şükela:  tümü | bugün
  • fetih diyenler de olmuştur kendisine.
  • adı konulmamış belediyecilik tabiri, tapuda, kadastroda görünmeyen,
    hazineyeye, belediyeye, kamuya ait arazilerin etrafını tahtayla, telle çevirip sahip olma durumu.
  • bir yeri ele gecirmek. genelde kanli olur.
  • çocuğun gerçek kendiliğinin aktifleşmesine; yani kendi iradesi ile bireyselleşmesine fırsat verilmeyen her türlü söz ve eylem.

çocuklara özellikle yemek yeme, giysi seçimi, oyun/oyuncak seçimi gibi alanlarda seçenek sunmak, kontrolü ele alacağı alanlar tanımak onlara işgal yaşatmamak ve girişimciliklerini desteklemek adına çok önemli.
  • kişinin (bkz: kendilik aktivasyonu) nu gerçekleştiremediğinde bakıcısı (anne, baba, vs.) tarafından altında kalacağı durum.
  • karıncaların uzmanlık alanı.
  • artık günümüzde dünyanın her kara toprağı belli bir devlete, sınırlara ve ilkel de olsa yönetim şekillerine sahip olduğu için, artık hiçbir devlet diğerini işgal edemez, ona olsa olsa ilhak denir.

yani genel kullanım olan "işgal etmek" tamamen yanlıştır...
  • işgal bir yeri ele geçirmek için yapılan her türlü dalaveradır..2türlü işgal vardır..birincisi aktif işgal amerikanın ırak'a askeri bir güçle el koyması gibi ki en kanlısı budur.genel anlamda başarız olduğuda söylenir..ikinci tür işgal ise çok tehlikelidir çünkü işgal edildiğinizi sömürüldüğünüzü fark etmezsiniz onun adına pasif işgaldir.bu işgalde size yardım edeceğini söyleyen devletler çok az sayıda askerle üslerini açarlar ve ondan sonra ekonomik ve sosyal boyutlarda sizi yutmak için ellerinden ne geliyorsa yaparlar.özelleştirmeden tutunda her türlü ekonomik boyutu uygulamaktan çekinmezler.
    pasif işgale örnek beğenir veya beğenmessiniz (bkz: kıbrıs)
  • işgal edilmişlik hissini bilirim. olası bir işgal benim için işgalin işgali olacaktır. o yüzden bu hissi yaşamadan kendini hür zannederek yaşayanlar için zor, aşinalığı olan ben için olağan bir gelişme olacaktır. düşman topraklarında bir günü daha bitiriyorum.
  • süslemeye çalışan pıtırcıkların zannettiklerinin aksine, demokratik bir eylem türü/hak olmayan, en liberal,özgürlükçü demokrasilerde dahi müsade edilmeyecek başkasının hakkını gasp eden zorba faşist eylem türüdür.
    bu tür kanunsuz ve antidemokratik, zorba eylemlere karşı, kamunun ve bireyin hakkını korumakla görevli polisin yapacağı her türlü denk müdahele meşrudur ve hukukidir.

denk müdahele= silahlı eylemciye silahlı mukabele.