şükela:  tümü | bugün
 • japoncada farklı dünya anlamına gelen kelime. bir anime/manga alt türü. kısacası karakterin kendi evreninden/boyutundan başka bir evrene/boyuta olan geçişini anlatan serilerdir.

  çeşitli güzel örnekleri:

  https://www.ranker.com/…sekai-anime/anna-lindwasser

  ukteyi geçen yıl sinek kral vermiş.
 • genelde bir kamyon çarpmasıyla, geçişler gerçekleşmektedir. isekai kamyonu şehirde dolaşıyor diye esprileri de vardır.
 • ölüp başka bir evrene geçmek, ya da kendi gençliğine gitmek gibi durumları kapsayan, artık çerezlik hafif roman, manga, manhwa ve manhualarda artık oldukça sık rastlanan hikaye başlangıcı. o kadar popüler olmuştur ki artık bir tür olarak geçiyor. özellikle çoğunlukla birbirinin kopyası olan çin internet romanlarının olmazsa olmazıdır. üstelik bazen hikayeye hiçbir şey katmasa da olur bu. mesela "once upon a time, there was a spirit sword mountain" adlı romanda baş karakterin isekailediğini bile unutmuştum.
 • kahramanları genelde kurumsal köleler veya itaatkar bireylerdir. çileli yaşamlarının ödülünü, fantastik bir dünyada, güç ve harem sahibi olarak, alacaklarını aşılar.(size tanıdık geldi mi?)
 • kitap okumayı çok seven kitap kurdu bir kız ölüyor ve başka bir dünyada bebek olarak eski anılarıyla doğuyor sonra eski anıları sayesinde bazı başarılar elde ediyor kağıdı icat ediyor filan.

  bu animeyi biraz izledim yarım bıraktım şimdi animeyi bulamıyorum. animeyi bilenler yeşillendirsin lütfen.

  tanım : en sevdiğim anime türü çamurdan olsun yine izlerim diyordum slime isimli anime yaptılar .

  edit : buldum * (bkz: honzuki no gekokujou) ikinci sezon da çıkmış
 • bu türün tutkunlarına, release that witch'i öneririm. gerçekten özgün bir ihkayesi var. 21. yüzyıldan bir mühendis, ortaçağdaki bir dünyada, bir prensi vücudunda uyanıyor. taht kavgaları, siyasi komplolar ve cadı mahkemelerin yaşandığı bu dünyada, sadece mühendislik bilgilerini kullanarak, çağ atlatmaya ve tahta çıkmaya çalışıyor.
 • herkesin merak ettigi soru, bu türün orjini, mushoku tensei'dir. asiri popüler olduktan sonra sagindan solundan ilham ala ala binbir tane manga/anime cikarttilar ve sadece japonya'da degil her yerde.
 • (bkz: bugünkü bilgi ile 2000 yıl önce yaşamak)

  hatrı sayılır bir kısmı bu minvaldedir bu türün. ancak kesinlikle kendinden bıktırmıyor. zaten çoğumuzda vardır bu fantezi.
 • orijini kesinlikle 2012 çıkışlı mushoku tensei olmayan janra. yetmişli yıllarda bile modern isekai türüne ait eserler vardır zira.

hesabın var mı? giriş yap