şükela:  tümü | bugün
  • salgın olarak görülen bağırsak enfeksiyonunun popüler ismidir. mevsim değişimleri ya da seyahate gidilen yerin yemek ve içeceklerine vucudun alışamaması sonucunda da oluşabilir.

bu hastalığın diğer bir mertebesi de cırcır olmaktır. cırcır olan kişi tıpayla ya da hasta bezi bağlı dolaşsa yeridir; zira gülme, hıçkırma gibi vücudun dışarıya açılan kısmı ile çevre arasındaki hafif basınç farkı yaratacak tepkimeler bile ortalığı batırabilir. cırcır hastaları ile dolu bir okulda, otobüste ya da işyerinde bulunmak ilginç bir deneyim olabilirdi sanırım. aslında sevmediğiniz kişilerin içeceklerine müshil atarak cırcır olmaları da hakedene kurulacak güzel bir komplodür. dersten önce hocaya, seminer ya da müşteri toplantısına giden patrona yüksek müshil dozajı uygulanır, ilgili basınç farkının oluşması sağlanır ve de bu durum an be an kameraya çekilirse müthiş bir hatıraya sahip olunabilir.
  • varlığından nasibini aldığım salgınmış. haberim yoktu. evdekilerden de bayağı bir azar işitmiştim "dışarıya mı çıktın, nereye gittin de ishal kaptın sen!!" diye. hiçbir yere çıkmamıştım ama ishal olmuştum ve bu yüzden azar işitmek çok içime oturmuştu. ateş, ishal, halsizlik, çok fena baş ve karın ağrısı... ankara'da musluk suyundan gelen lağım kokusu 'nu okurken gördüm ki meğer ishal salgını varmış hatta a milli kadın basketbol takımımız da musluk suyundan hastalanmış. umarım çok daha kötü salgınlar başlamadan buna sebep olan suyun çaresine bakarlar.
    edit:
    (bkz: ankara'da ishal salgını)
    (bkz: a milli basketbolcuların bağırsak enfeksiyonu)
    (bkz: ankara'da musluk suyundan gelen lağım kokusu)
    (bkz: istanbul'da musluk suyundan gelen esrarengiz koku)
    (bkz: istanbul'da musluk suyunun mavi akması)
    (bkz: formaldehit kokulu sarı musluk suyu)
    (bkz: #45507207)
  • bu ara çocuklarda görülen salgın. oğlumu tuttu, eriyor çocuk iki gündür.
  • ben dahil, şu sıra birbiriyle alakasız birçok arkadaşımın dile gerdiği durum.

birbirleri ile alakasız bu kadar kişinin muzdarip olup da dile getirmesi tesadüf boyutunu aşıyor sanki. bence çok daha fazla kişide ishal sıkıntısı var şu an.

yer: ankara.
  • melih gökçek'in bir açıklamayla amerika'nın bilinçli olarak ankaralıları ishal yaptığını söyleyerek açıklığa kavuşturacağı mevzu.
  • aralıksız sıcakların ardından her zaman beklenmesi gereken salgındır. bakterilerin yiyeceklerde ve ortamlarda üremek için en sevdiği günlerdir bunlar.
  • ankara için her yılın bu zamanları baş gösteren salgındır, ne kadar hijyenik bir su akıyorsa musluklardan artık.
  • yer ıstanbul. illallah dedim 2 gündür.
  • kavun ve karpuz tuketimini azaltin. bolca su ceken bu meyvelerin, sulanma sartlari pek hijyenik degil.
  • ankarada 3 farklı kişiden duyduğum salgındır. hatta normalde 1-2 gün süren bu hastalıktan 5-6 gündür muzdarip olan dahi varmış.