şükela:  tümü | bugün
  • okula veya staja gitmemek için aranan bahanelere oranla çok daha inandırıcı olması gereken bahanelerdir maalesef.
  • hiç inandırıcı olmayan bahenelerdir.(bkz: çocuk hasta)
  • "çalışamadım patron" *
  • "anneannemi kaybettik" **.
  • patron : nerdesin lan?
    eleman : mesenemi kirdilar ya.
    patron : haaa. izinlisin.
    eleman : sağol.
  • pek çok iş yerinin sözleşme hükümlerine göre resmi tatil gününün ertesi gününde bulunsa bile pek de dikkate alınmayacak bahanelerdir. zira 2 kere tekrarlanınca çalışanını tazminat ödemeden işten çıkarmak isteyen patrona gün doğabilir...
  • ofise dönmesi gereken bir arkadaşımdan gelsin: "arkadaşımı evde kilitli unuttmuşum ya" *
  • (bkz: ishal)
  • ''gerçekten uzaklaşan mazeretlerin inandrıcılığının artması'' başlığını beynimde açtığımdan beri, altına girdiğim entry'lerin vardığı nokta burası oldu; ''işe gitmemek''.

ankara'ya gelen sonbaharın hediye olarak getirdiği soğuk algınlığının fiyonklu paketini açtığımdan beri işe gitmemek için elimde harika bir bahanem vardı. ama her zamanki gibi arayıp ''hastayım gelemiyorum'' deseydim, muhtemelen ''seni hastalığın kere sikerim'' cevabını alacağım için gerçekten kaçmalıydım. bilim kurgunun en mantıklı damarlarında dolaşıp kalbine ulaşmalıydım. uçuk mazeretlerle düşük ihtimallerin inandırıcılığına sığınmayı genelde işe geç kalınca deniyordum, ilk kez işe gitmemek için kullanacağım için bazı soru işaretlerine beynimde yarım pansiyon yer ayırtmıştım.

müdürümü arayınca ses tonumdan hasta olduğumu anladı. o ''neyin var'' deyip hasta olduğum için gelemeyeceğimi çoktan kabullenmişken, ben diğer kanattan atağa kalkıp uzun bir ters topla rakip savunmanın dengesini bozdum. evin tavanının akıttığını söyleyip bugün halletmezsem akşama kadar evin olimpik havuza döneceğini belirttim. hem hastayken bile işten kaçmayan adam oldum, hem de bir gün boyunca güzelce yatıp hastalığımla koyun koyuna yaşadım. buna kafa yorduğum kadar mesleğime, okuduğum bölüme kafa yorsaydım bugün amerika'da bir üniversiteye çoktan kürsüm çakılmıştı mınıskim. hem de ayetel.