şükela:  tümü | bugün
  • potansiyel arkadaş değil, rakiptir.
  • iş yerimde olmasını dilediğim insandır. her şey benim üstümde bu ne lan!
  • aynı şirkette her gün işe yeni başlayan bir sürü insan olmadığı için ismi kolay öğrenilebilen ama tanıştırıldığı kişi sayısının fazlalılığı nedeniyle isim hafızası bir anda "excess data"/"too many new names"/"there is not enough space in the memory" hatası veren insandır. heyecan ve stres de bonus olarak verilmektedir.
  • iğrenç duygular içindedir. sıkıntılı ve bir an önce atlatılması gereken günleri yaşıyordur. götlük yapıp kıs kıs gülmek yerine, yardımcı olunması gereken insandır.
  • yeni çocuktur. kimseyi tanımadığı için rahat davranamaz, çok soru soramaz. genellikle gözlem yaparak öğrenmeye, çözmeye çalışır. genel olarak ilk tanıştığı kişiyle takılır. şansı iyi giderse doğru insanlarla karşılaşır ve işletmede yaşanan süreci anlayabilir. aksi durumlarda kendisi çözmek durumunda kalacaktır.
  • hala işsiz evde oturan ve işi iş aramak olanlar tarafından kıskanılan insan olmaktır.. şu an ağlıyorum biliyor musun?
  • sorularıyla insanı çileden çıkarandır.

edit: açıklama yapmak gerekiyor anlaşılan.
    işe yeni başlayan insan kavramı "kaç aylık" çalışanlar için geçerlidir?
    işe 4 ay önce başlayan hala yeni sayılır mı?
    bu örnekte ben saydım.
    bu kişi hala daha işinin temel sayılabilecek unsurlarını size soruyorsa,
    siz "aynı" soruları cevaplamaktan bıktığınız halde, o sormaktan bıkmadıysa.
    işin özünü öğrenip kendisi üzerinde yorum getiremiyorsa,
    ne yapabilirsiniz içten içe kızmaktan başka?
    (burada lisansını yıllar önce yapmış, 2. masterını yapan birinden bahsediyorum.
    anlamıyor olması, kapasitesinin yetmiyor olması imkansız benim gözümde.)

işe yeni başlayan insan max. 2 ayda işinin gereklerini öğrenmesi gereken kişidir.
    öğrenemiyorsa performansı "-" değerlendirilecek kişi de olabilir.

edit: sevgili entrym hala eksi oy almakta. bahsettiğim arkadaş da hala işleri birbirine katmakta!!
  • (bkz: cocuk kafasi)