şükela:  tümü | bugün
  • aslında "öğretmenler için işe yarar uygulamalar" diye daha anlamlıydı bana göre ama sözlükteki başlık teamülünü bozmadan, sağda solda karşılaşıp da bazen adını unuttuğumuz uygulamaları buraya toplayayım istedim.

classdojo: gamification/oyunlaştırma konusunda en başarılı eğitim uygulamalarından birisi. özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerine hitap eden bu uygulamada öncelikle uygulamaya üye oluyor, okulunuz ve sınıflarınız için bir hesap oluşturuyorsunuz. daha sonra her öğrencinin kendisi için ve velisi için birer davetiye yolluyorsunuz.

günlük öğrencinin olumlu veya olumsuz davranışlarını buraya puan olarak aktarıyorsunuz; öğrencilere de buradan kazandıkları puanlara göre kazanacakları bazı şeyler sunuyorsunuz (fiziksel olması şart değil, mesela o gün öğle yemeğini sizinle yemek olabilir).

öğrencinin hem velisi, hem kendisi durumunu görebiliyor. detaylı olarak nasıl kullanıldığını şuradan izleyebilirsiniz.

duolingo: bu daha çok bilinen bir uygulama, dil öğretiminde her yaş grubunda kullanılabilir. cep telefonununuza yükleyebiliyor, bilgisayarınızdan kullanabiliyorsunuz. ana dilinize göre size, günlük 5 dakikalık kurlar halinde yabancı dil öğrenme imkanı sunuyor. klasik dil eğitim kitaplarının vs. aksine telaffuz, dinleme vs. de çalışabiliyorsunuz. yine oyunlaştırma kullanılarak hazırlandığı için puan topluyor, arkadaşlarınızla karşılaştırma yapabiliyorsunuz.

yeni eklenen bir özelliği de şu, https://schools.duolingo.com/ adresinden kayıt olarak öğrencilere tamamlanması gereken kurlar atayabiliyor ve sonuçları takip edebiliyorsunuz.

pinterest: bu da ünlü bir servis aslında, fotoğraflar için sosyal medya diyebiliriz. çeşitli fotoğraflardan kolaj oluşturabiliyorsunuz. bunun öğretmenler için kullanım alanı da bir sürü görsel örnek bulabilmek. mesela "classroom door" diye aratıp bir sürü sınıf kapısı tasarımına ulaşabilirsiniz. görsel olarak yapacağınız bir projeden önce fikir verir.

powtoon: youtube'da bununla hazırlanmış videolara mutlaka rastlamışsınızdır, istediğinizşekilde 5 dakikalık kısa çizgi filmler hazırlamanızı sağlıyor. özellikle küçük sınıflarda klasik sunum mantığıyla ders anlatmaktan çok daha etkili sonuçlar alabiliyorsunuz.

google classroom: bu biraz daha lise-üniversite seviyesinde ve kurulumu da zor bir araç. öğrencilere ödev verebiliyor, ödevleri internet üzerinden değerlendirebiliyor, tek ortamda toplayabiliyorsunuz. açıkçası ben google'ın böyle bir servisinden daha çok özellik beklerdim ama çok kapsamlı bir uygulama da değil. ödev teslim/değerlendirme üzerine sadece.

plickers: öğretmenler için muhteşem eğlenceli bir uygulama. paper clickers sözünden türetilmiş bir kelime imiş. buraya girdikten sonra kendinize bir sınıf oluşturuyorsunuz. sınıfınızdaki öğrencileri sisteme aktardıktan sonra, öğrencilerinize yazıcıdan a, b, c, d şeklinde kişisel, karekod içeren kağıtlar basıyorsunuz. sonra sınıfta bir soru soruyorsunuz, öğrenciler cevaplarına göre kağıtlarını havaya kaldırıyorlar. siz de cep telefonunuzu açıp, öğrencilerin havaya kaldırdıkları cevap kağıtlarını uygulamada kameraya gösteriyorsunuz. plickers da öğrencilerin cevaplarını ekrana aktarıp, istatistik tutuyor. öğrencilerin %50'si doğru bildi, ali bildi, ayşe bilemedi gibisinden geribildirimleri anında alabiliyorsunuz.

• bitirmeden meb'in yaptığı eba'ya da değinmek isterim. eskiden vitamin olarak bildiğimiz interaktif eğitim uygulaması artık eba'ya entegre edilmiş, ücretsiz olarak bütün öğrenciler tarafından kullanılabiliyor. buradan öğrencilerinize kendi hazırladığınız soruları vs. de iletip atayabiliyor, sonuçlarını kontrol edeiliyorsunuz. ayrıca eba ders kısmına entegre edilen ekstra kullanışlı uygulamalar da mevcut.

şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklıma geldikçe veya karşılaştıkça, hepsini ulaşılabilir ve düzenli tutmak adına buraya toplayacağım. meslektaşlarım da aynı şekilde katkıda bulunursa, "teog sınavının kapsamı nasıldı arkadaşlar" kafasından daha değerli bilgilere ulaşmış oluruz :)
  • daha önce işe yarar android uygulamaları başlığına yazdığım bir uygulamayı da eklemek istiyorum. entry'i buraya da kopyalıyorum.

"bir öğretmen için inanılmaz bir yardımcı olduğunu düşündüğüm teacher gradebook free ile katkı yapmak istediğim listedir.
    android kariyerimde para vermeyi ciddi ciddi düşündüğüm tek uygulamadır.
    bu uygulama vasıtası ile;
    -sınıf listeleri oluşturabiliyor, öğrencilerin telefon, adres vs. bilgilerini kaydedebiliyoruz.
    -devam-devamsızlık takini yapabiliyoruz.
    -sütun olarak sınavlarımızı kaydedip öğrencilerimizin gelişimini daha açık görebiliyoruz. her sınav sütununa farklı renk atayabiliyoruz.
    oturma planı yapıp kaydedebiliyoruz.
    -sene boyunca yaptığımız sınavlardan pdf olarak sonuç çıktıları alabiliyoruz.
    öğrenciler için notlar alabiliyor, yorumlar ve icon'lar ekleyebiliyoruz.

ücretsiz versiyonunda reklam var. 17 tl karşılığında onlar da kalkabiliyor.
    tek eksik yani diğer cihazlara senkronize olmaması. onun için de çözüm var.
    ben uygulamayı tablette kullanıyorum. veli ziyaretine falan gideceğim zaman güncel bilgiler telefonumda da olsa dediğim zaman tablette bir yedek dosyası alıyorum. drive aracılığıyla telefonuma aktarıyorum. uygulamayı telefondan açıp drive'den telefona indirdiğim dosyadaki yedeği uygulamaya kuruyorum.
    "
  • (bkz:zipgrade)