*

şükela:  tümü | bugün
 • senaryosu barış bıçakçı ve pelin esmer tarafından yazılan film... çekimlerine başlandı.

  (bkz: buralar hep entry dolacak)
 • aylardır beklediğim film. pelin esmer yönetmen koltuğunda, senaryosunda barış bıçakçı imzası var, başrollerde yiğit özşener ve öykü karayel var üstüne üstlük film ekseriyetle`:filme dair röportaj ve görüntülerden anladığım kadarıyla` tren yolculuğuyla geçiyor. hayalimde barış bıçakçı'nın kelimeleri raylardan nahifçe akıyor ve pelin esmer bunun filmini yapıyor! hayali bile oldukça samimi.
 • 36. istanbul film festivalinde gösterilen film.

  başlıca rolleri başak köklükaya, öykü karayel, yiğit özşener paylaşıyor.

  hikayeye bir edebiyatçının değmesi anlatımı ne kadar değiştirdiğini filmi izleyince anlayacaksınız. dizeler, şiirler, hikayeler ve anlatımda esen edebiyat parçalama filmi akıcı kılıyor. ancak oyunculuklar?

  başak hnm rolün hakkını verdiği kadar diğerleri maalesef veremiyor. bambaşka bir hava katmış, yönetmenin istediği şekilde filmi derinleştiriyor.

  öykü karayel ise soğuk nevale gibi gezdiği planlarda yer yer "al da at" dercesine gelen espriler sayesinde ayakta. mimik sıfır. bir de tiyatro oyuncusu olarak geçiniyor.

  yiğite hiç değinmeyeyim. spoiler vermek zorunda kalırım.
 • bir gidişin umut dolu naifliği.
 • siz hiç mavi trene bindiniz mi? derinliği olan hoş bir film. bir açıdan yol filmi de denebilir. yönetmen leyla karakteri ile esasında kendini anlatmış; yani benim uzaktan gördüğüm pelin esmer bu tarz bir kadın. bu arada bence pelin esmer ve seren yüce arkadaş olmalı ve ortak işler yapmalı.
 • varlığından bugün haberdar olduğum 27 ekimde vizyona girecek pelin esmer filmi. senaryoda barış bıçakçı'nın olması ise filmi heyecanla beklemek için yeter sebep.
 • leyla gibi biri neden lise arkadaşlarıyla buluşma yemeğine gider ki? yirmi beş yıldır hiçbir lise yemeğine gitmemiş… üstelik 16 saat süren bir tren yolculuğuyla! hemşirelik son sınıf öğrencisi canan, o niye trende? gönlünde oyuncu olmak varken hemşire adayı olarak hiç istemediği bir iş görüşmesine gidiyor. peki yavuz? bir pencerenin önünde, seyyar satıcıları, faytonları, sokaktaki insanları izliyor bütün gün. canan’ı bekliyor, belki de leyla’yı, belki de bir gece treninde yolları kesişen cellat ile şairi.

  "bir denizi kuruttum
  yılların gölgesinde
  oturmuş hayal kurarken"

  27 ekim'de sinemalarda.
 • teaser'ı. filmi oyuncularıyla ve yönetmenle röportaj.
 • fragmanı. kadrosu güzel. bakalım nasıl bir film olmuş.
 • şiir gibi bir film. izlemekle kalmıyor, okuyorsunuz.

  2 hafta sonra gelen edit:

  filmin senarist ve yonetmeni pelin esmer tanıl bora 'ya verdigi kısa roportajda şiir gibi bir film yapma gayesini şöyle dile getirmiş:
  "şiirin başıbozuk haline, yan yana gelmez kelimeleri yan yana getirme özgürlüğüne, anlamasan da olur, sen hissettiğine bak tavrına özenip bu filme kalkıştım biraz da. şiir yazamıyorum, bari filmi şiire benzetelim dedim. şiirin üzerimizde bıraktığı o tanımlaması zor etkiyi sinemadan çıkan insanın üzerinde deneme arzusu biraz."

  link

  edit: link kırılmış yeniledim