderse sürekli olarak çalıştırırsın . gitmezse şu şu eksikliklerin var o yüzden çalışamayız seninle dersin olur biter.

bu bütün meslekler için geçerli. yok olmuyor alırsın tıfıl bir eleman kendin yetiştirme yoluna gidersin.

tabi bunun için öncelikle üstünde bu işi kavramış biri olması lazım.
  • aklımda şöyle bir proje var. bir arkadaşımin numarasını verip aradıklarında şunları söyle de görsünler referansı ibneler diyerek su metnin geçmesini arzu ettiğim durumdur;

- merhaba hıdır bey fıseyin bey ile alakalı aramıştım
    - hoeou buyrun
    - nasıl güvenilir,kendini geliştirmeyi seven, iş doyumu yüksek, kurum aidiyeti olan biri midir ?
    - onun ben amına koyim.
    - peki
  • ben son çalıştığım 2 işte, işe alındığımı referanslarımın beni arayıp müjdelemeleriyle öğrenmiştim. referans iyiyse iyidir.
  • etik olarak adayin referans göstermediği herhangi bir kişiyle irtibata geçilmez. referans olarak aranacak kisiler adaydan istenir, bu nedenle eğer cok genel sorular sorarsanız 99% referanstan olumlu geri bildirimler duyarsınız. referansın bir saçmalığı varsa o da budur. referans kontrolünü verimli yapmak istiyorsanız nasıl biridir gibi sorular yerine mülakatta ikilemde kaldığınız, cok emin olamadığınız konuları sormanız daha yerinde olacaktır. aksi takdirde körler sagirlar birbirini ağırlar.
  • dv lottery dolayısıyla abd'de birçok firma ile temasta bulundum. birçoğuna cv mi yolladım, bir tanesi ile internetten görüştüm. görüşmede önceki deneyimlerim, şirketlerim soruldu ama bir ekleme yaptı biz sadece firmanıza sorarız, sizinle ilgili kanaatimizi etkilemez çünkü yöneticiniz sizi yanlış tanıtabilir. bunu dedi hanımefendi ve ben çok şaşırdığımı söyledim. iki gün sonra olumsuz dönüş yaptılar sebepleri henüz dv lottery görüşmemi yapmamış olmam ve yapıp, green card'ımı aldıktan sonra tekrar irtibata geçmemi söylediler. şu incelik nerde bizim çomar ik'lar nerede. gerçekten yazık bu ülke insanına.