• kusursuz insan yoktur.

işe başvuran bir aday size kusursuz gibi geldiyse ya yeterli değerlendirmemişsinizdir ya da kusursuz bir sosyopatla karşı karşıyasınız demektir. görmek istediğiniz şeyleri kendine elbise yapıp giymiş, duymak istediğiniz şeyleri de kulağınıza üflemektedir. geçmiş olsun.

ayrıca insanların makyajına, mescidine, çok konuşmasına falan bakarak bir işi ne kadar iyi yapacakları konusunda karar vermekte bir sakınca görmüyorsanız en yakın tuvalet kabinine gidip kendinizi becerin.

zira sizin bu dünyada bundan başka layık olduğunuz bir yer ya da iş yoktur. kolay gelsin.

ek: bu kısmı kişisel tecrübedir.

müdürlük yaptığım dönemde kamuda görüp görebileceğiniz en süslü personellerle çalıştım. iki eline de hürrem yüzüğü takmış gevezebaşının biri benim elemanımdı. fakat o kadar zeki ve yetenekli bir kadındı ki herhangi bir işi ona verirken asla tereddütüm olmadı.

her akşam en az bir büyük rakı içen, burnu kıpkırmızı adamlar gördüm. işini o kadar disiplinli yapıyordu ki ben onun amiri olarak kendime çeki düzen verme gereği duydum.

asık suratlı personelim de oldu. hesap cetvellerinin altından girip üstünden çıkıyordu kadın. kendi biriminin en iyisiydi.

dindar eleman da vardı. işçiydi. nerede bir arıza çıksa onu çağırıyorlardı. uzman adamlara mahsus bir karizması vardı resmen.

bir amir, müdür, yönetici... altındaki insanları nasıl çalıştıracağını iyi bilmelidir. insanları çalıştıramıyorsanız, onlardan faydalanamıyorsanız kusur %95 sizdedir. başka yerde aramayın. crazyboy888@hotmail.com tayfasının belki üstü çizilebilir ama ummadığınız taş genelde baş yarar. bugün işe almadığınız adamı 5-6 sene sonra patronunuz başınıza amir olarak getirebilir. sonra gelir bu entrye bir daha bakarsınız.
  • siksok vasıfsız ik'cıların değerlendirmemesi gereken insanlardır.
  • özellikle ik'cı ya da işe alan pozisyonuna alınmaması gereken insanları, bu başlığa, ya da uzatmayayım sadece şu ve şu entry'ye bakarak tespit edebilirsiniz.

işini profesyonelce yapan insanlar üzerine alınmasın; özel sektörün istihdamını, adeta kendi odasında evcilik oynuyormuşçasına, "ben pembe seviyorum kırmızı giyen gelemez" seviyesine indirgeyen pınarlara selinlere teslim etmek, vizyon sahibi bir şirketin yapabileceği en ciddi hatalardan biridir.
  • "ben insanları işe alan kişiyim biliyonuz mu?" demenin bir başka versiyonu. gelir bu başlığa uzun uzun yazarsınız biz de sizin çok mühim bir insan olduğunuzu anlayıveririz!

kendini bir şey zanneden dişi bir işveren tarafından yukarıda maddeler halinde anlatılmış. kadın özetle diyor ki, tipini beğendiğime iş veriyorum, canımın istediğine veriyorum diyor. adalete bak. mescit var mı diye soranlara da vermiyormuş. ay kıyamam sana vermiyorsun demek. o insanlar da senin o kıytırık işine giremediler ya ölüp bittiler yani hayatları sonlandı dimi?

arkadaş görün ne işverenler var nasıl insanların işinde çalışıyorsunuz. duyan da 10 bin lira maaş verecek falan zanneder. makyajsız nasıl göründüğünün konu ile alakası yok ama (!)- şanslı ki makyajsız hasta mısın diye sorulan kadınlardan olmadığını da araya iliştirme gereği hissederek makyajlı istemezmiş belki de bunu iliştirme ihtiyacıdır sebeplerden biri- makyajlı sevmiyormuş! türbanlı sevmiyormuş, ne alakaysa. kriterin ne peki senin? keyif. keyif kriterine göre işe insan alıyor!

sen böyle ne idüğü belirsiz bir işverenken nasıl olur da kendinden daha iyi adamlar beklersin? gelenler de senin gibiymiş işte. ne var bunda? hatta bence sen onlardan daha betersin. işte böyle kendini bir halt sanan mevki sahibi insanlar yüzünden yani işte şu entryi yazan kadın gibiler yüzünden bugün iş dünyası bu kadar çileli halde! iş saatinde gelmiş burada makale yazmış allahın gizli işsizi! işe adam alacakmış! peh!
  • şu gizli işsiz'in bazı çalışanları kaytarıyormuş! kendisi bu saatte ekşide upuzun yazılar yazarken sorun yok! çünkü onun görevi paraya ihtiyacı olanları aşağılamakmış! ilginç
  • ya bu bir çeşit "merhaba ben insan kaynaklarında işe başladım" furyası herhalde. çünkü son günlerde bu tip başlıklar ya da önceden var olan benzer başlıklara yazılan tetikleyici yazılar çok artmaya başladı.

tamam arkadaşım, anladık biz. sen iş bulmuşsun, insan kaynaklarında çalışmaya başlamışsın, kariyer netten eleman arıyor, birilerine telefon filan ediyor, cv.lerden seçmeler yapıyorsun. tamam, king. reyiz. sen seçilmez seçersin tamam. insan sarrafım benim tamam.
  • abi bence türk kızının göt kalkıklığının sebebi başlığı yerine türk ik'nın göt kalkıklığının sebebi tartışılmalı.

egonuza bir size iki.

gençler bunları çok kâle almayın. yiyecek ekmeğiniz varsa her türlü o işe girersiniz. destan yazacağım da vaktim yok.

edit: ik mesaj atmasın.

ik yetkilisiyim diye geçinen ukalalardır.
  • bak burda bu tür başlıklar açan ik cılara yapılması gereken tek şey falakaya yatırmak, ayaklarına sopayla vurup vurup kızartıcan böylelerini.
    ileriki boyutlardakine tırnak çekme işkencesi uygulanabilir. sınıfsız kişilikler sizi
    torpil işte sizin gibi salaklar yüzünden var, bu yazdıklarını patronun bir akrabası iş görüşmesinde yedirir sana ama işte neyse.
    bu tür kişiliği oturmamış birde kendince yardım ettiğini düşünen bilgi verdiğini düşünen gerizakalılar işte medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar sözünü kanıtlıyor resmen.
    ben karaktersizim karaktersiz birini işe alırım ancak diyor haspam.
  • 4-5 yillik tecrübeli kisiler tarafindan degerlendirilmemesi gereken insanlardir. buna karar verecek kisinin hem sirket hem de yaptigi is hakkinda cok daha fazla tecrübesi olmasi gerekir.

bana göre ise alinmamasi gereken insan zeki olmayan ve/veya sorumluluk sahibi olmayan insanlardir.
  • sosyal ve arkadaş canlısı olmayıp toplum tarafından sevilmiyorlar ise iş konusunda ağzıyla kuş tutsalar işe alınmayacak kişilermiş. ek olarak psikolojik sorunu, takıntısı, paranoyası olanları da almayacakmışız. e peki kardeş bu insanlar çalışmayıp aç mı kalsın? bu nasıl mantık. engelli durumda olan insanlar için bile çalışma hayatında kolaylıklar sağlanmaya çalışılırken, işe alımlarında devlet teşviği sağlanırken, sen hangi kafayla işi doğru düzgün yapabilecek ama yok sosyal değilmiş yok psikolojisi bozukmuş diye insanları ötekileştirip siktir ediyorsun? tamam seçicilik de önemli ama hayvanlığın da lüzumu yok yani.
hesabın var mı? giriş yap